سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ايزدپناه: باید از ظرفیت تئاتر برای بالا بردن فرهنگ عمومی استفاده شود

حجت الاسلام والمسلمین ایزدپناه با بیان اینکه تئاتر قم با وجود شدت و ضعف، همیشه مورد توجه بوده است، بیان کرد: این هنر در قم بارها ثابت کرده است که ظرفیت حرکت‌های جهانی و تأثیرگذار را دارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با بیان اینکه هنرمندان تئاتر پیشگامان اصلاح در فرهنگ عمومی هستند، تأکید کرد: باید از ظرفیت تئاتر برای بالا بردن فرهنگ عمومی استفاده شود.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالرضا ایزدپناه در دیدار هنرمندان انجمن هنرهای نمایشی قم که در سالن همایش‌های مجتمع فرهنگی هنری شهید کلهری برگزار شد، در سخنانی گفت: نمایش یکی از کلیدی‌ترین هنرها در جهت تبیین و ابلاغ فرهنگ ناب اسلام است که می‌تواند مفاهیم عمیق را برای مخاطب عام کاملا ملموس کند.

وی از جریان سازی خوب تئاتر گفت و افزود: تئاتر آن قدر توانایی دارد که می تواند جامعه هدف خود را به سمت فلاح و رستگاری برساند یا همان جامعه را به سمت انحطاط بکشاند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کار در تئاتر را کار در یک هنر الهی دانست و اضافه کرد: کار تئاتر، کار عشق است و هر کس که وارد این هنر شود باید عاشقانه به زندگی نگاه کند تا بتواند در صحنه تئاتر موفق باشد.

حجت الاسلام والمسلمین ایزدپناه با بیان اینکه تئاتر قم با وجود شدت و ضعف، همیشه مورد توجه بوده است، بیان کرد: این هنر در قم بارها ثابت کرده است که ظرفیت حرکت‌های جهانی و تأثیرگذار را دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت تئاتر برای بالا بردن فرهنگ عمومی استفاده شود، گفت: هنرمندان تئاتر پیشگامان اصلاح در فرهنگ عمومی هستند.

تئاتر قم در خدمت اندیشه و اعتقاد مردم است

در ادامه این نشست، حامد حجتی معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم نیز اظهار داشت: خوشحالم از این که در کنار دوستانی هستم که در طول سال‌های گذشته دغدغه اصلی‌شان در هنر پرداخت ظرایف هنرمندانه به اندیشه‌های والای انسانی بوده است.

وی در ادامه عنوان کرد: براساس تعریف هنر دینی که مقام معظم رهبری در سخنانشان ارائه کردند هنرمندی که در خدمت اعتلای انسانیت باشد در حقیقت هنرمند دینی است و هنرمندان قم به خصوص اصحاب تئاتر از این دسته‌اند.

حجتی، قم را فقط یک جغرافیا ندانست بلکه یک اندیشه دانست و افزود: اندیشه برای اینکه در خدمت عموم مردم باشد ناگزیر است از مسیر هنر به مخاطب عمومی برسد که این کار در سال‌های گذشته در قم به خوبی انجام شده اما در بازه‌های زمانی خاص به جهت کم‌کاری‌های رایج، افت و خیزهایی داشته است که باید از روزمرگی ها در مدیریت هنری پرهیز کنیم.

معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، تئاتر قم را در خدمت اندیشه و اعتقاد مردم برشمرد و اضافه کرد: به همین جهت بسیار مورد توجه انسان‌های دین‌مدار است که این امر، وظیفه هنرمندان و متولیان فرهنگ و هنر را سنگین می‌کند.

به گفته حجتی، انجمن هنرهای نمایشی در افق آینده خود باید به سمت خلق آثاری در خور شأن قم برود تا بتواند در یک نگاه جهانی آن را به دنیا عرضه کند.

وی در ادامه به مهمترین کار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در مدیریت هنری اشاره کرد و ابراز داشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باید جایگاه هنر به خصوص تئاتر و نقش آفرینی آن را در فرآیندهای استان اثبات کرده و توجه مدیران را به توانمندی‌های هنر در هدایت جامعه جلب کند.

حجتی با بیان این مطلب که تئاتر قابلیت این مسئله را دارد که از جهت اقتصادی به یک بنگاه اقتصادی کارآفرین تبدیل شود، بیان کرد: در این صورت جوانان استان به شکل وسیعی در خدمت هنر بوده و ضمن اینکه از جهت اقتصادی هم منبع درآمد خوبی برایشان خواهد بود به همین منظور به نظر می‌رسد توجه به اقتصاد فرهنگ از اصول رفتار مدیریتی ما خواهد بود.

معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در پایان هم دو آرزو کرد و گفت: آرزو می‌کنم سالن‌های محدود تئاتر در قم همیشه فعال باشند و امیدوارم تئاتر مذهبی در جایگاه اصلی خود قرار بگیرد.

می‌توانیم به قطب تئاتر مذهبی خیابانی تبدیل شویم

رضا ابوذر مسئول انجمن هنرهای نمایشی استان قم نیز در سخنانی کوتاه، فعالیت چهار ساله خود در این انجمن را وظیفه دانست و در ادامه از هنرمندان این انجمن درخواست کرد تا با توجه ویژه به موضوع آموزش و استفاده از وجود پیشکسوتان این رشته، ظرفیت و توانایی های خود را ارتقا دهند.

گفتنی است در این نشست، تعدادی از هنرمندان به بیان نظرات، پیشنهادات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

علی فرحناک کارگردان تئاتر در این نشست، با تاکید بر اینکه انجمن هنرهای نمایشی قم باید در سطوح مختلف برای آینده خود برنامه‌ریزی داشته باشد، اظهار داشت: لازم است در این برنامه‌ریزی پتانسیل قم مانند اجرای عمومی تئاتر، اجرای تجربی تئاتر، اجرای هنرجویان و اجرای جشنواره‌ای، در بخش‌های مختلف شناسایی شده و مورد توجه قرار بگیرد.

این هنرمند عرصه نمایش با بیان اینکه اگر فقط یک سالن ر اختیار تئاتر این شهر باشد ما می‌توانیم تمام کارها را مدیریت کنیم، ادامه داد: در این صورت به شکل خودگردان هم گروه‌ها از آن بهره‌برداری می کنند، هم به ارتقاء کیفی هنر تئاتر در استان می‌انجامد.

فرحناک بر ضرورت حضور جدی در بخشی از جریانات تئاتر تاکید کرد و ابراز داشت: مثلاً ما می‌توانیم به قطب تئاتر مذهبی خیابانی تبدیل شویم که این نیاز به حمایت دارد.

این کارگردان تئاتر نیز در پایان آرزوی خود را مطرح کرد و گفت: ای کاش مدیریت هنری استان تفاهم‌نامه‌ای برای حمایت از تئاتر با استانداری، شهرداری، صداوسیما و نهادهای مرتبط منعقد کند.

در ادامه این نشست دیگر هنرمندان نیز به اظهار نظر پرداختند که در این بین، شاهمردی گفت: توجه به تجربه‌های جوان می‌تواند امید را به تئاتر برگرداند.

اخوان نیز اظهار داشت: در تئاتر دینی باید به مستندات تاریخی آن توجه کنند.

جلالی دیگر هنرمند قمی نیز عنوان کرد: ملاک‌های ارزیابی باید در تئاتر استانداردسازی شود.

همچنین اصغر نوبخت از پیشکسوتان هنر نمایش قم، خواستار تأسیس و فعالیت کارگروه‌های تخصصی در تئاتر شد.

صدیقه مشایخی نیز به دغدغه خود در خصوص بانوان اشاره کرد و گفت: احیای تئاتر بانوان می‌تواند بخش زیادی‌ از دغدغه‌های خانواده‌ها را برطرف کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-١٢-١٣٩٢, ١۵:۵٢

   

پر مبحث ترین ها