سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مجلس دهم؛ امتحانی برای اصلاحات

برای نمونه رواج بداخلاقی‌های سیاسی علیه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال های دهه 70 توسط اصلاح طلبان تندرو خود موجب ادامه پیدا کردن این روند و تبدیل شدن به یک فرصت برای تیم تبلیغاتی رئیس جمهور سابق شد.

 

میثم رضوانی

 

meysam.rezvani1980@gmail.com

 

بررسی حوادث تاریخی به خصوص رویدادهای سیاسی همواره نشان داده است که ریشه هر تفریطی، در افراطی نهفته است. تا جایی‌که در رفتاری زیاده روی نشود، نتیجه‌ای شدید و خطرناک در بر نخواهد داشت. همین موضوع ساده می‌تواند الگوی بسیاری از کنش ها و واکنش‌های سیاسی در عصرما باشد و با درس گرفتن از آنچه در گذشته رفت، مانع از تکرار آن ها در شکل و شمایلی جدید و حتی پیچیده تر در آینده شد.

 

در همین زمینه برخی کارشناسان و صاحب نظران سیاسی با وجود خدمات دولت های نهم و دهم، این دوره هشت ساله را مملو از رفتارها و تصمیم گیری‌های شتاب زده، هیجانی، سیاست‌زده و بدون برنامه ریزی می دانند. نکته ای که نه فقط از سوی برخی از اعضای اصلی دولت های نهم و دهم که از سوی همفکران و طیف های سیاسی آن ها نیز به شدت هرچه تمام تر درجریان بود. این رویه نه فقط در حوزه سیاست که خود را همچون جریانی به سایر حوزه ها از جمله اقتصاد و حتی فرهنگ و هنر نیز رساند. حذف و کنارگذاردن چهره های بزرگی از این عرصه ها توسط مدیران منصوب دولت‌های نهم و دهم و بی توجهی به پیش بینی دلسوزان و صاحبنظران که گاهی شامل وزرا و معاونین هیئت دولت نیز می شدند، از مهمترین مصادیق افراط در پیش گرفته شده طی آن سال هاست که هم در عرصه سیاست و اقتصاد داخلی و هم مسائل بین المللی برای ایران هزینه تراشی کردند.

نکته اساسی این است که این جریان نه تنها یک شبه حاصل نشد که ریشه در جریاناتی پیش از خود داشت. رفتارها و کنش های سیاسی پیش از روی کار آمدن دولت نهم گاهی چنان بدون توجه به شرایط واقعی جامعه ایران پیش می‌رفت و شکلی از افراط به خود می گرفت که نتیجه‌ای جز خستگی افکارعمومی از آن و روی آوردن به تفکرات و شعارهای تیم محمود احمدی نژاد در سال 94 نداشت.

برای نمونه رواج بداخلاقی‌های سیاسی علیه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال های دهه 70 توسط اصلاح طلبان تندرو خود موجب ادامه پیدا کردن این روند و تبدیل شدن به یک فرصت برای تیم تبلیغاتی رئیس جمهور سابق شد.

هرچند هشت سال اخیر و نتایج حاصل از آن موجب بازگشت عقلانیت به طیف های سیاسی برای جمع شدن زیر پرچم دولتی اعتدالگرای متشکل از نیروهای اصلاح طلب و اصولگرای معتدل شد، اما همین دولت همچنان در تلاش برای اصلاح اموری است که می توانست طی سال های اخیر شکل نگیرد.

آنچه این روزها و پس از اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره مجلس و کسب اکثریت آن توسط اصلاح طلبان، اعضای لیست امید و مستقل ها بیش از پیش نگران کننده است، تکرار همان کنش ها و واکنش‌هایی است که منجر به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 84 شد.

ایران امروز نه فقط برای رسیدن به توسعه در مسیرسختی از دوران گذار قرار دارد، بلکه با توجه به مشکلات اقتصادی ریشه دوانده در آن و همچنین شرایط منطقه ای در عرصه سیاست خارجی، بیش از پیش به کنشگران سیاسی میانه رو، معتدل، صبور، مدبر و دلسوز نیاز دارد. اگر قرار بر این باشد که اکثریت مجلس دهم همان رویه ای را دنبال کند که در مجلس پیش از دولت نهم دنبال شد و چنانچه سیاست زدگی توسط طیف اکثریت در مجلس دهم نیز ادامه یابد، باید منتظر نتایج متفاوتی در انتخابات سال 96 نسبت به سال 92 و انتخابات اخیر مجلس باشیم.

به نظر می آید مجلس دهم اگر رویه ای اعتدالی را دنبال کند و همزمان از چهره های معتدل همه جریان های سیاسی که نقش مهمی در پیشبرد مسائل جاری کشور در مجلس نهم داشتند بهره ببرد، مسیر اعتدال و عقلانیت برای حل مشکلات مردم نسبت به گذشته هموارتر شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٢-١٣٩۵, ١٠:٢۵

   

پر مبحث ترین ها