سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله فاضل لنکرانی: دولت نباید روش‌های غلط گذشته را دنبال کند

بروز شده : ٩-٠٢-١٣٩٣, ١٨:٠٣    نسخه چاپی    
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که ورود دولت در جزئیات نتیجه خوبی ندارد، گفت: دولت باید در همه امور به ویژه در امر مسکن، سیاست دراز مدت و روشن تدوین کند.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) با بیان اینکه مسئولان گفتند با مسکن مهر مانع صعود قیمت مسکن و زمین می‌شود، در حالی که خلاف این امر اتفاق افتاد، گفت: پس معلوم می‌شود این سیاست و این روش غلط بوده است و نباید روش‌های غلط گذشته را دنبال کرد.

آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار رئیس و معاونان بانک مسکن قم، ‌ گفت: یکی از عوامل مؤثر در نابسامانی‌های فرهنگی مردم، به ویژه مسئله کاهش ازدواج جوانان و افزایش آمار طلاق در جامعه به خاطر مشکل مسکن است.

وی مسکن را یکی از ضروریات زندگی مردم دانست و ابراز کرد: در فقه ما آمده که اگر کسی بدهکار باشد خانه مسکونی او جزو مستثنیات دین است و نمی‌شود از خانه او برای پرداخت بدهی استفاده کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خطاب به مسئولان بانک مسکن قم، اظهار کرد: شما باید خداوند را شکر کنید که در تحقق چنین مسئله مهم و مورد احتیاج مردم سهیم هستید.

انتقاد از مسکن مهر

وی ادامه داد: ‌در رابطه با مسئله مسکن مهر نیز بعد از تغییر دولت سابق، صحبت‌هایی مطرح شده که متأسفانه چگونه برای تأمین هزینه آن و نیز مسئله یارانه‌ها از بانک مرکزی وجوهی اخذ شده بود.

آیت‌الله فاضل لنکرانی با تأکید بر این‌که در مسائل اقتصادی باید سیاست مالی روشن وجود داشته باشد، گفت: زحمات شما و سایر بانک‌ها زمانی نتیجه بخش است که انضباط مالی در کشور حاکم باشد.

وی تأکید کرد: مسئولان این دولت باید بدانند که اگر در مسائل مالی انضباط قوی وجود نداشته باشد، تمام زحماتشان بر باد می‌رود.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با بیان اینکه نخستین دغدغه کسانی که در مسئله‌ای مشارکت دارند این است که در آینده این برنامه‌ها با مشکل و ضرر مواجه نشود، مسئله مسکن مهر را مورد توجه قرار داد و افزود: آیا این‌که دولت مستقیماً وارد میدان شود مطابق استانداردهای اقتصادی و معماری هست یا نه؟

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه دولت نباید در امر ساختمان و مسکن مباشرت می‌کرد، بلکه تسهیلات ارائه می‌کرد تا مردم خودشان خانه بسازند، اظهار کرد: این‌که بودجه کلانی از کشور صرف این کار شود و به حسب ظاهر به مردم گفته شود ما شما را صاحب خانه می‌کنیم، درست نیست.

ورود دولت در جزئیات نتیجه خوبی ندارد

آیت‌الله فاضل لنکرانی با بیان این‌که وظیفه دولت، سیاست‌گذاری است، افزود: باید طبق ضوابط و برنامه‌های مهندسی و کار‌شناسی شده تسهیلات ارائه شود، بعد مردم با مشارکت یکدیگر طبق آن برنامه‌ها، خود اقدام به ساخت مسکن کنند.

وی ادامه داد: در دین ما نیز همین گونه است؛ دین، کلیات و قواعد کلی را مطرح می‌کند، اما تطبیق آن بر فروع و استخراج احکام وظیفه فقها و مجتهدین است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با بیان این‌که دولت همیشه باید سیاست‌های مالی کلی را تدوین کند، ابراز کرد: اکنون در بخش مسکن از یک طرف مؤسسات خصوصی فعال هستند، از سوی دیگر دولت کار را به پیمانکاران می‌سپارد؛ هر چند وزیر سابق مسکن گفت: ما ضوابط خاصی داریم، اما ما می‌بینیم که حتی در یک شهر هم به صورت‌های گوناگون این کار انجام شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که ورود دولت در جزئیات نتیجه خوبی ندارد، گفت: دولت باید در همه امور به ویژه در امر مسکن، سیاست دراز مدت و روشن تدوین کند.

آیت‌الله فاضل لنکرانی ادامه داد: نباید چنین باشد که یک پروژه‌ای جریان یابد و بعد از مدتی بین بانک مسکن و بانک مرکزی اختلاف پیش آید.

وی با بیان این‌که سیاست‌های بخش مسکن باید روشن باشد، ابراز کرد: مسئولان گفتند مسکن مهر مانع صعود قیمت مسکن و زمین می‌شود، در حالی که خلاف این امر اتفاق افتاد؛ پس معلوم می‌شود این سیاست و این روش غلط بوده است و نباید روش‌های غلط گذشته را دنبال کرد.

بانک‌ها باید ضوابط و عقود شرعی را مراعات کنند

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) بر ضرورت تعامل و بهره مسئولان بانک‌ها با مراجع تقلید و علما تأکید کرد و گفت: مسئولان بانکی با ارتباط خود با علما و مراکز علمی و تحقیقی می‌توانند تصمیماتی بگیرند که برای کل کشور نافع باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خطاب به مسئولان بانک مسکن، اظهار کرد: شما باید با تأمل بیشتر و دقیق‌تر برنامه‌ریزی کنید.

آیت‌الله فاضل لنکرانی با تأکید بر این‌که بانک‌ها باید ضوابط و عقود شرعی را مراعات کنند، افزود: اگر بانک‌ها طبق ضوابط و عقود شرعی قراردادهای خود را تنظیم کنند هیچ اشکال شرعی غیر از مسئله دیر کرد به وجود نمی‌آید.
وی در پایان تأکید کرد: مسئولان قم باید الگویی برای سایر استان‌ها باشند، تا مسئولان سایر استان‌ها مشکلاتشان را با مشورت شما حل کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٢-١٣٩٣, ١٨:٠٣

   

پر مبحث ترین ها