سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استاد باستانی پاریزی در قطعه نام‌آوران دفن نشد

بروز شده : ٧-٠١-١٣٩٣, ١٢:٣٩    نسخه چاپی    
با توجه به اینکه سازمان بهشت زهرا (س) برای دفن این استاد و سرمایه ارزشمند علمی کشور در قطعه نام آوران آماده بود، طبق وصیت استاد باستانی در کنار همسر خود آرام گرفت.
پیکر استاد محمد ابراهیم باستانی باریزی امروز (پنجشنبه)پس از انجام آیین تشیع با حضور اهالی فرهنگ و ادب ایران اسلامی و اقشار مختلف مردم در قطعه 250 بهشت زهرا (س) آرام گرفت.
استاد باستانی پاریزی در قطعه نام‌آوران دفن نشد

به گزارش ایرنا، با توجه به اینکه سازمان بهشت زهرا (س) برای دفن این استاد و سرمایه ارزشمند علمی کشور در قطعه نام آوران آماده بود، طبق وصیت استاد باستانی در کنار همسر خود آرام گرفت.

محمد ابراهیم باستانی پاریزی در سوم دی ماه 1304 خورشیدی در پاریز، از توابع شهرستان سیرجان در استان کرمان متولد شد. وی تا پایان تحصیلات ششم ابتدایی در پاریز تحصیل کرد و در عین حال از محضر پدر خود مرحوم حاج آخوند پاریزی هم بهره می برد.

پس از پایان تحصیلات ابتدایی و دو سال ترک تحصیل اجباری، در سال 1320 تحصیلات خود را در دانشسرای مقدماتی کرمان ادامه داد و پس از اخذ دیپلم در سال 1325 برای ادامه تحصیل به تهران آمد و در سال 1326 در دانشگاه تهران در رشته تاریخ تحصیلات خود را پی گرفت.

1330 از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و برای انجام تعهد دبیری به کرمان بازگشت. در همین ایام با همسرش، حبیبه حایری ازدواج کرد و تا سال 1337 خورشیدی که در آزمون دکتری تاریخ پذیرفته شد، در کرمان ماند.

باستانی پاریزی دوره دکترای تاریخ را هم در دانشگاه تهران گذراند و با ارائه پایان نامه ای درباره ابن اثیر دانشنامه دکترای خود را دریافت کرد.

وی کار خود را در دانشگاه تهران از سال 1338 با مدیریت مجله داخلی دانشکده ادبیات شروع کرد و تا سال 1387 استاد تمام وقت آن دانشگاه بوده و رابطه تنگاتنگی با این دانشگاه داشته است.

وی یک پسر به نام حمید و یک دختر به نام حمیده دارد. تابستان ها را نزد دخترش در تورنتو و زمستان ها را نزد پسرش در تهران سپری می کرد.

باستانی پاریزی صبح روز سه شنبه پنجم فروردین 1393 پس از یک ماه بیماری کبد در بیمارستان مهر تهران دیده از جهان فرو بستند.

یادش گرامی و روحش شاد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠١-١٣٩٣, ١٢:٣٩

   

پر مبحث ترین ها