سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دکترین رانتی مسئولان دربورس دانشجویان دکترا

بروز شده : ٨-٠٣-١٣٩٣, ١٣:۴۴    نسخه چاپی    
برخورد با مدیران متخلف وظیفه نهادهای نظارتی است و وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان در این رابطه وظیفه ای ندارد.
محدثه نجف زاده :
از ماه ها گذشته بحثی با محوریت وزارت علوم پیش آمد که مربوط به بورس غیرقانونی 3 هزار نفر در مقطع دکتری طی چندسال اخیر بود. این ماجرا ادامه پیدا کرد تا نهایتا هفته گذشته با سخنان معاون وزیر علوم و رئیس سازمان اموردانشجویان به تیتر یک بسیاری از درگاه های خبری، روزنامه ها و رسانه ها تبدیل شد. مجتبی صدیقی با اشاره به تخلفات صورت گرفته در اعزام دانشجویان به بورس خارج و داخل از کشور در دولت گذشته گفت: در این دوره 3002 نفر از دانشجویان بدون آزمون به بورس داخل و خارج اعزام شدند.

اما این تخلفات از کجا آغاز شد؟ ماجرایی که معاون وزیر علوم و رئیس سازمان اموردانشجویان رسما از آن پرده برداشت و در گذشته نیز برخی رسانه ها حول آن هشدارهایی داده بودند به طور اجمالی به شرح زیر است: در دوره گذشته و با توجه به لغو برگزاری آزمون اعزام دانشجویان به خارج از کشور، از سال 1385 دستورالعملی تنظیم می شود که براساس آن رتبه های ممتاز، دانشجویان المپیادی و مربیان واجد شرایط علمی از طریق فراخوان متقاضی به خارج اعزام می شدند. دستورالعمل فوق به تایید وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری می رسد و یک پایگاه اینترنتی برای ثبت نام متقاضیان در نظر گرفته می شود.
دو سال بعد (1387) بندی به دستورالعمل تایید شده اضافه می شود که براساس آن افرادی که دارای خدمات و سوابق برجسته فرهنگی و اجتماعی بودند می توانستند متقاضی اعزام به خارج از کشور شوند؛ در سال های اخیر این بند بیشترین متقاضی را برای اعزام به خارج از کشور به خود اختصاص داده و کمتر دانشجویان المپیادی و ممتاز به خارج از کشور اعزام شدند.

همچنین داوطلبین اعزام به خارج از کشور علاوه بر داشتن شرایط عمومی مندرج در دستورالعمل وزارت علوم، نیاز به معرف نیز داشتند که معاون فرهنگی وزیر علوم، یک تشکل دانشجویی، مدیرکل بورس و اعزام سازمان امور دانشجویان و روسای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی چهار فردی بودند که متقاضیان خارج از کشور باید توسط یکی از آنها معرفی می شدند.
این درحالی اتفاق افتاد که در سال 1385 فقط روسای دانشگاه ها می توانستند معرف دانشجویان متقاضی بورس خارج از کشور شوند اما در سال های بعد معرفین سه گانه دیگر نیز بر آنها اضافه شدند.

بر این اساس اگر داوطلب مستعدی در کشور وجود داشت که از نظر علمی و اخلاقی برتر بود ولی مورد شناسایی یکی از این مراجع چهارگانه قرار نمی گرفت برای اعزام پذیرش نمی شد.
نتیجه ایجاد چنین روندی برای جذب دانشجویان متقاضی بورس داخل و خارج از کشور، آماری تکان دهنده ای است که از پرونده این وزارت خانه خارج می شود:


- در سال های گذشته یک هزار و 884 نفر از بورس خارج به داخل تبدیل وضعیت شدند و در دانشگاه ها با گرفتن پذیرش مشغول به تحصیل هستند و این درحالی است که از میان این افراد، معدل کارشناسی 228 نفر کمتر از 14 بوده که این رقم براساس آیین نامه ها می بایست بالای 14 باشد.

- همانطور که گفته شد طی دوره گذشته 1884 نفر در دسته تبدیل شدگان بورس خارج به داخل هستند که براساس دستورالعمل تمامی این افراد باید مسیر گزینش را برای پذیرش در دانشگاه ها طی می کردند اما نیمی از آنها هنوز نظر گزینش یا هیات مرکزی جذب وزارت علوم را ندارند.

- از میان 1884 نفر معدل 305 نفر در دوره کارشناسی ارشد کمتر از 16 بوده که این رقم نیز باید براساس آیین نامه ها بالای 16 باشد.

- در پرونده 235 نفر هیچ عددی به عنوان معدل درج نشده است.

- براساس آیین نامه شرط سنی پذیرش دانشجویان بورسیه 33 سال است که از این تعداد 325 نفر فاقد شرط سنی بوده اند.

- در پرونده 183 نفر هیچ سند محضری برای خدمت پس از فارغ التحصیلی وجود ندارد.

- تا سال 1392، 729 نفر از مسیر فراخوان ها به بورس خارج از کشور اعزام شدند که تعدادی از این افراد شرایط اعلام شده در فراخوان ها را نداشتند.

- از مجموع 729 نفر دانشجوی اعزام شده به خارج از کشور، معدل کارشناسی 73 نفر کمتر از 14 و معدل کارشناسی ارشد 70 نفر دیگر کمتر از 16 بود که در مقطع کارشناسی حداقل معدل 14 و در مقطع ارشد نیز حداقل معدل 16 لازم بود.


معاون وزیر علوم و رئیس سازمان اموردانشجویان در پاسخ به سوالی درباره نحوه برخورد با مدیران و دانشجویان متخلف که تخلف آنها توسط سازمان بازرسی و دیوان محاسبات اثبات شود، تصریح کرد: برخورد با مدیران متخلف وظیفه نهادهای نظارتی است و وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان در این رابطه وظیفه ای ندارد.

وی افزود: بعید می دانم نهادهای نظارتی حکم به ممانعت از تحصیل دانشجویان بدهند ولی ممکن است دیوان محاسبات درباره هزینه های این دانشجویان بحث هایی داشته باشد.

ادامه ماجرا در کمیسیون آموزش مجلس:

تصمیمات وزارت علوم برای سروسامان دادن به شرایط بورس دانشجویان دکتری کار را به بررسی پرونده مذکور در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی می کشاند. در این زمینه عباس مقتدایی، دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با خبرنگار 19 دی ، ضمن نسبت دادن مشکلات کنونی به تغییرات مدیریتی در وزارت علوم اظهار داشت: با تغییرات مدیریتی در وزارت علوم و تحقیقات، تعدادی از دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه های مختلف با موانع و مشکلاتی مواجه شدند که از کمیسیون آموزش مجلس برای حل مشکل خود استمداد طلبیدند.

دبیرکمیسیون آموزش با این ادعا که به منظور حل مشکل این دانشجویان با معاونین وزرات علوم و تحقیقات موضوع مطرح و در حال بررسی است، گفت: در جلسه با مسئولان وزرات علوم به این نتیجه رسیدیم که برخی رفتارهای خارج از قواعد در وزارت علوم صورت گرفته که معاونین آموزشی وزیر قول دادند ظرف مدتی کوتاه اقدامات لازم برای حل این مشکل آغاز شود.

مقتدایی در رابطه با سرنوشت دانشجویان در این پرونده گفت: قرار بر این است که صرفا آن هایی که از نظر قوانین و مقرررات در پرونده هایشان خلافی صورت گرفته مورد بازنگری قرار بگیرند و سایر دانشجویان که مراحل گزینش بورسیه را به صورت قانونی طی کرده اند به تحصیلشان ادامه دهند و دولت هم به تعهداتی که در دولت قبل وضع شده پایبنده است.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین تاکید کرد که به وزارت علوم فرصت 2 هفته ای که رو به اتمام است داده شده تا این پرونده را دقیقا بررسی کند و در اولین جلسه آینده کمیسیون نتایج بررسی های خود را اعلام دارد.

به این ترتیب عاقبت پرونده ای که جنجال های زیادی به دنبال داشت در حال رقم خوردن است.

در نهایت سوال مهمی که مطرح می شود این است که چرا اجازه ایجاد چنین پرونده ای که با زندگی روزمره بیش از 3 هزار نفرپذیرفته شده و تعداد کثیری که از این حق محروم شدند درگیر است داده شد؟ آیا این افراد خود از بروز تخلفات صورت گرفته آگاه نبودند؟ آیا با وجود بروز چنین تخلفاتی از سوی برخی مسئولان سابق وزارت علوم و روسای دانشگاه ها، نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات به عنوان نهاد نظارتی عکس العملی در مقابل این بی قانونی نشان دادند؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٣-١٣٩٣, ١٣:۴۴

   

پر مبحث ترین ها