سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لیست انگلیسی و لجبازی مردم

اصولگرایانی که بر این پروژه تاکید داشتند یادشان رفته بود که میزان احترامی که سیاسیون برای فهم و درک مردم قائل می شوند بخش بزرگی از قضاوت آن ها برای رفتن پای صندوق رای را تشکیل می دهد.

 

 

شنبه شب تعداد کثیری از شهروندان ایران شب پراسترسی را پشت سر گذاشتند. چرا که قرار بود نتایج اولیه انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری از سوی وزارت کشور اعلام شود. از اوایل شب شبکه های اجتماعی و سایت های خبری مملو بود از نتایج و جداول انعکاس داده شده از ستاد انتخابات کشور. دسته ای از مردم با ناراحتی پای جدید ترین اخبار بودند و عده ای دیگر با خوشحالی و ذوق.

نهایتا در ساعات پایانی شب تقریبا لیست نهایی انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران اعلام شد : پیروزی کامل لیست امید که مورد حمایت هواداران دولت و اصلاح طلبان بود. حتی غلامعلی حداد عادل نیز که تنها نماینده لیست ائتلاف اصولگرایان تا نیمه های شب در میان افراد منتخب اصلاح طلب یا معتدل بود، در ساعات اولیه روز یکشنبه مشخص شد که به رتبه 31 جدول رسیده و عملا او نیز کرسی بهارستان را از دست داد. علاوه بر حداد عادل به عنوان سرلیست اصولگرایان، چهره های مانند زاکانی، مرتضی آقا تهرانی، احمد توکلی، بیژن نوباوه، مهرداد بذرپاش، الیاس نادران، مصباحی مقدم، محمدسلیمانی، اسماعیل کوثری وبسیاری دیگر از چهره های اصولگرا نتوانستند از سوی مردم تهران عنوان نمایندگی مجلس دهم را کسب کنند.

 این اتفاق به نسبتی کمتر اما در آن سوی ماجرا، یعنی لیست منتخبین مجلس خبرگان تهران نیز در حال شکل گرفتن بود. در لیست خبرگان نیز قریب به اتفاق اسامی لیست انتخاباتی « خبرگان مردم» که مورد حمایت جناح نزدیک به دولت و اصلاح طلبان بود بیشترین کرسی ها را نصیب خود کرد و اشخاصی مانند آیت الله مصباح یزدی و آیت الله محمد یزدی ( رئیس مجلس خبرگان دوره چهارم) حذف شدند.

نتایج انتخابات در سایر شهرها به خصوص صندوق های مربوط به مجلس شورای اسلامی نیز نشان دهنده ورود تعداد بیشتری نامزد اصلاح طلب، مستقل یا معتدل نسبت به دوره های قبل بود.

نتایج رای گیری روز جمعه، هفتم اسفندماه حرف های زیادی با خود داشت که باید به آن ها توجه داشت:

 

1-      اولین و مهمترین نتیجه انتخابات احساس مسئولیت مردم نسبت به سرنوشت و مسائل جاری و آتی کشورشان بود. مردم با حضور خود در انتخابات با وجود شرایط اقتصادی کنونی و تلاش های داخلی و خارجی برای کاهش این مشارکت حضوری حماسی خلق کردند، تا جایی که سخنگوی کاخ سفید و بسیاری از رسانه های بین المللی نیز به آن اعتراف کرد.

 

2-      با وجود نبود فعالیت های استاندارد حزبی در کشور آنگونه که در مناطق دیگر جهان شاهدیم و جابه جایی افراد در لیست های مختلف، به خوبی شاهد بروز یک رفتار حزبی از سوی مردم به خصوص در شهر تهران بودیم. به این معنی که مردم با وجود نبود حزب های قوی، خود تمرینی جدید از رفتار حزبی و سیاسی را به نمایش گذاشتند. این موضوع هم از سوی هواداران اصولگرایان و هم از سوی هواداران اعتدالیون و اصلاح طلبان ( البته به نسبتی قوی تر) رعایت شد و عملا انجام گرفت.

 

3-       در کنار رفتار توامان با بلوغ سیاسی مردم، باید وحدت بزرگان و رهبران دوجریان اعتدالگرا و اصلاح طلب را نیز در نظر داشت. در حالیکه اصولگرایان از اولین روز تشکیل ائتلاف در میان خود گله هایی از ترکیب اصلی ائتلاف داشتند، در جناح مقابل با وجود ردصلاحیت های زیاد و نبود چهره های شناخته شده، نتیجه گیری و وحدت بر روی لیستی صورت گرفت که ترکیبی از چهره های شناخته شده چون عارف یا مطهری و یا حتی شناخته نشده و جوان بود. همین موضوع باعث شد تا نه تنها بحث های درون لیستی ایجاد نشود، بلکه نتیجه صد درصدی حاصل شده و جوانان لیست امید از نامزدهای باتجربه اصولگرا که برخی از آن ها چندین دوره نماینده مجلس بودند پیشی بگیرند.

 

4-      نکته اساسی و مهم که شاید خود دلیل اصلی رای آوری « لیست امید» و « خبرگان مردم» در تهران و برخی شهرها و استان ها شد، تخریب ها و ناملایماتی بود که از سوی جناح اصولگرا و تریبون های دراختیار آن ها نسبت به رقیبشان صورت گرفته بود. مهمترین این برخورد حول عنوان « لیست انگلیسی» شکل گرفت. یکی از مهمترین مسائل سیاسی کشور طی دوهفته باقی مانده به انتخابات اثبات یا تلاش برای تبرئه شدن از این لیست بود. اصولگرایان با استناد به سخنان منتشر شده از سوی شبکه ها و رسانه های خارجی، در تلاش بودند تا به صرف نام بردن آن شبکه ها از لیست مقابل، رقیب را نفوذی یا عامل بیگانه معرفی کنند، رقیبی که از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده بود و در لیست خبرگان مردم نقاط مشترکی هم با لیست اصولگرایان و جامعه مدرسین داشت. شاید تعبیر مناسبی نباشد اما پروژه انگلیسی سازی بخشی از انتخابات درواقع موجب « لجبازی» بخش بزرگی از رای دهندگان نسبت به برخورد صورت گرفته نسبت به خودشان و لیست امید و خبرگان مردم شد. اصولگرایانی که بر این پروژه تاکید داشتند یادشان رفته بود که میزان احترامی که سیاسیون برای فهم و درک مردم قائل می شوند بخش بزرگی از قضاوت آن ها برای رفتن پای صندوق رای را تشکیل می دهد. تلاش اصولگرایانی که ابتدا عنوان « لیست انگلیسی» را مطرح کردند ، از یک سو عملا به معنای شک داشتن به قدرت فکر و اختیار مردم و از سوی دیگر اعتقاد به تاثیرپذیری شدید افکارعمومی از رسانه های خارجی بود. این درحالی صورت گرفت که اولا مردم با حضور خود در انتخابات نشان دادند که بیش از آنچه برخی سیاسیون گمان می کنند به کشورشان علاقه مندند و دوما کسانی که از فیلتر شورای نگهبان عبور می کنند قطعا نمی توانند نفوذی باشند و مورد اعتماد قرار می گیرند.

 

5-      به هرحال انتخابات هفتم اسفند ماه درحال حاضر به پایان رسیده و نتایج نمایندگان کرسی های دو مجلس خبرگان و شورای اسلامی تا حدود زیادی مشخص شده است. هر انتخاباتی سه بخش اصلی دارد: 1- پیش از انتخابات و دوران رقابت. 2- روز انتخابات و اوج رقابت. 3- پس از انتخابات و دوران رفاقت و همدلی.

بنابراین قبل از هرچیزباید خوشحال باشیم که انتخابات مهم روز جمعه با آرامش و در بهترین فضای ممکن رقابتی با  سلامت و صحت پشت سرگذاشته شد و همه طیف های سیاسی نمایندگانی در دو مجلس آینده دارند. این یعنی بهترین نتیجه ممکن، بنابراین دیگر لزومی به ادامه دادن ایام رقابت های انتخاباتی نیست، چرا که مردم تصمیم گرفتند تا انتخابات انجام شود و به نتیجه مورد نظرشان برسد، پس حقشان است تا وقتی وظیفه خود را انجام دادند، منتظر انجام وظیفه منتخبین به بهترین شکل ممکن به دور از حواشی سیاسی و گروهی باشند.

 

telegram 19dey.com
ایرانی    12 اسفند 1394 00:26
بادرود؛ببخشید نام این نوشته را باید می گذاشتید«لیست انگلیسی یا لیست مردمی؟)که البته من معتقدم اگر به نامزدهایی که بناحق حذف شدند،مجال ابراز وجود داده می شد،لیستها از این هم مردمی تر میشدند.مردم لج نکرده اند بلکه خواسته هایشان را رسانده اند.تازه 38درصد واجدین شرایط باز نیامدند که اگر می آمدند شاید تمام اینهایی که به رای مردم نگاه مودبانه ندارند با رای همینها به کنار رانده می شدند مثل برخی ها که الان رانده شده اند.
  • 0

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ١٠-١٢-١٣٩۴, ١٠:٣١

   

پر مبحث ترین ها