سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تبدیل صدا و سیما به یک مرکز تجاری درست نیست

بروز شده : ٢-١١-١٣٩٢, ١۵:١٠    نسخه چاپی    
بودجه ‌سندی یک ساله است که بر پایه برنامه پنج ساله تدوین شده است، جهت‌گیری‌های دولت در بخش‌های گوناگون در عدد و رقم بودجه خودش را نشان می‌دهد. بودجه در واقع پیش‌بینی خوش‌بینانه درآمد یک کشور است.
بودجه ‌سندی یک ساله است که بر پایه برنامه پنج ساله تدوین شده است، جهت‌گیری‌های دولت در بخش‌های گوناگون در عدد و رقم بودجه خودش را نشان می‌دهد. بودجه در واقع پیش‌بینی خوش‌بینانه درآمد یک کشور است.
به گزارش «تابناک»، حوزه فرهنگ با مسائل دیگر متفاوت است، متراکم بودن و گستردگی کار، باعث ایجاد این تفاوت می‌شود. بودجه فرهنگی ما در برخی ادارات فقط می‌تواند حیات اداری این ادارات را تأمین کند.

شجاعی کیاسری در این باره گفت: «نگاه کلان در حوزه فرهنگ، توجه به فرهنگ است. ما منتظر این هستیم که در مجلس و کمیسیون تلفیق، اتفاقات خوبی برای حوزه فرهنگ بیفتد.
وی در بخش دیگری گفت: «بودجه سال گذشته در حوزه فرهنگ، ۶ هزار میلیارد بود، ولی امسال ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که این مبلغ شاید کفاف حوزه ورزش را هم ندهد! مقوله فرهنگی چیزی نیست که کسی بخواهد از آن به آسانی بگذرد، چون این موضوع به همه چیز ‌گره خورده است.
وی ادامه داد: «بودجه یک روال سنتی دارد. درآمد‌ها و هزینه‌ها را محاسبه می‌کنند و بودجه را می‌نویسند؛ اما نیاز‌ها و اولویت‌های جدید نادیده گرفته می‌شود. متأسفانه امسال بودجه ورزش ۲۷ درصد کاهش پیدا کرده است حال آنکه مسابقات زیادی پیش روی داریم و همچنین پروژه‌های بسیاری در دست ساخت هست که همچنان ناتمام ‌مانده است. این کاهش بودجه یعنی جوانان به ورزش اقبال نشان ندهند؟».

‌نماینده ساری همچنین گفت: «سقف تغییرات کلیت بودجه در مجلس نهایتاً ۵ درصد است. البته دولت امسال برای اولین بار بودجه نوشته ‌که محاسنی هم دارد؛ مثلاً این برای نخستین بار در ‌تاریخ است که بودجه سر وقت به مجلس ارائه شده و همچنین ‌‌واقع بینانه‌تر‌ به مسأله نگاه شده است.


وی در ادامه افزود: بر پایه قانون اساسی، دولت مکلف است لایحه‌ای بیاورد که در آن عدالت همه حوزه‌ها رعایت شده باشد. یکی از محاسن بودجه امسال این است که تناسب اقتصاد فرهنگی و اقتصادی و رشد فرهنگی پیش بینی شده ‌که امیدواریم محقق شود. اگر این اتفاق بیفتد، زندگی هنرمندان کشور رونق بیشتری پیدا می‌کند‌».

این نماینده ادامه داد: «مردم ما همین که در خانه نشسته‌اند و از آخرین اطلاعات رادیویی و تلویزیونی استفاده می‌کنند، یک کار فرهنگی مهم است. این کار بزرگ ‌هزینه‌ای سنگین‌ می‌خواهد و مردم نمی‌دانند رسانه برای اداره خودش چه هزینه سنگینی را می‌طلبد. مدیریت صدا و سیما ‌مدیریت هزینه‌ای است، نه مدیریت درآمدی! از سال ۸۲ یک سوم بودجه صدا و سیما درآمد بازرگانی بوده، ولی هم‌اکنون برعکس شده و سهم صدا و سیما برای درآمدزایی بیش‌ از بودجه‌ای است که صدا و سیما به آن پرداخت می‌کند که ما این را تأیید نمی‌کنیم. دولت باید دو سوم بودجه فرهنگی رسانه‌ها را تأمین کند‌».

شجاعی کیاسری اظهار داشت: «اینکه صدا و سیما را به یک مرکز تجاری تبدیل کنیم، کار درستی نیست. ما مشکلات دولت را هم می‌دانیم، ولی می‌گوییم باید بر‌ پایه درآمدهای دولت محل هزینه تعیین شود. در موضوع فرهنگ حساسیت‌هایی وجود دارد که شاید مردم عادی ندانند؛ اما دولتمردان ما می‌دانند! کار فرهنگی نیاز به اعتبارات خوب دارد. کار فرهنگی دیربازده است، ولی ‌نیاز به هزینه دارد. نمی‌توانیم کار فرهنگی گسترده‌ای را با بودجه‌های محدود انجام دهیم.

شجاعی کیاسری ‌همچنین خاطرنشان ساخت: «بیشترین رشد بودجه فرهنگی در ‌میراث فرهنگی و گردشگری بوده ‌و تربیت بدنی بیشترین کاهش را داشته است. این در حالی است که سهم فرهنگ از کل بودجه کشور، 4‌/‌5 درصد است. ابهام در سازوکار واگذاری مجتمع‌های فرهنگی یکی از مشکلات بودجه فرهنگی کشور است. همچنین ‌تعیین نکردن سقف برای بودجه ازدواج جوانان هم یکی دیگر از مشکلات بودجه امسال است. ضمن اینکه در مورد گسترش فرهنگ حجاب و عفاف و همچنین مد و لباس، بودجه مشخصی در نظر گرفته نشده است.

وی اظهار داشت: «برداشتی که در حوزه فرهنگ بوده که فرهنگ باید به مردم واگذار شود و حاکمیت نباید در این حوزه دخالتی نداشته باشد، باعث شده وضعیت نابسامان فرهنگ را خراب‌تر کرده‌ایم. اینکه می‌گوییم همه چیز باید به مردم واگذار شود، سخن غیرکار‌شناسی است و باعث شده در فضای فرهنگی این ضرورت دیده نشود که بودجه فرهنگ افزایش پیدا کند. اگر می‌خواستیم نگاه درستی به بحث فرهنگ داشته باشیم، باید در مورد زمینه‌های گوناگون بودجه فرهنگی، ‌نوع بالانس ایجاد کنیم و همان گونه که بودجه میراث فرهنگی و گردشگری افزایش پیدا کرده، بحث ورزش و... را هم می‌دیدیم. امروز و با این بودجه خیلی از بخش‌ها در عرصه‌های قرآنی، دینی و... قادر به فعالیت نیستند.

این ‌نماینده ساری در پایان یادآور شد: «ما در این موضوع نشان دادیم که نمی‌خواهیم زیاد دست اهالی فرهنگ را برای نقش آفرینی در بقیه بخش‌ها باز‌بگذاریم. تضعیف فرهنگ یعنی اینکه پای فرهنگ را در بقیه بخش‌ها می‌بندیم و اجازه نقش‌آفرینی فرهنگ را در بخش‌های دیگر نمی‌دهیم‌».
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١١-١٣٩٢, ١۵:١٠

   

پر مبحث ترین ها