سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون وزیر نیرو خبر داد:

اعتراض روسیه به یونسکو برای ایجاد مرکز اقیانوس شناسی در ایران

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو از راه اندازی 3 مرکز بین المللی و منطقه ای در ایران خبر داد و گفت: با اخذ مجوز برای راه اندازی مرکز بین المللی نوع 2 اقیانوس شناسی در ایران از سوی یونسکو، اعتراض کشور روسیه را به همراه داشت که این کشور ادعا کرد روسیه دارای توانایی های بیشتری نسبت به ایران است.
علیرضا دایمی در همایش علوم و فنون دریایی با تاکید بر اینکه موضوعات مربوط به اقیانوس اعم از دریا و منابع آب را نمی توان از هم جدا کرد، افزود: در کشور به پهنه آبی توجه نشده است در حالی که 2 هزار و 500 کیلومتر سواحل آبی در شمال و جنوب داریم که دارای منابع ارزشمند محیطی و غذایی هستند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به اهمیت سواحل آبی در بخش حمل و نقل و ارتباطات بین المللی اظهار داشت: امیدواریم با برگزاری چنین همایشی کلیدی برای باز کردن مسیرها و توجه بیشتر به پهنه های آبی کشور صورت گیرد.

وی با اشاره به منابع عظیم نفت، گاز و انرژی در خلیج فارس و دریای عمان خاطرنشان کرد: سوال اساسی در این زمینه آن است که چقدر توانستیم از این پهنه ها استفاده کنیم. این موضوع در بسیاری از کشورهای دارای سواحل دریایی مد نظر قرار گرفته است و به خوبی از پهنه های آبی استفاده می کنند.

دایمی با اشاره به عملکرد برخی کشورها در این زمینه یادآور شد: در حال حاضر کشتی های کره جنوبی در خلیج فارس مشغول ماهیگیری هستند و باید پرسیده شود که چرا ایران به اقیانوس اطلس دسترسی ندارد.

وی با اشاره به اخذ برخی مجوزها برای ایجاد مراکز بین المللی و منطقه ای ادامه داد: از سوی یونسکو مجوز ایجاد مرکز منطقه ای نوع 2 اقیانوس شناسی برای ایران صادر شده است که این امر موجب اعتراض برخی کشورهای منطقه به ویژه روسیه شد.

به گفته وی در این زمینه روسیه ادعا کرده است که توانایی بیشتری نسبت به ایران دارد از این رو باید این مرکز در کشور روسیه ایجاد شود.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو اضافه کرد: در حال حاضر دو مرکز منطقه ای و بین المللی از سوی یونسکو در ایران ایجاد شده است که یکی از آنها مرکز منطقه ای آب شهری است که در تهران ایجاد شد و 22 کشور را تحت پوشش قرار می دهد.

وی دومین مرکز را مرکز بین المللی قنات ذکر کرد و افزود: این مرکز در یزد ایجاد شده است.

دایمی خاطرنشان کرد: کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که سه مرکز منطقه ای و بین المللی زیر نظر یونسکو در آن ایجاد شده باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١١-١٣٩٢, ١١:٣۵

   

پر مبحث ترین ها