سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

۵۰درصد کتب کمک آموزشی فاقد استاندارد لازم اند

کتابهای آموزشی مسائل و مشکلات مختلفی دارد، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به نمایندگی از آموزش و پرورش طی یک دهه گذشته برای ساماندهی بازار کتابهای کمک درسی دست به کار شده است و در این راستا دهمین جشنواره کتابهای آموزشی رشد دوشنبه 7 بهمن برگزار خواهد شد که از ناشران کمک آموزشی که در جهت اهداف آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند تقدیر به عمل می‌شود
مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه وزارت ارشاد دقت و حساسیت لازم را در اعطای مجوز به کتاب‌های کمک آموزشی ندارد، گفت: ناشری را سراغ دارم که ۵۰۰ میلیون تومان برای تبلیغات به صدا وسیما پرداخته است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد ناصری امروز در نشست خبری دهمین دوره جشنواره کتابهای آموزشی رشد اظهار داشت: کتابهای آموزشی مسائل و مشکلات مختلفی دارد، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به نمایندگی از آموزش و پرورش طی یک دهه گذشته برای ساماندهی بازار کتابهای کمک درسی دست به کار شده است و در این راستا دهمین جشنواره کتابهای آموزشی رشد دوشنبه 7 بهمن برگزار خواهد شد که از ناشران کمک آموزشی که در جهت اهداف آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند تقدیر به عمل می‌شود.

**50 درصد کتاب‌های آموزشی موجود در بازار مطابق استانداردها
وی افزود: وزارت آموزش و پرورش همه جنبه‌های تشویقی، ترغیبی، هدایتی و نظارتی خود را برای به سامان کردن بازار کتابهای کمک آموزشی اعمال می‌کند و تا به امروز روند خوبی را در این عرصه شاهد بودیم؛ نخستین جشنواره کتابهای آموزشی رشد در سال 79 برگزار شد و آن زمان هنگامی که کتابها را بررسی کردیم دریافتیم که 80 درصد کتابهای موجود در بازار غیراستاندارد بودند اما امروز با تلاش‌های صورت گرفته حدود 50 درصد کتابهای آموزشی بازار مطابق با استانداردهای آموزش و پرورش است .

مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نهادهای نظارتی دیگر باید در ساماندهی بازار کتابهای کمک درسی به کمک آموزش و پرورش بیایند که در این عرصه به همراهی صدا و سیما نیز نیاز داریم، گفت: صدا و سیما باید از تبلیغ محصولات غیرمجاز خودداری کند؛ براساس مصوبه 828 شورای عالی آموزش و پرورش سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ماموریت دارد تا استانداردهای کتابهای کمک آموزشی را تعریف و بر این اساس کتابهای مطابق استاندارد را به جامعه معرفی کند در این مصوبه آمده است که نهادهای فرهنگی، وزارت ارشاد و بدنه آموزش و پرورش ملزم به اجرای این مصوبه هستند چرا که این مصوبه به نفع دانش آموز و معلم است.

** از صدا و سیما خواسته‌ایم تبلیغ کتاب‌های آموزشی را منوط به اخذ مجوز از سازمان پژوهش کند
ناصری بیان کرد: از صدا و سیما درخواست داریم که برای تبلیغ کتابهای آموزشی از صاحبان این کتابها بخواهد تا مجوز لازم را از سازمان پژوهش بگیرد یعنی تبلیغ آنها را منوط به اخذ مجوز از سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کند چرا که اگر این اتفاق رخ دهد ازسودهای کلان در این بازار که از ناحیه کتابهای کمک آموزشی است که با اهداف آموزش و پرورش مغایرت دارند ، جلوگیری می‌شود. معتقدیم که آموزش و پرورش جایی برای تجارت نیست و نباید شرایط به گونه ای باشد که ناشران به واسطه پولی که برای تبلیغ پرداخت می‌کنند از بابت این تبلیغ پول بیشتری را به دست بیاورند.

** از سال تحصیلی 93-94 کتاب‌های کمک آموزشی استاندارد در کتاب‌های درسی معرفی می‌شود
وی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره کتابهای آموزشی رشد با نگاه تشویقی و حمایتی از ناشرانی است که مطابق با اهداف آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند عنوان کرد: از سال تحصیلی 93_ 94 برای کتابهای جدید التالیف دبستان 4 صفحه را اختصاص داده ایم که به معرفی منابع استاندارد و قابل اعتماد آموزشی به معلمان و خانواده‌ها می‌پردازد و همچنین در پایه متوسط اول یک صفحه از کتابهای جدید التالیف را به معرفی کتابهای آموزشی استاندارد اختصاص داده ایم .
مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: مجلات رشد ظرفیت بزرگی برای معرفی کتابهای آموزشی هستند و سالانه 37 میلیون مجله رشد منتشر می‌شود بنابراین می‌توان از ظرفیت مجلات رشد برای معرفی کتابهای کمک درسی مناسب استفاده بیشتری کرد؛ همچنین در این دوره بخش قابل توجه از آثاری که در حوزه کودک و نوجوان تولید و عرضه می‌شود در قالب داستانی ارائه خواهد شد و با همکاری معاونت پرورشی و فرهنگی در تلاش هستیم تا بتوانیم کتابهای خوب و مناسب داستانی را به دانش آموزان معرفی کنیم.

ناصری به اشاره به کتابنامه رشد بیان کرد: کتابهای مناسب در کتابنامه رشد معرفی می شود و خانواده می‌تواند با مراجعه به آدرس اینترنتی www.roshdmag.ir در بخش سامان کتاب کتابهای مناسب را مشاهده کنند. در حقیقت هر کتابی که به دست دبیرخانه ما می‌رسد ظرف یکماه مورد برسی قرار می‌گیرد و اگر مطابق با استانداردها بود و کتاب مناسب شناخته شد در سایت کتابنامه رشد معرفی می‌شود. کتابنامه رشد به طور رایگان در اختیار تمام هنرستان ها قرا رمیگیرد و در رشته های نظری و مقطع ابتدایی 10 درصد کتابخانه های محروم از کتابنامه های رشد برخوردار می‌شوند.

** 187 کتاب نامزد دریافت کتاب برگزیده در جشنواره رشد و تقدیر از 3 ناشر
وی با اشاره به اینکه در دهمین جشنواره کتابهای آموزشی رشد 3 هزار و 708 کتاب مناسب داشتیمT عنوان کرد : در دوره دهم تجمیع تمام مقطع آموزشی را در 6 شاخه پیش‌دبستانی، ابتدایی،‌ متوسط اول دوم، فنی و حرفه‌ای و آموزش و پرورش استثنایی شاهد هستیم که در آموزش و پرورش استثنایی و مقطع پیش دبستانی برای نخستین بار ارزیابی صورت می‌گیرد. بالغ بر 650 ناشر در این چرخه حضور داشتند و 35 گروه داوری به بررسی پرداختند که در نهایت 187 کتاب نامزد دریافت کتاب برگزیده شدند. که کتابهای برگزیده در سطح عالی هستند و کتابهای بسیار خوب مورد تقدیر قرار میگیرد.

مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در روز دوشنبه 7 بهمن شاهد برگزاری دهمین دوره جشنواره کتابهای آموزشی رشد هستیم و در این دوره از 48 کتاب تقدیر خواهیم کرد و از 650 ناشری که کتابهای خود را ارسال کرده اند از سه ناشر به عنوان ناشران برتر تقدیر به عمل می آید.

** ارشاد دقت لازم را در اعطای مجوز به کتاب‌های آموزشی ندارد
ناصری در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه هم اکنون صدا و سیما به تبلیغ کتابهای آموزشی مشغول است که برخی از این کتابهای آموزشی استاندارد نیستند شما چه تعاملی را با صدا و سیما برای توقف این روند انجام داده اید؟ گفت: صدا و سیما سازمان مستقلی بوده و کار خود را انجام میدهد در حقیقت مامور آموزش و پرورش نیست اتفاقی که هم اکنون رخ داده این است که وزارت ارشاد مجوز این کتابها را صادر می‌کند و کتابهای نامناسب هم مجوز خود را از ارشاد گرفته اند چرا که این وزارتخانه دقت نظری را که در سایر حوزه ها از جمله حوزه ادبی داشته در حوزه کتابهای آموزشی ندارد و به راحتی مجوز را اهدا میکند.

وی اظهار داشت:در جلسه ای که بامسئولان صدا و سیما داشتیم مدیر بازرگانی صدا و سیما عنوان کرد کتابهایی را که در رسانه ملی تبلیغ می کنیم از آموزش و پرورش مجوز دارند و ما متوجه این موضوع شدیم که بخشی از آموزش و پرورش به این کتابها مجوز داده است اما باید بگویم که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تنها متولی اعطای مجوز به کتابهای کمک آموزشی است بنابراین تمام کتابهایی که از رسانه ملی تبلیغ می‌شود باید مجوز این سازمان را داشته باشند.
مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تا دوره نهم جشنواره کتابهای آموزشی رشد مصوبه 828 شورای عالی آموزش و پرورش ابلاغ نشده بود و تازه سال 90 این مصوبه ابلاغ شد،عنوان کرد: سال 88 بنده نزد رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی رفتم و گفتم که هرچه ما در این نهاد برنامه ریزی می‌کنیم سازمان های دیگر از جمله معاونت پرورشی آموزش و پرورش ، صدا و سیما و ارشاد آن را به هم می‌ریزند. بنابراین در سال 88 بر روی مصوبه 828 شورای عالی آموزش و پرورش بررسی لازم را انجام دادیم به گونه ای که حدود 6 ماه در دست نهاد ریاست جمهوری بود و سرانجام در آخر شهریور سال 90 این مصوبه ابلاغ شد و شورای سیاست گذاری در سازمان پژوهش تشکیل شد که این شورا در سال 92 دوبار تشکیل جلسه داده است .

ناصری عنوان کرد: در جلسه شورای سیاست گذاری نمایندگان وزارت ارشاد عنوان کردند که اگر کتابهای کمک آموزشی خط قرمزی را که مدنظر وزارت ارشاد است را رعایت کنند به آنها مجوز اعطا می‌کنیم اما ما معتقدیم که باید سازوکاری تهیه شود تا کتابهای کمک آموزشی که به بازار عرضه میشود استانداردهای لازم را داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، آموزش به کتابهای درسی خلاصه نمی‌شود، گفت: براساس این سند جریان آموزش وسیع تر از کتاب و کلاس درس است و محیط های متنوعی برای یادگیری در نظر گرفته شده از جمله کلاس درس ، آزمایشگاه ، اردوی علمی و فعالیت های اکتشافی بنابراین ماده آموزشی صرفا کتاب درسی نیست و تنها بخشی از فرایند آموزش از طریق کتاب درسی تحقق می‌یابد. مثلا زمانی که دانش آموز در رابطه با نور سوال دارد جزئیات کوتاهی در این خصوص در کتاب درسی مطرح شده است که در چنین شرایطی معلم باید وی را به کتابهای کمک آموزشی استاندارد ارجاع دهد بنابراین طبق سند تحول بنیادین برای آموزش از بسته آموزشی که متشکل از کتاب درسی ، کتاب کمک آموزشی مناسب، فیلم آموزشی مناسب ، نرم افزار چند رسانه ای و نقشه است بهره می‌بریم.

** در مقطع دبستان نیازی به تجویز کتاب‌های کمک آموزشی نیست
مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه معلمان در مدارس کتاب‌های کمک آموزشی فاقد استاندارد را به دانش‌آموزان معرفی می‌کنند، گفت:‌ ناشری را سراغ داریم که 500 میلیون تومان به صدا و سیما هزینه برای تبلیغ داده است بنابراین تبلیغ کتاب‌های ککم آموزشی برای صدا و سیما دارای سود است. کتابهای درسی که ما در کتابنامه رشد معرفی می‌کنیم تیراژ آنها تغییر می‌کند در حقیقت از این طریق در حال فرهنگ سازی هستیم تا خانواده‌ها و معلمان کتابهای کمک آموزشی استاندارد را استفاده کنند؛ ما اعتقاد داریم که در پایه دبستان هیچ کتاب کمک آموزشی نیاز به تجویز نیست و معلم میتواند جریان آموزش را عهده دار شود بنابریان معلمان نباید باری به دوش اولیا و دانش آموز بگذارند و ذهن دانش اموز را از کتابهای مختلف پر کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود تصاویر و متون نامناسب در برخی کتاب‌های زبان آموزشگاه‌ها اظهار داشت: کانون زبان ایران وابسته به آموزش و پرورش است بنابراین ما به محتوای کتاب‌های زبان انگلیسی در کانون نظارت می‌کنیم و در این کتاب‌ها مشکلی وجود ندارد اما کتاب‌هایی که در سایر آموزشگاه‌ها تدریس میشود عموما افست می‌شود یعنی عکس‌های کتاب را کمی تغییر می‌دهند تا مشکلی نداشته باشد اما متن آن همان محتوای کتاب‌های خارجی است که آموزش و پرورش وظیفه نظارت بر این کتاب ‌ها را ندارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-١٠-١٣٩٢, ١٨:١۶

   

پر مبحث ترین ها