سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء:

خبرگان رهبری در صیانت از جایگاه ولایت فقیه از هیچ کوششی فروگذار نکند

ليكن يگانه مرتبت و مقامى كه اين مهم را تشخيص داده و به مردم معرفى و اعلام مى‌نمايد و همواره با نگرش عميق و همه جانبه، نظارت تام بر همه امور ولايت را عهده دار است، مقام و جايگاه رفيعى است كه امروزه در مصطلح سياسى از آن به مجلس خبرگان رهبرى ياد مى‌كنند.
رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء در یادداشتی با تأکید بر اینکه خبرگان رهبری در صیانت از جایگاه ولایت فقیه از هیچ کوششی فروگذار نکند، اظهار داشت: حضور كمرنگ خبرگان در انجام رسالت الهى و مأموريت جمهورى خود، موجب مى‌شود اشخاص و يا نهادهاى غيرمسئول با ورود ناصواب خود، جايگاه ولایت فقیه را مخدوش کنند.

در یادداشت حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی واعظ جوادی فرزند آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی که همزمان با برگزارى نشست سالانه خبرگان نوشته شده، آمده است:

بسمك اللهم و بحمدك

حضور محترم مجلس خبرگان رهبرى

بعد از سلام و تحيت بر بندگان شايسته الهى

اجلالاً و اكراماً، بدون شك انقلاب شكوهمند و نظام با عزت جمهورى اسلامى از مواريث گرانسنگ و مآثر ارزشمندى است كه از وحيد دهر و فريد عصر امام خمينى كبير(ره) و امت آگاه و بيدار او به يادگار باقي مانده است و از آنجا كه هويت و پايدارى آن انقلاب و اين نظام در گرو شكل گيرى اصول و اركان اساسى و نهادهاى رئيسى آن است به گونه‌اي كه بدون آن، نظام و نيز آثار و نتايج آن از اسلاميت تهى و از جمهوريت خالى خواهد ماند، كوتاه كلامى تقديم مى‌گردد تا چه در نظر آيد.

همان طوري كه اذهان شريف استحضار دارد، بر پايه فقه سياسى اسلام تنها مرجعى كه در عصر غيبت امام عصر حضرت بقية الله الاعظم (عج) استحقاق امر ولايت دين و شأن زعامت جامعه و امت اسلامى را به عهده دارد، فقيه جامع الشرايطى است كه بر مبناى فقه علمش را و بر اساس عدل عملش را سامان مى‌بخشد، تا هم دين در جايگاه اصليش تثبيت شده و پايدار بماند و هم مردم خود را در فضاى دين احساس نموده و نگران امر دنيا و آخرت خويش نباشند.

ليكن يگانه مرتبت و مقامى كه اين مهم را تشخيص داده و به مردم معرفى و اعلام مى‌نمايد و همواره با نگرش عميق و همه جانبه، نظارت تام بر همه امور ولايت را عهده دار است، مقام و جايگاه رفيعى است كه امروزه در مصطلح سياسى از آن به مجلس خبرگان رهبرى ياد مى‌كنند.

به عبارت ديگر، تنها مقام و جايگاهى كه در عصر غيبت، شأن امام عصر (عج) در خصوص امر دين و جامعه را نمايندگى مى‌نمايد و از سوى آن ولي حقيقى (ع) به شخصى يا اشخاصى ولايت اعتبارى و مجازى إعطا مى‌نمايد، همانا مرتبت فقهى و دينى عالمان و مجتهدانى است كه خود نيز ضمن برخوردارى از ساير شرائط حاكم اسلامى همانند عالم به زمان بودن، شجاعت و آزادگى، صائن نفس بودن و با هوى و هوس مخالف بودن، تنها بر مبناى فقاهت مى‌انديشند و بر پايه عدالت رفتار دارند.

بدون شك كسانى كه از اين اوصاف ممتاز بى‌بهره‌اند نه استطاعت شناخت زعيم جامع را دارند و نه قدرت انتخاب، معرفى، حمايت ودفاع از او را.

با توجه به چنين مرتبت رفيع فقهى و دينى كه جلوه‌هاى روشنى را در عرصه سياست، اجتماع و فرهنگ جامعه و نظام دينى به همراه دارد، امت اسلامى و مردم ايران اسلامى خصوصاً نخبگان، از آن نهاد معتبر، حسب مسئوليت الهى و جهت مأموريت اجتماعى، انتظار دارد تا با رصدكردن دقيق جايگاه ولايت و قلمرو حضور مستقيم و غيرمستقيم آن، سعى و تلاش وافرى در جهت حفظ و صيانت همه جانبه آن نموده بلكه در غنابخشى و تقويت آن رتبه والا از هيچ كوششى فروگذار ننمايد.

بدون ترديد حضور كم رنگ نهاد محترم خبرگان از سر قصور و يا تقصير در انجام اين رسالت الهى و مأموريت جمهورى، موجب مى‌آيد كه اشخاص و يا نهادهاى غير مسئول با ورود ناصواب خود آن جايگاه و منطقه حاكميتى آن را مخدوش ساخته كه بدون ترديد مسير ولايت در راستاى اهدافى غير اصيل و ناروا قرار خواهد يافت كه طبعاً ضمن آسيب زدن به اين مرتبت و جايگاه، نظام اسلام و امت اسلامى از مسير هدايتى و سعادت و كمال خود باز خواهد ماند، و از سوى ديگر شبه نارسايى دين و ناكارآمدى حكومت دينى را در اذهان ايجاد مى‌نمايد.

شايد بتوان گفت بزرگ‌ترين پرسشى كه امروز در مقابل نظام و جامعه اسلامى قرار گرفته اين است كه آيا اين اصيل ترين نهاد شرعى و قانونى كه همه جريان‌ها و صورت بندي‌هاى نظام بر پايه نظرات، تصميمات و اقدامات آن شكل مى‌گيرد تا چه ميزانى به ژرفاى رسالت الهى و پهناى وكالت مردمى خود توجه داشته و بدان اهتمام مى‌ورزد؟

با نهايت احترام، طلبه حوزه مقدسه قم

مرتضى واعظ جوادى
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١٢-١٣٩٢, ١٧:٠۶

   

پر مبحث ترین ها