سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صداوسیما در وضعیـت فروپـاشی

امروز مدیریت صدا و سیما فشل شده است و قادر به اداره این رسانه نیست و نتیجه آن هم گرایش بیش از پیش مخاطبان به سمت شبکه های ماهواره ای است.
یک کارشناس رسانه گفت: «به نظر من وضعیت صدا و سیما از شرایط بحرانی و فشل بودن خارج شده و به وضعیت فروپاشی رسیده است و متاسفانه کسی هم به این موضوع توجه نمی کند. اگر این شرایط ادامه پیدا کند آنچه از بین خواهد رفت یک سرمایه ملی است که مربوط به همه ایرانیان است که می تواند ضربه وحشتناکی به منافع ملی کشور بزند.»

دکتر حمید ضیایی پرور استاد دانشگاه و کارشناس رسانه در گفتگو با فرارو گفت: «پدیده آنتن فروشی در سیما همچون رپورتاژ آگهی در یک رسانه مکتوب است که قصد داشته باشند آن آگهی را در قالب یک خبر یا گزارش به خورد مردم بدهند.»


وی ادامه داد: «مردم و مصرف کنندگان این حق را دارند که بدانند آن چیزی که پخش می شود دارای برچسب آگهی است یا به عنوان اطلاع رسانی بیان می شود. به خصوص در برنامه های مربوط به کودکان و خردسالان به دلیل آنکه آنها قادر به تمیز بین این دو مفهوم نیستند و تصور می کنند کالایی که ترویج می شود حتما کالایی مناسب و خوب است.»


وی افزود: «اکنون الگوهای ارائه شده توسط تلویزیون همچون عمو قناد و عمو پورنگ مبلغ کالاهای موردنظر هستند و این کار بسیار خطرناکی است و جدا از آنکه بسیاری از این کالاها برای سلامت انسان مضر است، اصل این پدیده و فروختن آنتن به برندها کار اشتباهی است و نوعی خیانت به مخاطبان محسوب می شود.»


این استاد دانشگاه اظهار کرد: «برخی از این برنامه ها به قدری پنهان و در لایه های تو در تو این تبلیغات را انجام می دهند که حتی افرادی با سطح دانش بالا در حد استاد دانشگاه هم متوجه تفاوت این دو (آگهی یا اطلاع رسانی) نمی شوند.»وی ادامه داد: «به طور مثال شبکه 4 سیما که مربوط به شبکه نخبگان است در برنامه ای پیرامون موضوع آی تی که برنامه ای کاملا تخصصی است، موبایل یا تبلت یک برندی را نشان می دهند و آن را نقد و بررسی می کنند.»


وی افزود: «بنده تعجب می کنم صدا و سیمایی که مو را از ماست بیرون می کشد گاهی از در دروازه رد نمی شود و گاهی از سوراخ یک سوزن رد می شود. مسئولان صدا و سیما چطور به خود اجازه می دهند در برنامه های علمی و میزگرد هم آنتن فروشی خود را انجام بدهند؟!»
ضیایی پرور گفت: «اکنون صدا و سیما آنتن فروشی را به انواع و اقسام مختلف انجام می دهد و می توان گفت اکنون بخش عمده ای از برنامه های صدا و سیما در این چارچوب قابل نقد و بررسی است.»

وی ادامه داد: «مثلا یکی از تهیه کنندگان و عوامل تولید برنامه در صدا و سیما به بنده می گفت به طور مثال زمان یک برنامه را به مدیر یک بیمارستان می فروشند تا وی هرچه می خواهد در آن زمان بگوید.»
وی افزود: «البته آقایان عنوان می کنند به دلیل کمبود بودجه اقدام به چنین کاری می کنند؛ اما به نظر من انجام آنتن فروشی در صدا و سیما به دلیل ضعف مدیریت است.»

این کارشناس رسانه گفت: «امروز مدیریت صدا و سیما فشل شده است و قادر به اداره این رسانه نیست و نتیجه آن هم گرایش بیش از پیش مخاطبان به سمت شبکه های ماهواره ای است.»
وی ادامه داد: «بنده افرادی را می شناسم که شش ماه به شش ماه تلویزیون ایران را نگاه نمی کنند و این نتیجه مدیریت ضعیفی است که در چند سال اخیر بر صدا و سیما حاکم بوده است و روز بر روز وضعیت آن بدتر می شود.»

وی افزود: «به نظر من وضعیت صدا و سیما از شرایط بحرانی و فشل بودن خارج شده و به وضعیت فروپاشی رسیده است و متاسفانه کسی هم به این موضوع توجه نمی کند. اگر این شرایط ادامه پیدا کند آنچه از بین خواهد رفت یک سرمایه ملی است که مربوط به همه ایرانیان است که می تواند ضربه وحشتناکی به منافع ملی کشور بزند.
ضیایی پرور در پاسخ به این سوال که چه تفاوتی میان تبلیغ و آنتن فروشی وجود دارد؟، گفت: «طبیعتا در بحث تبلیغ، طراحی توسط صاحب برند انجام می شود و با شیوه های روان شناختی و جلب توجه سعی در فروش بیشتر کالا می کنند. همچنین در تبلیغ، مخاطب کاملا قدرت انتخاب و تفاوت و تمایز قائل شدن میان کالاها را دارد.»

وی ادامه داد: «اما آنتن فروشی پدیده ای است که در واقع نوعی فریب محسوب می شود. یعنی جدا از بحث های مدیریتی که نوعی خیانت به شمار می رود، نوعی فریب افکار عمومی هم محسوب می شود که می تواند موجب سردرگمی مخاطب شود. یعنی مخاطب زمانی متوجه ماجرا می شود که از ناحیه خرید آن محصول یا کالا دچار ضرر و زیانی شده باشد.»

ضیایی پرور گفت: «بنده نفی نمی کنم که صدا و سیما باید درآمد داشته باشد کما اینکه اکنون در لابه لای آگهی ها، برنامه پخش می کند. اما تصور من این است که اکنون همان عدم توان مدیریتی باعث شده مسئله تبلیغات به حدی از اشباع برسد؛ چنانکه مخاطب هر شبکه ای را انتخاب می کند آنچنان بمباران تبلیغاتی می شود که مخاطب حتی به موضوع تبلیغات وازده شده است.»

وی در پایان تصریح کرد: «تلویزیون در واقع آنتن خود را فروخته است و محتوای برنامه ها را در موضوع تبلیغات دخالت دادند و می توان گفت با ادامه روند کنونی کم کم صدا و سیما تبدیل به یک آگهی نامه می شود.»
telegram 19dey.com
محمدصادق    26 اسفند 1392 21:51
سلام
به این دکترتان بفرمایید حالا که بوی رفتن آقای ضرغامی بلند شده و به زودی جایگزین ایشان خواهد آمد و احتمال دارد در انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری دوره بعد شرکت کند شما صحبت نقد خویش را بیان می کنید . این صدا و سیما درست است شیب نزولی گرفته ولی سخن شما نیز بوی سیاسی کاری می دهد.
اینقدر در این جامعه مشکلات قابل طرح است که اگر میتوانید به آنان بپردازید .لطفا
 • -45
فرهنگی    27 اسفند 1392 09:49
جناب محمد صادق به همین خیال باش ده شاهی بده آش....
 • +18
جوادی    27 اسفند 1392 11:14
چند هفته ی قبل بعد از مدت ها گفتم برنامه ی صبح جمعه ی رادیو رو گوش کنم قبلا" ها جالب بود ولی دیدم همش تبلیغ ماکارونیه ! حالم بد شد سریع خاموشش کردم!
 • +25
شیوا    27 اسفند 1392 14:15
مشاورِ دلسوزِ فرهنگی هم که وجود نداره و علنا مجری ها هرچی دلشون بخواد-مخصوصا تو برنامه های زنده- میگن و اصلا توجه ندارند که بارِ فرهنگیِ حرفاشون چیه و انگار ملت احمقن و نمی فهمن... من اصلا تلویزیون رو قبول ندارم چون معرفِ فرهنگِ منِ ایرانی نبوده و نیست
 • +17
رضا    27 اسفند 1392 16:51
محمدصادق,
عجب نظری دادی همه باهات موافق هستند به منفی ها نگاه کن...
 • +12
حسابی    27 اسفند 1392 17:25
محمدصادق,
دوست عزیز حرف حساب و درست زمان و مکان نداره.
 • +14
یا علی    2 فروردین 1393 01:12
آقا محمد صادق مثل اینکه خواب تشریف داری برادر عزیز ، مگه نمی بینی کانالهای ماهواره ای چطور در اجرای سیاستهای و دسیسه های خود ، به راحتی در خانواده های ما ایرانی ها نفوذ کرده اند آیا این جز بی برنامه بودن اهداف مدیران صدا و سیما را می رساند
 • +13
محمد    6 فروردین 1393 03:50
برنامه ی عمو پورنگ رو بچه ام دیده نصفش تبلیغ پیکو تک بود!!!! افتضاحه بابا افتضاح
 • +22
یک ایرانی    9 فروردین 1393 09:37
صدا و سیما فقط کانال اضافه می کند و برنامه ها را در مدت زمان مختلف تکراری پخش می کند صداو سیمایی که از نظر بودجه و پرسنل در دنیا از اولین ها می باشد توان رقابت با شبکه ای مثل (من وتو) با پرسنل اندک را ندارد و به جای رقابت فقط عناوینی مثل همجنس باز و بهایی را به آنها نسبت می دهد من از آنها دفاع نمی کنم فقط می گویم بجای این تهمتها و آبرو ریزی ها به فکر بالا بردن محتوای تولیدات خودتون باشید چرا بی بی سی فارسی خبری را پخش می کنه صدا و سیما تکذیب می کنه و بعد از چند روز میبینیم واقعیت داشته آخه سانسور تا چه حد! حیف پول بیت المال که توی این صدا و سیما حیف و میل میشه!!!!!!!
 • +12
گلورزی    19 فروردین 1393 16:16
صدا و سیمای ما تازه گیها صرفا" مادی گرا شده در تمامی لحظات و در تمامی کانالها و در تمامی فیلم و سریال و برنامه کودک و ... به تبلیغ کالاهای ایرانی و خارجی با تایم های طولانی و مکرر می پردازد . چرا قبلا اینطوری نبود؟
 • +11
میهمان    24 فروردین 1393 00:18
گلورزی,
دقیقا.کار بجایی کشیده شده که عمو پورنگ و امیر محمد تو برنامه کودک دارن خوردنی تبلیغ میکنن.
مجری برنامه بهونه رو هم که نگو و نپرس
 • +9
علی    23 اردیبهشت 1393 09:12
به نظر می رسد که تلویزیون بطور عام چه شبکه ملی و چه انواع شبکه های ماهواریی خارجی . بجز در صد بسیار ناچیزی از برنامه های علمی و اطلاع رسانی ضروری ، بقیه برنامه هایش رانباید نگاه کرد .چون درمقابل مقدار ساعاتی که وقت از مردم جامعه می گیرد، بار آگاهی بخشی و افزودن اطلاعات و حتی کاستن اندکی از خستگی روزانه ومفرح بودن را ندارد. یا اگر هم تاثیر اندکی داشته باشد در یکسان سازی و عامیانه اندیشی ذهنهاست. یعنی تلویزیون باعث می شودمردم جامعه تاحدودی یک جور فکر کنند و در حقیقت ذهنها کانالیزه شوند و اگر چیزی به معلومات آنها اضافه شود در سطح عامیانه و به عبارتی اطلاعات زرد است و در پایان اگر برای ضرب المثل "وقت از طلا با ارزش تر است " اهمیت قایل شویم . ترک نگاه کردن به تلویزیون و شبکه های ماهواره ای را سرلوحه قرار می دهیم
 • -1

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 12
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١٢-١٣٩٢, ١٢:۵٣

   

پر مبحث ترین ها