سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اخبار تئاتر فجر، از نشست مشترک با سفیر آلمان تا شب فرهنگی ایتالیا در ایرانشهر

بروز شده : ٢-١١-١٣٩٢, ٠٨:۵۴    نسخه چاپی    
پس از اجرای نمایش «راهزنان» نوشته فردریش شیلر توسط گروه تئا‌تر ایرانی در ماه ژوئن2013 (خرداد1392) در جشنواره بین المللی شیلر در تئا‌تر ملی مانهایم، خرسندیم که می‌توانیم با پاسخ به دعوت حضور در جشنواره فجر، این تبادل فرهنگی را ادامه دهیم.
در حاشیه برگزاری سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر، نشست مشترک مدیران تئا‌تر ایران با سفیر و نمایندگان فرهنگی این کشور در تالار وحدت برگزار شد.

سفیر آلمان در ایران پیش از اجرای نمایش «خانه برنارد آلبا» با مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر دیدار کرد.

در حاشیه برگزاری سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر، نشست مشترک مدیران تئا‌تر ایران با سفیر و نمایندگان فرهنگی این کشور در تالار وحدت برگزار شد.

اجرای «خانه برنارد آلبا» به کارگردانی کالکسیتو پیتو که با استقبال تماشاگران روبرو شده و پذیرای تعداد بسیاری از مخاطبان جشنواره بود، با حضور سفیر و مهمانان سفارت آلمان و مسئولان جشنواره و تئا‌تر ایران روی صحنه رفت.

این نمایش امروز، دوم بهمن نیز در تالار وحدت یک اجرا در ساعت 18 انجام می‌دهد.

پیام شهردار «مان‌هایم» برای دوستداران تئا‌تر در ایران

پیتر کورتس شهردار مان‌هایم آلمان و بوکهاردسی. کوسمینسکی سرپرست تئا‌تر ملی مان‌هایم در یادداشتی از تبادل فرهنگی میان تئا‌تر ملی مان‌هایم و ایران ابراز خرسندی کردند. در این نامه آمده است:

خانم‌ها و آقایان محترم،

دوستداران تئا‌تر و مخاطبان همیشگی تئا‌تر،

مایه بسی افتخار است که نمایش «خانه برنارد آلبا» از تئا‌تر ملی مانهایم به جشنواره فجر دعوت شده است. شهر مانهایم با شور و اشتیاقی فراوان این سفر تئا‌تر ملی به تهران را دنبال می‌کند.

پس از اجرای نمایش «راهزنان» نوشته فردریش شیلر توسط گروه تئا‌تر ایرانی در ماه ژوئن2013 (خرداد1392) در جشنواره بین المللی شیلر در تئا‌تر ملی مانهایم، خرسندیم که می‌توانیم با پاسخ به دعوت حضور در جشنواره فجر، این تبادل فرهنگی را ادامه دهیم.

تئا‌تر ملی مانهایم به عنوان نهادی فرهنگی با فعالیت‌های متنوع و طراز اول، از شهرتی فرامرزی برخوردار است. برنامه تئا‌تر ملی، حفظ سنت‌ها و همچنین ترویج پیوسته نو آوری است. از این رو، تئا‌تر ملی سفیری ایده‌آل برای شهر مانهایم است که خود را شهری خلاق و پر جنب و جوش می‌بیند که ریشه در فرهنگی قدیمی دارد که تصویرگر این شهر است.

امیدواریم که از نمایش گروه تئا‌تر ملی لذت ببرید و مایه خوشحالی خواهد بود و از شما به عنوان بازدید کننده در مانهایم استقبال کنیم.

شب فرهنگی ایتالیا در تماشاخانه ایرانشهر برگزار شد

تماشاخانه ایرانشهر همزمان با اجرای نمایش «عکس‌های جیهان» میزبان سفیر ایتالیا و اعضا سفارت در مراسم شب فرهنگی این کشور در جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر بود.

از جمله برنامه‌های این شب فرهنگی برپایی نمایشگاه عکس و‌مراسم شعر‌خوانی بود که با حضور مهمانان و اعضا سفارت ایتالیا، مدیران جشنواره و تماشاگران نمایش «عکس‌های جیهان» برگزار شد.

در ابتدای این مراسم «لوکا رچالنفانتی» سفیر ایتالیا در ایران به حاضران خیرمقدم گفت و برپایی روز فرهنگی ایتالیا در ایران را نمادی از رابطه عمیق فرهنگی مردم ایتالیا و مردم ایران دانست.

سفیر ایتالیا اعلام کرد: این رابطه عمیق با حضور وزیر فرهنگ ایتالیا در ایران که قرار است به زودی انجام شود عمیق‌تر می‌شود.

وی برپایی چنین روزی را به معنای ارج نهادن به فرهنگ ایتالیا عنوان کرد که با حضور گروه‌های نمایشی این کشور در ایران نمود بیشتری پیدا کرده است.

در ادامه این مراسم ستاره اسکندری بازیگر شناخته شده کشور در کنار والریا ایانیلو بازیگر ایتالیایی به اجرای چند قطعه شعر به دو زبان ایتالیایی و فارسی پرداختند.

از جمله اقدامات بخش بین‌الملل سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر هماهنگی برای برپایی شب فرهنگی کشورهای مهمان در جشنواره است که با اجرای نمایش‌ها برگزار می‌شود.

انتشار پنج کتاب در جشنواره سی ودوم

همزمان با برپایی جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر، پنج کتاب پژوهشی و نمایشنامه چاپ و منتشر می‌شود.

کتاب» گونه‌شناسی و ساختار‌شناسی نقل مذهبی شیعی در ایران و تمهیدات ادبی اجرایی آن» نوشته امیر لشکری که به بررسی منقبت، مرثیه و حماسه خوانی در ایران پرداخته در 120 صفحه توسط دبیرخانه جشنواره سی و دوم فجر و انتشارات نمایش چاپ و منتشر می‌شود.

این کتاب در دو هزار نسخه وارد بازار کتاب می‌شود. کتاب «شمس و قمر» که حاوی نمایشنامه آفتاب و مهتاب نوشته توفیق الحکیم است نیز به مناسبت سی و دومین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر چاپ می‌شود. نمایشنامه آفتاب و مهتاب با ترجمه قاسم غریقی از عربی به فارسی برگردانده شده و در 120 صفحه منتشر می‌شود. ویراستار این کتاب پریسا مهجور است.

سومین کتاب جشنواره سی و دوم فجر با عنوان «طراحی برای تئا‌تر» نوشته بابک ابراهیمیان است که سلما محسنی اردهالی آن را ترجمه کرده است. این کتاب نیز در دو هزار نسخه با ویراستاری شیرین رضائیان طراحی جلد بهرام شادانفر توسط انتشارات نمایش منتشر می‌شود.

در این کتاب پشت صحنه طراحی‌های بزرگ‌ترین طراحان نور، صحنه و لباس همچون جان لی بیتی، هاول بینکلی، جان کانکلین، بورلی امونز، سوزان هیلفرتی، کانستنس هافمن، می‌نگ چولی و..... بررسی شده است.

سه عنوان کتاب فوق با طراحی جلد بهرام شادانفر وارد بازار کتاب خواهند شد. دو کتاب «پرده آخر» و «نقش اول» نیز که شامل آثار برگزیده مسابقه عکس و مسابقه پوس‌تر تئا‌تر سی و دومین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر نیز جمله آثار نفیس این دوره از جشنواره به زودی منتشر می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١١-١٣٩٢, ٠٨:۵۴

   

پر مبحث ترین ها