سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

زلزله در لندن؛ پس لرزه در جهان

بروز شده : ۵-٠۴-١٣٩۵, ١٢:۴۴    نسخه چاپی    
بعد از گذشت بیش از دو دهه از پاسخ منفی تاچر به اتحادیه اروپا، بریتانیایی‌ها تنها با اختلاف دو درصد سودای بازگشت به دهه 1990 را دارند؛ سودایی که شاید برای آن‌ها گران تمام شود.

آیا بریتانیا به عصر تاچریسم باز خواهد گشت؟

ادوار هیث نخست وزیر بریتانیا در دهه هفتاد شاید هرگز تصور نمی‌کرد 48 سال پس از آن که بریتانیا را با زحمت فراوان به عضویت اتحادیه اروپا درآود، تنها با رأی دو درصد مردم تمام تلاش‌هایش بی ثمر شود. ۲۲ ژانویه ۱۹۷۲ و 5 سال پس از پاسخ منفی شارل دوگل رئیس جمهور فرانسه به عضویت در اتحادیه اروپا، هیث بریتانیا را عضو اتحادیه می‌کند. بریتانیا معاهده عضویت را در بروکسل امضا کرد و به اتحادیه اقتصادی اروپا پیوست که بعدها به اتحادیه اروپا تبدیل شد. ادوارد هیث، نخست‌وزیر بریتانیا، آن زمان گفت این مراسم نشانه "یک پایان و یک شروع " است و از "میراث مشترک اروپایی" سخن گفت. تنها دو سال از عضویت بریتانیا در اتحادیه اقتصادی اروپا نگذشته بود که زمزمه‌هایی مبنی بر خروج فضا را پر کرد. در نهایت ۶۷ درصد مردم بریتانیا به ادامه عضویت رأی دادند و تنها مناطقی که رأی به خروج دادند دو جزیره در شمال بریتانیا بودند.

دهه ۱۹۸۰ و اختلافات داخلی بر سر مساله اروپا ادامه پیدا می‌کند. حزب حاکم محافظه‌کار در روندی متضاد بیش از گذشته به اروپا مشکوک شد، به طوری که مارگارت تاچر در سال ۱۹۸۸ مدعی شد که تشکیل یک دولت متمرکز برای اروپا منادی یک "کابوس" است. روز ۳۰ اکتبر ۱۹۹۰ و اواخر عصر تاچریسم بود که بانوی آهنین در پارلمان مستقیماً به درخواست‌ها برای تشکیل یک دولت مرکزی در اروپا پاسخ داد: "نه، نه، نه!" حالا و بعد از گذشت بیش از دو دهه از پاسخ منفی تاچر به اتحادیه اروپا، بریتانیایی‌ها تنها با اختلاف دو درصد سودای بازگشت به دهه 1990 را دارند؛ سودایی که شاید برای آن‌ها گران تمام شود.

تاچریسم در خام‌ترین شکل آن بر اقتصاد بازار آزاد و کوچک شدن دولت مبتنی است. بر اساس این دیدگاه، دولت به جای اینکه بخواهد برای زندگی مردم و کسب و کار آن‌ها به‌صورت متمرکز برنامه‌ریزی کرده، و مقررات وضع کند، باید از سر راه آن‌ها کنار برود. فعالیت‌های دولت باید به اساسی‌ترین و ضروری‌ترین موارد محدود شود، که آن هم عبارت است از دفاع از کشور و کنترل پول آن. با آن که تاچریسم بر فلسفه ریاضت- محور کنترل نقدینگی بنا شده بود، تاچر می‌خواست چهره‌ای انسانی به آن بدهد. به همین خاطر هم می‌گفت که قصد دارد حساب و کتاب‌های کشور را مثل یک زن خانه‌دار مقتصد اداره کند.

روز پنج شنبه رأی دهندگان بریتانیانی با اختلافی دو درصدی از تمایل خود برای بازگشت به عصر تاچریسم و شاید همان فلسفه ریاضت محور کنترل نقدینگی خبر دادند. این بار اما پاسخ منفی آن‌ها به بروکسل هزینه سنگینی در بر دارد: خروج از اتحادیه اروپا یک روند خودکار نیست – باید بر سر آن با باقی اعضا مذاکره کرد. پارلمان اروپا می‌تواند هر گونه توافق جدید بر سر روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا را وتو کند. از آن‌ جایی که تا به امروز تنها بخشی از یک کشور از اتحادیه اقتصادی اروپا خارج شده – گرینلند بیش از ۳۰ سال پیش – بریتانیا در عمل وارد قلمروی ناشناخته خواهد شد.

مذاکرات بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، نه تنها شامل لغو قانون جوامع اروپایی مصوب ۱۹۷۲ می‌شود که قوانین بریتانیا را تابع قوانین اتحادیه اروپا می‌کند، بلکه باید بالغ بر ۸۰ هزار صفحه از قراردادهای اتحادیه اروپا را که در پنج دهه گذشته تصویب شده‌اند از نزدیک بررسی کرد و تصمیم گرفت کدام‌ها را باید لغو کرد، تغییر داد یا نگه داشت. حامیان خروج در عین حال می‌گویند که بریتانیا می‌تواند از لحاظ حقوقی همه این مسائل را نادیده بگیرد و تنها به حذف تاثیرات اتحادیه اروپا از قوانینش بسنده کند، اما چنین کاری باعث سخت تر شدن هر گونه مذاکره در آینده می‌شود. گفته می‌شود با این حساب روند جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا بین 2 تا 10 سال طول خواهد کشید.

همین مشکلات و موانع سبب شد امروز پوند به پایین‌ترین میزان ارزش خود طی سه سال گذشته برسد و در فاصله کمتر از یک روز بیش از ده درصد سقوط کند؛ کامرونی که وعده داده بود در صورت رأی به خروج، طرح آن را به جریان می‌اندازد، ترجیح می‌دهد در گوشه ای به تماشا بنشیند و دیگر نخست وزیر نباشد و از همه مهم‌تر اسکاتلند، ایرلند شمالی و حتی ولز در تدارک برگزاری همه پرسی فوری برای جدا شدن از انگلستان و پیوستن به اتحادیه اروپا باشند.

حال باید از کامرون پیروی کرد و به نظاره نشست و دید هزینه بازگشت بریتانیا به عصر تاچریسم چه میزان است. زلزله روز پنج شنبه لندن اگرچه بروکسل را شدیداً تحت تأثیر قرار داد، پس‌لرزه‌های آن در آینده نزدیک تمام جهان را فرا خواهد گرفت.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۴-١٣٩۵, ١٢:۴۴

   

پر مبحث ترین ها