سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تازه‌ترین اخبار از بیست و نهمین جشنواره موسیقی فجر

اجرای ۱۸ گروه در نخستین روز جشنواره موسیقی فجر

سالن رودکی در اولین روز جشنواره ساعت 15:30 میزبان پنج هنرمند در بخش استعدادهای درخشان است؛ در این بخش یاسمن کوزه‌گر، مهرداد نجفیان، نیکی خباز واحد، هلیا گلمقانی آذر و حمیدرضا سبزواری به صحنه می‌روند.
بیست و نهمین جشنواره موسیقی فجر از فردا با اجرای ۱۸ گروه موسیقی و نمایش یک فیلم در تهران آغاز می‌‌شود.

پنجشنبه 24 بهمن، با اجرای 18 گروه موسیقی و نمایش یک فیلم، بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در تهران آغاز می‌‌شود.

در اولین روز جشنواره تالار وحدت ساعت 18:15 میزبان ارکستر کر آیسو به سرپرستی مازیار یونسی است و در ساعت 21 همنوازی پیانو و کمانچه با هنرنمایی پیمان یزدانیان و حسام اینانلو در تالار وحدت اجرا می‌شود.

سالن رودکی در اولین روز جشنواره ساعت 15:30 میزبان پنج هنرمند در بخش استعدادهای درخشان است؛ در این بخش یاسمن کوزه‌گر، مهرداد نجفیان، نیکی خباز واحد، هلیا گلمقانی آذر و حمیدرضا سبزواری به صحنه می‌روند.

در بخش رقابتی تریوی گیتار بهار عصاره و کوارتت زهی گیتار سدار به سرپرستی بابت رستمی ساعت 18:30 در سالن رودکی به صحنه می‌روند و در ادامه ساعت 21:30 دونوازی پیانو و ویلون سامان احتشامی و بابک شهرکی در همین سالن اجرا می‌شود.

ایوان شمس در روز اول جشنواره ساعت 21 میزبان ولفرت بردروده از هلند است و در برج آزادی دو گروه مهر استان مرکزی و باران شیراز در بخش رقابتی به اجرای برنامه می‌پردازند.

فرهنگسرای نیاوران در اولین روز جشنواره ساعت 18:15 میزبان گروه ستاره قطبی به سرپرستی بهار ایلچی در بخش بانوان است و در بخش کودکان جشنواره ارکستر زهی ایران زمین به سرپرستی سودابه سالم ساعت 18:30 در سالن اریکه ایرانیان به صحنه می‌رود.

گروه رهاوی از بخش نسلی دیگر، ساعت 20 در فرهنگسرای ارسباران به اجرای برنامه می‌پردازد و رضا صادقی و بهنام صفوی در بخش پاپ به ترتیب ساعت 18:15 و 21:30 در برج میلاد به صحنه می‌روند.

در اولین روز جشنواره فیلم صدا و سکوت به کارگردانی نوربرت ویدمر و پیتر گویر محصول کشور آلمان در خانه هنرمندان به نمایش در می‌آید.در این فیلم خواهیم دید که مانفرد آیشر موسس شرکت ای‌سی‌ام، مطرح‌ترین تهیه کننده موسیقی 40 سال اخیر کاشف موسیقی‌دانان برجسته‌ای در دنیا بوده است. وی نه تنها خود یک موسیقی دان است بلکه مهارتی بی‌نظیر در خلق ایده‌های نوگرا در موسیقی دارد. در این فیلم، با مانفرد آیشر به نقاط مختلف دنیا سفر خواهیم کرد و با شیوه مدیریت هنری او در به ثمر رساندن ایده‌های هنرمندانی چون انور براهم، آروو پارت، نیک برتش، النی کارایندرو، یان گاربارک، دینو سالوتزی و ... که جملگی در زمره هنرمندان برجسته دنیا قرار دارند، آشنا می‌شویم.

استان فارس میزبان بیست و نهمین جشنواره موسیقی فجر شد

استان فارس همزمان با برگزاری بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر میزبان این رخداد موسیقایی است. استان فارس از امروز میزبان گروه‌های موسیقی جشنواره است و برنامه‌های جشنواره تا روز دوم اسفند در این استان ادامه خواهد داشت.

امروز رسیتال فلوت و پیانو ایران و اتریش ساعت 19 در مجموعه فرهنگی هنری حافظ به صحنه می‌رود و فیلم مستند صدا و سکوت به کارگردانی نوبرت وبدمر و پیتر گویر از آلمان و سوییس ساعت 16 در سالن عزل شهر شیراز به نمایش در می‌آید.

پنجشنبه 24 بهمن، کنسرت سبک روح به خوانندگی پرهان لردی فرد ساعت 19 در مجموعه فرهنگی هنری حافظ به صحنه می‌رود و مستند ارکستر میدان ویتوریو به کارگردانی آگستینو فرتنه از ایتالیا ساعت 16 در سالن عزل به نمایش در می‌آید.

جمعه 25 بهمن، کنسرت عبور علی قمصری و محمد معتمدی ساعت 10 در در مجموعه فرهنگی هنری حافظ به صحنه می‌رود و فیلم مستند ال انکوئنترو اثر نوربرت ویدمر آلمانی و انریکه رو آرژانتینی ساعت 16 در سالن عزل به مخاطبان ارائه می‌شود.

شنبه 26 بهمن بهنام صفوی و گروهش در دو سانس ساعت 18 و 21 در مجموعه فرهنگی هنری حافظ برنامه اجرا می‌کند و فیلم مستند موسیقی عرفانی در جهان اسلام اثر سایمون براتون از انگلیس ساعت 16 در سالن عزل روی پرده می‌رود.

یکشنبه 27 بهمن گروه آوازی تهران با اجرای میلا عمرانلو و وحید تاج ساعت 19 مهمان مجموعه فرهنگی هنری حافظ است و مستند مرز پرگهر به کارگردانی هومن ظریف ساعت 16 در سالن غزل به نمایش در می‌آید.

دوشنبته 28 بهمن جموعه فرهنگی هنری حافظ میزبان گروه لیان به سرپرستی محسن شریفیان است و دو مستند بچه‌ها در برزیل به کارگردانی دانیل کاتویو از کانادا و فیلم جهله به کارگردان کیوان آزاد در سالن عزل به علاقمندان ارائه می‌شود.

سه‌شنبه 29 بهمن کنسرت دیالوگ با همنوازی پیمان یزدانیان و حسام اینانلو در مجموعه فرهنگی هنری حافظ اجرا می‌شود و دو فیلم بن بست و بی‌همگان اثر مصطفی شیری و طیب نجفیان در سالن عزل به نمایش در می‌آیند.

چهارشنبه 30 بهمن، تالار پیام شهر شیراز میزبان تکنوازی حجت‌الله آزادی، محمد ذاکر حسین، جهانبخش رستمی، مهدی شیرازی، علیرضا صدیقی نسب و کمال صندوق‌ساز است.

پنجشنبه 1 اسفند ارکستر زهی ایران با هنرنمایی منوچهر صهبایی و روزبه تابنده ساعت 19 در مجتمع آموزشی فرهنگی احسان به صحنه می‌رود.

جمعه 2 اسفند ارکستر محلی دوسار به سرپرستی علیرضا گلشن، ساعت 19 در مجتمع آموزشی فرهنگی احسان برنامه اجرا می‌کند.

جشنواره بین المللی موسیقی فجر طی سالهای گذشته به واسطه تمرکززدایی همزمان با تهران در برخی استانهای کشورمان برگزار می شود.

نوژن معروفی با اُبوا قطعه‌ای از باخ می‌نوازد

نوژن معروفی نوازنده ابوا در بخش استعدادهای درخشان جشنواره بیست و نهم، قطعه‌ای از باخ را با ساز ابوا می‌نوازد.

تکنوازی ابوای نوژن معروفی 27 بهمن ماه در بخش استعدادهای درخشان موسیقی فجر و در سالن رودکی برگزار خواهد شد.

این هنرمند درباره قطعاتی که در جشنواره می‌نوازد گفت: اجرای قطعاتی از دوران باروک و رمانتیک بخشی از این اجرا است و قطعه‌ای از باخ را هم که برای ساز ابوا تنظیم شده اجرا خواهم کرد.

او ادامه داد: وجود بخش‌هایی مثل استعدادهای درخشان می‌تواند در جشنواره موثر باشد. برگزاری کنسرت در شرایط عادی روند سخت و پیچیده‌ای دارد و جشنواره شرایط اجرا را راحت‌تر فراهم می‌کند.

معروفی که ابوا را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرده، افزود: نوازنده‌های معدودی در ایران چنین سازهایی می‌نوازند، بد نیست ورک‌شاپ‌هایی ترتیب داده شود تا انگیزه‌ای برای گروه‌های شرکت‌کننده ایجاد شود.

این هنرمند همچنین پیشنهاد داد که استعدادهای درخشان تنها یک عنوان در جشنواره موسیقی فجر نباشد و مسوولان برای هنرمندان این بخش امکاناتی را فراهم کنند.

کر آداک قطعات ایرانی را به صورت کر اجرا می‌کند

گروه کر گرکان به سرپرستی ابوذر اسماعیلی ثالث که در بخش رقابتی بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر شرکت دارد، در سه بخش قطعات ایرانی، کلاسیک و فولکلور اجرا می‌کند.

گروه آداک به سرپرستی و خوانندگی ابوذر اسماعیلی ثالث، در سال 1386 در مؤسسة آموزش عالی میرداماد گرگان، تشکیل شد و در آغاز همانند بسیاری از گروه‌های کر کشور، به اجرای قطعات چهارصدایی می پرداخت. در سال 1389 پس از شنیدن نمونه هایی از آکاپلای ارکسترال و جمع آوری آثار گروه های مشهور جهان، به این سبک علاقه‌مند شد و آن را خط‌مشی خود قرار داد. این گروه در ادامة فعالیت خود، به تنظیم قطعات ایرانی و غربی در این سبک پرداخت.

ابوذر اسماعیلی ثالث درباره حضور این گروه در جشنواره گفت: امسال اولین سالیست که ما در جشنواره موسیقی فجر شرکت می‌کنیم. سال گذشته تجربه شرکت در جشنواره مقاومت این موضوع را ثابت کرد که این قبیل فعالیت‌ها انگیزه افراد گروه را بالا می‌برد. وقتی برای هدفی واحد تلاش می‌کنیم اعضای گروه جدی‌تر کار می‌کنند و همین امر بازده کار را بالا می برد.

وی تاکید کرد: به کمک جشنواره‌ها، مسیر یک ساله را در زمان کوتاه‌تری طی می‌کنیم.

اسماعیلی ثالث گفت: بخش آواز جمعی و کر در ایران به صورتی که باید جدی گرفته نمی‌شود. این بخش به خصوص با سبک موسیقی کلاسیک بیشتر تداعی کننده موسیقی غربی برای مخاطبین است و همین امر باعث می شود مخاطب عام آنطور که باید جذب این اجراها نشود. می‌توان با تنظیم آهنگ‌های جدید ایرانی جذابیت‌های این سبک را بیشتر به مخاطب نشان داد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از عواملی که بر کار گروه‌های کر تاثیر می‌گذارد بخش داوری است. داورها می توانند با انتخاب گروه‌هایی که کار ایرانی انجام می دهند، فرهنگ تنظیم آهنگ‌های نوین ایرانی را بیش از پیش ترویج دهند.

سرپرست گروه کر گرگان با بیان این مطالب گفت: اگر شرایطی پیش بیاید که مسئولین به خصوص برای برگزیده‌های جشنواره تسهیلاتی ایجاد کنند که بتوانند راحت‌تر نیازهای ابتدایی خود مثل محل تمرین، هزینه‌های آموزش و محل اجرا را فراهم کنند قطعا کمک بزرگی به پیشرفت گروه‌های موسیقی می‌کنند.

گروه آداک در جشنواره بیست و نهم قطعات «چهارفصل»، آهنگ و تنظیم از مهران روحانی، «خدایا»، آهنگ از تام پرایس و تنظیم از تام پرایس و ابوذر اسماعیلی ثالث، هوا (Air)» اثر باخ، «بگذار تا بگریم» (Lascia ch'io pianga)، اثر جرج فردریک هاندل، «بهار دلنشین» آهنگ از روح الله خالقی و تنظیم از روح الله خالقی و ابوذر اسماعیلی ثالث، ترانه‌های محلی «سرکتل»، « پاچه لیلی» ، «دختر بویر احمدی»، «کرشیم»، «هی یار»، «درنه جان و عزیزجون»، «مسُم مسُم» و قطعه باران و «شبستان پادشاه کوهستان (Hall of the Mountain King)» اثر ادوار گریک با تنظیم از ادواردگریک و ابوذر اسماعیلی ثالث را اجرا می‌کند.

در این گروه مبینا رمضانی، مهسا عرب، میترا علی آبادی، نازنین مازونی و فاطمه علامی به عنوان خوانندگان سوپرانو، سمیرا کیانی، آزاده خزایی و وحیده بارچیان( خوانندگان آلتو)، حسین منوچهری، سید محسن میرکریمی، سید محمد حسینی و حمید ناصرنژاد به عنوان خوانندگان تنور و فرهاد نیرومندفرد، یاسر همراه و فرزاد امیدی به عنوان خوانندگان باس حضور دارند.

گروه کر گرگان (آداک) یکشنبه بیست و هفتم بهمن ماه ساعت 18:30 در تالار رودکی به روی صحنه خواهند رفت.

بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر 24 بهمن تا یکم اسفند به دبیری حسن ریاحی برگزار می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١١-١٣٩٢, ١٣:١٩

   

پر مبحث ترین ها