سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خبر داد:

۲هزار میلیارد تومان کمبود در بودجه ۹۳ آموزش و پرورش

در صحن علنی مجلس 100 میلیارد تومان برای نوسازی سیستم گرمایشی مدارس مصوب شد که بر این اساس اعتبار نوسازی سیستم گرمایشی مدارس به 300میلیارد تومان رسید همچنین اعتبار 120 میلیارد تومانی برای سرانه مدارس تصویب شد که حداقل 500 میلیارد تومان برای سرانه مدارس نیاز است در حالیکه دولت سرانه را حذف کرده بود و این انتظار از آموزش و پرورش می‌رود که از سرانه مدارس حمایت کند.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به تصویب اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومانی برای نوسازی سیستم گرمایشی و ۱۲۰ میلیارد برای سرانه واحدهای آموزشی گفت: برای اینکه نیازهای آموزش و پرورش به طور کامل تامین شود باید ۲هزار و ۴۰۰ می‌شد.

جبار کوچکی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه بودجه جاری آموزش و پرورش در سال گذشته حدود 16هزار و 500 میلیارد تومان بود که این رقم امسال به 18 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، اظهار داشت: این افزایش بودجه به دلیل مطالبات معوقه معلمان و پرداخت حقوق معلمان حق التدریسی است که هم‌اکنون فضا برای تصویب این افزایش 26 درصدی در صحن علنی مجلس مناسب است.

وی افزود: برای اینکه نیازهای آموزش و پرورش به طور کامل تامین شود باید 2هزار و 400 میلیارد تومان دیگر به بودجه این وزارتخانه اضافه می‌شد چرا که افزایش حقوق کارمندان 18 درصد است بنابراین این رقم افزایش بودجه برای وزارتخانه‌ای که 98 درصد بودجه آن سهم پرداخت حقوق و مزایا می‌شود، ناچیز است در حقیقت بودجه آموزش و پرورش 2 هزار و 400 میلیارد تومان کمبود دارد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه 60 هزار میلیارد تومان برای دانشگاه فرهنگیان در نظر گرفته‌ایم، گفت: با این افزایش بودجه 150 میلیارد تومانی دانشگاه فرهنگیان به 210 میلیارد تومان رسید.

وی ادامه داد: در صحن علنی مجلس 100 میلیارد تومان برای نوسازی سیستم گرمایشی مدارس مصوب شد که بر این اساس اعتبار نوسازی سیستم گرمایشی مدارس به 300میلیارد تومان رسید همچنین اعتبار 120 میلیارد تومانی برای سرانه مدارس تصویب شد که حداقل 500 میلیارد تومان برای سرانه مدارس نیاز است در حالیکه دولت سرانه را حذف کرده بود و این انتظار از آموزش و پرورش می‌رود که از سرانه مدارس حمایت کند.

وی بیان کرد: 10 میلیارد برای فعالیت‌های قرآنی و 10 میلیارد برای اردوگاه‌ها در نظر گرفته‌ایم.

به گزارش تسنیم، این در حالی است که امیرحسین حدیدی زواره کارشناس آموزشی در گفت‌وگو با تسنیم گفته بود: همکاران فرهنگی دیگر طاقت مشکلات مالی و تاخیر در پرداخت مطالبات را ندارند باید فضایی ایجاد شود که نمایندگان مجلس درگیر بودجه آموزش و پرورش شوند، بررسی بودجه آموزش و پرورش در کمیسیون تلفیق فقط حدود 20 تا 25 دقیقه طول کشید چرا که در بودجه نگاه کلی به درآمدهاست و تلاش می‌کنند هزینه‌ها را کم کنند.

وی با اشاره به اینکه در سال 93 آموزش و پرورش به بیش از 19 هزار میلیارد تومان بودجه برای پرداخت حقوق و عیدی نیازمند است، گفت: در بخش حقوق به ناچار مربوط به یک افزایش 20 درصدی هستیم و بودجه مورد نیاز در این بخش در سال 93 معادل 18 هزار و 345 میلیارد تومان می‌شود از سوی دیگر اگر میزان افزایش عیدی کارمندان در سال آینده را فقط 20 درصد در نظر بگیریم در سال 93، 720 میلیارد تومان بودجه در این بخش نیاز است.

این کارشناس آموزشی ادامه داد: با توجه به خلف وعده مسئولان برای پرداخت معوقات فرهنگیان و با فرض صحت ادعای آنها مبنی بر انباشت مطالبات فرهنگیان به دلیل عملکرد مدیران قبلی و همچنین تاخیر ایجاد شده و انباشت مطالبات و مدت محدود باقیمانده تا پایان سال در بهترین شرایط حداقل یک هزار میلیارد تومان از مطالبات سال 92 برای سال 93 باقی می‌ماند.

حدیدی بیان کرد: امید است که نمایندگان مجلس در تصویب بودجه آموزش و پرورش برای سال 93 به گونه‌ای برنامه ریزی کنند که برای پرداخت‌های جاری به فرهنگیان مشکلی ایجاد نشود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١١-١٣٩٢, ١٢:٠٢

   

پر مبحث ترین ها