• کاسبی سیاسی صدا و سیما به بهانه غزه

  به نظر می رسد یک جریان سیاسی زخم خورده از انتخابات 24 خرداد در حرکتی آشکار بر آن شده تا در آستانه روز جهانی قدس با ایراد اتهام هایی، خاطره یک نزاع بی اساس بر سر شعار خودساخته ای به نام «نه غزه و نه لبنان» را زنده کند؛ شعاری نامعقول و مشکوک که قریب 5 سال ب ...

 • ایران و ۱+۵ در وین ۶ بر سر چه به توافق رسیدند

  علاوه بر این دولت آمریکا متعهد شده است با همان شرایط و ضوابط تفاهم ژنو که در واقع آزادسازی مبلغ 4.2 میلیارد دلار را در مقابل رقیق سازی و اکسیدسازی مواد 20 درصد مقرر ساخته بود، این بار مبلغ 2 میلیارد و 800 میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده جمهوری اسلامی ...

 • نامه معاون رئیس جمهور در امور زنان به دبیرکل سازمان ملل

  با توجه به ابعاد گسترده این جنایات و بی دفاعی مردم مظلوم فلسطین به ویژه زنان و کودکان و افراد مسن ساکن در باریکه غزه، بی تردید این اقدامات به روشنی مشمول فصل هفتم منشور سازمان ملل قرار داشته و قابلیت طرح موضوع در شورای امنیت و محکومیت رژیم اشغالگر را دار ...

 • چرا دومین کشور غمگین دنیا هستیم؟

  بماند که مردم حتی نگران هوایی هستند که تنفس می کنند ، نگران میوه و سبزی هایی هستند که احتمالاً سموم کشاورزی بر تن دارند و استرس آن دارند که پارازیت ها ، سلامتی شان را به خطر بیندازد ...

 • روحانی:ایران آماده پذیرش و درمان مجروحان غزه است/متاسفانه اجازه نمی دهند که کمک های دارویی و تیم پزشکی ایران به غزه برسد

  دکتر روحانی با بیان این مطلب که عرصه ورزش، عرصه‌ای است که باید علاوه بر رقابت، رفاقت، وحدت و کمک و یاری به دیگران نیز حاکم باشد، گفت: مجموعه دولت بویژه وزارت ورزش مجدانه در خدمت ورزش و ورزشکاران خواهد بود و امیدواریم شما ورزشکاران بتوانید، امید و نشاط را ...

توکلی:اصرار دولت بر اجرای سریع هدفمندی این بلا را بر سر مردم آورد

موج گرانی ها به گوجه فرنگی نارمک هم رسید/ مجلس ترمز فاز دوم هدفمندی را بکشد

بروز شده : 5 اردیبهشت 1391    نسخه چاپی    
امروز مردم در مساجد به ما به خاطر تورم افسارگریخته اعتراضات شدید دارند و از ما می خواهند اجرای قانون هدفمندی را متوقف کنند.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس ترمز اجرای فاز دوم هدفمندی را می کشد تا دولت مجبور به عقب نشینی نشود، گفت: هزینه های تولید 40 درصد افزایش یافته و در بلند مدت این تورم به مصرف کنندگان منتقل خواهد شد.

به گزارش مهر، در ادامه جلسه بررسی اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: امروز مردم در مساجد به ما به خاطر تورم افسارگریخته اعتراضات شدید دارند و از ما می خواهند اجرای قانون هدفمندی را متوقف کنند.

وی با بیان اینکه افزایش شدید قیمت ها به گوجه فرنگی نارمک هم رسیده، گفت: صدای ملت درآمده است ما اصرار داشتیم در اجرای قانون هدفمندی اصل تدریجی بودن رعایت شود تا دولت نتواند ظرف یک سال کار را تمام کند.

توکلی تصریح کرد: اصرار دولت بر اجرای سریع قانون هدفمندی این بلا را بر سر مردم آورد. اگر تندروی کنیم کار به این بزرگی که دولت اجرا کرد مجبور می شود دنده عقب برود. الان مجلس ترمز آن را می کشد و چاره ای هم نیست.

وی با تاکید بر اینکه تغییر ساختار تولید و صنعت زمانبر است، گفت: اگر به تولید کنندگان و صنعتگران برای تغییر ساختار تولید زمان بدهیم فشارهای تورمی خنثی می شود و بهره وری نیز افزایش می یابد.

توکلی تصریح کرد: عدم پرداخت سهم تولید با این استدلال که عدم افزایش قیمت گازوئیل به نوعی حمایت از تولید کنندگان است باعث تشدید تورم شده است.

وی با اشاره به استدلال دولت در بی اهمیت بودن تعطیلی بنگاه های اقتصادی، گفت: دولت معتقد است تعطیلی بنگاه های اقتصادی اشکالی ندارد و باعث بوجود آمدن بنگاه های اقتصادی جدید با توان بیشتر می شود که این استدلال اساسا اشتباه است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس افزود: به اقدامات دولت به خاطر ضربه به تولیدات و توزیع پول نقد میان مردم انتقاد داریم.

توکلی در بیان آمار پرداخت یارانه نقدی به مردم گفت: سال گذشته وزارت اقتصاد آماری منتشر کرد که طبق آن در 14 ماه اول اجرای قانون هدفمندی 45 هزار میلیارد تومان صرف پرداخت نقدی یارانه ها شده در حالیکه قرار بود درآمدهای حاصل از اجرای آن قانون بین مردم، بنگاه های اقتصادی تقسیم شود اگر این توزیع انجام می شد تورم به این شکل افزایش نمی یافت اما متاسفانه دولت با پول نقد و منابع بانک مرکزی یارانه نقدی پرداخت کرد و اقتصاد ما را که مستعد به بیماری هلندی بود به این بیماری مبتلا کرد.

وی با بیان اینکه نرخ تورم تولید کنندگان افزایش یافته است گفت: افزایش قیمت تمام شده تولید برای تولید کنندگان حدود 40 درصد است که طبق گزارش دولت 20 درصد این تورم به مردم منتقل شده اما در بلندمدت تمام این تورم به مردم منتقل خواهد شد.

عضو کمیسیون تلفیق اظهار داشت: دولت در کمیسیون تلفیق اعلام کرده که می خواهد از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها 135 هزار میلیارد تومان کسب درآمد کند که با این کار قیمت آب هر متر مکعب 350 تومان و قیمت گاز 355 تومان می شود آیا مردم قادر به تحمل این فشار هستند؟ چه اهدافی برای اتخاذ این تصمیمات در نظر داریم؟

وی افزود: کمیسیون تلفیق به دنبال این است که درآمدهای دولت از اجرای قانون هدفمندی در سال 91 را حدود 72 هزار میلیارد تومان در نظر گیرد اما درآمد واقعی دولت از اجرا یاین قانون تنها حدود 26 هزار میلیارد تومان است.

توکلی تاکید کرد: هر مقدار تفاوت درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی و پرداخت یارانه نقدی بیشتر باشد دولت از محل های غیر قانونی اقدام به تامین این بودجه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه دولت احمدی نژاد هر کاری می خواهد می کند و مجلس هم اقدامی انجام نمی دهد گفت: باید رقم واقعی درآمدهای حاصل از اجرای قانون هدفنمدی در بودجه 91 در نظر گرفته شود.

نماینده تهران خطاب به نمایندگان گفت: ما باید اصرار داشته باشیم که سهم تولید پرداخت شود این حرف های سخیف سرمایه داری که بنگاه های اقتصادی تعطیل شوند اشکالی ندارد قبول نکنید. این استدلال عقب مانده است دولت های غربی و آمریکا نیز به این استدلال عمل نکردند.

وی با بیان اینکه مرکز پژوهش ها و بنده سعی کردیم در سال اول این قانون در این رابطه مصاحبه ای نکنیم و گزارشی ندهیم گفت: نمی خواستیم این استدلال از طرف دولت مطرح شود که اجازه نمی دهند قانون اجرا شود.

توکلی افزود: کارهای غیر قانونی دولت باعث تشدید تورم، ایجاد رکود در تولیدات می شود، با مردم صادق باشید، یارانه های نقدی را می توان کاهش داد.

وی افزود: باید دریافت کنندگان یارانه ها را تغییر دهیم تا به طبقات پایین فشار نیاید و طبقات بالا و متوسط نیز بتوانند نیازهای خود را تامین کنند.
نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: تصویر كد امنیتی

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: 5 اردیبهشت 1391

   

پر مبحث ترین ها