سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا ترامپ کشف شد؛ احمدی نژاد نشد

ترامپ در تحقیر رقیب خود از هیچ کاری فروگذار نکرد و مارکو روبیو را «مردکی کوچک» و «مارکو کوچولو» نامید (اشاره به قد و قواره او). او حتی از محمود احمدی‌نژاد هم بدتر رفتار کرد

امریکایی ها از تجربه تلخ ایرانی ها درس بگیرند

 

ایمان سهرابی

im.sohrabi@gmail.com

«مشاهده دونالد ترامپ طی چند ماه گذشته من را یاد یکی دیگر از آدم‌های عوام فریب انداخته که مدت زیادی را نیز صرف مشاهده و بررسی او کرده بودم. او آدولف هیتلر یا بنتیو موسولینی نیست، عمر روزنامه‌نگاری من هم هر قدر دراز باشد به آن‌ها نمی‌رسد. اما محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور خشم‌آلود ایران که احساسات عجین با خشم را در بین مردم نیز تحریک می‌کرد، مانند پیشتاز جمهوری‌خواهان در آمریکا مخلوطی از  اظهارات سمی و تحریک آمیز و جهلی عمیق از امور جهان بود». (رابرت تیت، گزارشگر روزنامه تلگراف)

تنها دو هفته از آغاز کمپین صد روزه جمهوری خواهان به منظور جلوگیری از نامزدی ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری  امریکا می گذرد؛ کمپینی که با مبارزه تهاجمی در انتخابات مقدماتی پنجم آوریل در «ویسکانسین» آغاز شد و تا تابستان ادامه خواهد یافت. جمهوری خواهان تلاش می کنند با لابی کردن، ترامپ را گزینه فاجعه باری برای انتخابات عمومی آمریکا معرفی کنند. روز پنجشنبه و تنها چند روز مانده به برگزاری انتخابات درون حزبی در نیویورک نیز صدها نیویورکی با برپایی تظاهرات، خشم و نارضایتی خود را از دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه انتخابات 2016 ریاست جمهوری آمریکا به نمایش گذاشتند. تظاهر کنندگان پلاکاردهایی به همراه داشتند که روی آن نوشته شده بود: نیویورک با حزب  نفرت (جمهوری خواه) مخالف است. بسیاری از تظاهر کنندگان از ترامپ به عنوان نژاد پرست یاد کردند و برخی نیز شعار ترامپ را اخراج کنید، سر دادند. اما امریکایی ها چگونه خطر حضور ترامپ را احساس کردند؟

انتخابات مقدماتی نخستین مرحله انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا است. انتخابات در این کشور بیش و پیش از آن که در میان احزاب مختلف جریان داشته باشد، میان رقبای داخل یک حزب صورت می‌گیرد و تنها در آخرین مرحله و چند هفته مانده به برپایی انتخابات عمومی، نامزده‌های احزاب رو دروری یکدیگر قرار می‌گیرند. نظام حزبی ایالات متحده و به تبع آن آغاز فرآیند انتخابات این کشور یک سال پیش از مرحله نهایی، این فرصت را به مردم می دهد تا به خوبی بتوانند از کاندیدهای نهایی شناخت کافی را به دست آورند؛ آن چه فقدانش در فرآیند انتخابات ایران به جد مشاهده می شود. در ایران تبلیغات رسمی کاندیدها از جمله مناظره، برنامه تلویزیونی، گردهمایی و ... تنها یک هفته پیش از برگزاری انتخابات صورت می گیرد و این فرصت اندک، موقعیت لازم و کافی برای شناخت کاندیداها را فراهم نمی کند و همین موضوع سبب می شود تا کشور عزیزمان پس از جنگ 8 ساله اول، جنگ 8 ساله دومی را بین سال های 84 تا 92 به خود ببیند و خسارت هایی به مراتب گران تر و سنگین تر از جنگ اول متحمل شود. حال باید دید چرا لازم است شهروندان ایالات متحده از احمدی نژاد ایرانی عبرت بگیرند و به ترامپ امریکایی اعتماد نکنند؟

تیت خبرنگار روزنامه تلگراف در این رابطه می نویسد: ترامپ در تحقیر رقیب خود از هیچ کاری فروگذار نکرد و مارکو روبیو را «مردکی کوچک» و «مارکو کوچولو» نامید (اشاره به قد و قواره او). او حتی از محمود احمدی‌نژاد هم بدتر رفتار کرد. تیت به مناظره تلویزیونی محمود احمدی نژاد با میرحسین موسوی اشاره می کند و می افزاید: اگرچه برخورد احمدی‌نژاد با موسوی «بی‌شرمانه» بود، اما او دستکم مشخصات فیزیکی رقیبش را به تمسخر نگرفت. تیت اضافه کرده است وقتی به منازعه انتخاباتی ۳ مارس در دیترویت نگاه می‌کند به این نتیجه می‌رسد که با وجود همه سخنانی که احمدی‌نژاد علیه اسرائیل و در نفی هولوکاست بیان می کرد، ولی ترامپ در عوام‌فریبی از او پیشی گرفته و به نوشته پل والدمن نویسنده نشریه ویک، پیشنهاد عوام فریبانه ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود هرگونه مسلمان - چه به عنوان مهاجر، چه تاجر و حتی توریست- به ایالات متحده جدیدترین نمونه از این قبیل اظهارات است. داستان های «لولوی» احمدی نژاد و واژه های جنسی غیرقابل ترجمه ترامپ علیه کلینتون و بسیاری موارد دیگر نیز در همین زمینه قابل تطبیق است.

حال باید به انتظار نشست و دید آیا امریکایی ها نیز به مثابه ایرانی ها از پوپولیستی این بار غربی(و نه شرقی) فریب می خورند و خود را حداقل برای مدت 4 سال گرفتار خواهند کرد یا تدبیری عقلانی را چاره می سازند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠١-١٣٩۵, ٢٠:٢٢

   

پر مبحث ترین ها