سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

القاعده درصدد حمله به انگلیس است

اندرو پارکر، مدیرکل سازمان امنیت داخلی انگلیس روز پنجشنبه با اعتراف به اینکه سرویس های امنیتی این کشور قادر به متوقف کردن تمامی طرح های تروریستی که رو به افزایش می باشند، نیستند، مدعی شد یک گروه از القاعده بدنبال اجرای حملات مرگبار در غرب از جمله انگلیس است.

وی که متعاقب اعلام افزایش تدابیر امنیتی در انگلیس به دنبال حمله مرگبار تروریستی روز چهارشنبه گذشته علیه دفتر هفته‌نامه «شارلی ابدو» در پاریس که منجر به کشته شدن 12 نفر شد، سخن می گفت، عنوان کرد: این اقدام، یادآوری ترسناک مقاصد کسانی است که به دنبال آسیب زدن به ما هستند.

 

براساس گزارش منابع انگلیسی، اندرو پارکر در سخنانی در مقر سازمان امنیت داخلی انگلیس در لندن، گفت: پلیس و «ام آی 5» در ماه های اخیر مانع از اجرای چند طرح تروریستی در این کشور شده اند.

 

اندرو پارکر که در مارس 2013 میلادی به عنوان مدیر کل «ام آی 5» معرفی شد، هشدار داد که انگلیس در حال حاضر با طرح های تروریستی پیچیده و جاه طلبانه گروه های افراطی مواجه است.

 

مدیرکل سازمان امنیت داخلی انگلیس با اشاره به خنثی شدن شماری از طرح های تروریستی در ماه های اخیر از جمله سه طرح تروریستی در سه ماه گذشته در این کشور گفت: بی تردید این طرح ها در صورت عدم توقف، می توانستند منجر به کشته شدن شماری از افراد شوند.

 

اندرو پارکر عنوان کرد سازمان امنیت داخلی انگلیس هم اینک با افزایش شمار طرح های تروریستی خام اما بالقوه مرگبار مواجه شده است.

 

وی افزود: ما نمی توانیم کاملا این طرح ها را متوقف کنیم، اگرچه سازمان امنیت داخلی انگلیس و سایر شرکایش نهایت تلاش خود را برای شناسایی و خنثی کردن این طرح های تروریستی به هر وسیله ای می کنند.

 

به گزارش ایرنا اندرو پارکر گفت: سرویس های امنیتی می دانند که یک گروه از افراطیون مرتبط با القاعده در سوریه، برای انجام حملاتی در غرب از جمله در انگلیس که می تواند منجر به کشتار وسیع شود، برنامه ریزی کرده است.

 

وی همچنین با بیان اینکه گروه های افراطی در سوریه به صورت هماهنگ تلاش می کنند، حملات تروریستی در انگلیس صورت دهند، گفت: شمار انگلیسی های که برای پیوستن به گروه های تروریستی و تکفیری به سوریه رفته اند، در حال حاضر در حدود 600 نفر هستند.

 

مدیر کل سازمان امنیت داخلی انگلیس با اشاره به حمله اخیر تروریستی در سیدنی استرالیا، گفت: دستگاه های اطلاعاتی بسختی می توانند با چنین حملاتی مقابله کنند.

 

وی گفت: این حملات اغلب از سوی کسانی صورت می گیرد که بیشتر متاثر از تبلیغات تروریستی و نه فعالیت در داخل یک شبکه پیچیده ، هستند و اقدام آنها نیز معمولا با انگیزه های فردی و بعد از یک دوره کوتاه برنامه ریزی صورت می گیرد.

 

اندرو پارکرهمچنین گفته است که وی نگران عدم توازن میان افزایش تهدیدات امنیتی، با میزان دسترسی های لازم برای مقابله با این تهدیدات ازجمله دسترسی به اطلاعات منتشره بر روی شبکه اینترنت است.

 

دولت انگلیس بدنبال حمله تروریستی روز چهارشنبه گذشته در پاریس، تدابیرامنیتی شدیدی را در بنادر و ایستگاه های مرزی قطار این کشور به مرحله اجرا گذاشته است.

 

این درحالی است که برخی از منابع محلی پیشتر گزارش داده بودند که ترس ازحملات تروریستی احتمالی اعضای گروه داعش سبب شده است که پلیس ضد تروریسم انگلیس در بالاترین سطح آماده باش از زمان بمب گذاری لندن در سال 2005 میلادی قرار بگیرد.

 

برنارد هوگان هاو، رییس اسکاتلند یارد نیز در آذرماه گذشته اعلام کرده بود که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، 4تا 5 طرح تروریستی توسط پلیس انگلیس کشف و خثنی شده است.

 

این مقام پلیس لندن که مسوولیت واحد ضد تروریسم این کشور را نیز برعهده دارد، همچنین نسبت به خطرات امنیتی ناشی از بازگشت شهروندان انگلیسی که برای جنگ در کنار گروه های تکفیری و تروریستی چون داعش، به سوریه و عراق رفته اند، هشدار داده است.

 

براساس اعلام منابع رسمی انگلیس از آغاز سال جاری میلادی تاکنون بیش از 270 نفر به ظن برنامه ریزی و اقدام تروریستی در این کشور دستگیر شده اند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-١٠-١٣٩٣, ١۶:۴١

   

پر مبحث ترین ها