سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دلار از مبادلات تجاری ایران حذف می شود؟

موافقان این طرح اقتصادی معتقدند،ایران می تواند برای بسیاری از کالاهای وارداتی خود به جای دلار از ارز واسط دیگری استفاده کند، در صورت اجرایی شدن این طرح نوسانات ارزی در مبادلات ملی و داخلی کم خواهد شد.
هنوز از یادها نرفته است که در سال 90، محمود احمدی نژاد رئیس دولت دهم و مدویدف رئیس جمهور وقت روسیه در یک تماس تلفنی، خواهان حذف دلار از مبادلات تجاری دو کشور شدند.

در ان روزها روسای جمهور ایران و روسیه خواهان استفاده از پولهای ملی شان برای مبادلات تجاری میان دو کشور شدند.
این در حالی بود که ایران و روسیه دو متحد استراتژیک در منطقه هستند که سالانه میلیاردها دلار مبادلات تجاری دارند.

درواقع مقاوم‌سازی سیستم تبادلات مالی خارجی در کشورهای شرقی آسیا در اولویت قرار گرفت و روزبه‌روز توسعه یافت؛ به‌گونه‌ای که هم‌اکنون ادعا می‌شود که در جنوب شرقی آسیا ارز غالب وجود ندارد و از همه ارزها در تجارت استفاده می‌شود.

این پیمان‌های پولی دوجانبه به دیگر کشورهای جهان نیز تسری یافت. همزمان با اخذ این تصمیم در ایران، گلوبال ریسرچ از برنامه دو کشور روسیه و چین برای حذف «دلار» از مبادلات تجاری خود خبر داد.
به نوشته این پایگاه اینترنتی روسیه سعی دارد مبادلات تجاری خود را به «دلار» انجام ندهد و تجارت هیدروکربنی خود را در آینده به روبل و واحد‌های پولی کشورهای طرف معامله انجام دهد.

به گزارش شفاف: مبادلات تجاری هیدروکربنی روسیه به حدود یک تریلیون «دلار» در سال می‌رسد. کشورهای دیگر، به خصوص کشورهای عضو گروه بریکس ممکن است به زودی با کنارگذاشتن معاملات انرژی به «دلار» به روسیه بپیوندند. این موضوع می‌تواند منجر به کاهش ده‌ها تریلیونی «دلار»های نفتی در سال شود و آسیبی مهم به اقتصاد آمریکا وارد کند.

هر چند این اتفاق در دولت دهم رخ نداد، حالا اما با پایان دولت دهم باز هم به نظر می رسد زمزمه حذف «دلار» و «یورو» از مبادلات تجاری ایران و بستن پیمان دوجانبه پولی در حال شنیده شدن است چرا که به تازگی موسی‌الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از برنامه تدوین طرح قراردادها و پیمان‌های دوجانبه و چندجانبه پولی با دیگر کشورها برای حذف «دلار» و «یورو» از مبادلات پولی ایران با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس خبر داده و گفته: «در حال حاضر 47 کشور دنیا در چارچوب قراردادها و پیمان‌های دوجانبه و چندجانبه براساس واحد پول ملی مبادله می‌کنند. این طرح برای حذف «دلار» و «یورو» از مبادلات تجاری کشور با دیگر کشورهاست که در حال تهیه است.»

موافقان این طرح اقتصادی معتقدند،ایران می تواند برای بسیاری از کالاهای وارداتی خود به جای دلار از ارز واسط دیگری استفاده کند، در صورت اجرایی شدن این طرح نوسانات ارزی در مبادلات ملی و داخلی کم خواهد شد.

آنها می گویند: هم اکنون دلار در مبادلات بین المللی به جایگاهی رسیده که بسیاری از کشورها مجبور به استفاده از این ارز شده‌اند و در برخی موارد به نابودی اقتصاد تعدادی از کشورها هم منجر شده است؛ معنای این وضعیت این است که آمریکا از طریق قدرت دلار قصد دارد مشکلات داخلی خود را حل کند.
البته این اتفاق تنها در کشورهای منتقد امریکا اتفاق نیافتاده و در بسیاری از کشورها که روابط نسبتا خوبی با ایالات متحده آمریکا دارند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چین به عنوان پیشتاز این روش در جهان محسوب می‌شود که ارزش کل آن به ۲٫۵ تریلیون یوان است. هدف اولیه این پیمانهای پولی ارتقای تجارت دوجانبه و سرمایه‌گذاری مستقیم بود. در پیمانهای جدید، طرفین امضاء‌کننده از یکدیگر انتظار تقویت همکاری و ثبات مالی دارند.
در هر حال، پیمان پولی دوجانبه روش نوینی برای انجام تجارت بین دو کشور با ارزهای محلی و بدون استفاده از دلار و یورو است.

بانک مرکزی ایران ، علی‌رغم مسدود شدن حسابهای دلاری و یورویی ایران و عدم امکان استفاده از آنها در تجارت فرامرزی با شرکای تجاری با هیچ کشوری پیمان پولی دوجانبه امضاء نکرده است و حالا به نظر می رسد با توجه به مطرح شدن دوباره این موضوع در مجلس اتفاقات تازه ای درباره دلار رقم خواهد زد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٢-١٣٩٣, ٠٠:٣٣

   

پر مبحث ترین ها