سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دانشجو از سال تحصیلی جدید بر اساس وضعیت دانشگاه ها پذیرش می شود

وی به مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان اشاره کرد و گفت: این موضوعی نگران کننده است، زیرا دانشجویان قشری فرهیخته هستند و در آمارها اعلام می شود که مصرف انواع قرص ها از جمله «ریتالین» در بین دانشجویان افزایش یافته یا آنها سوءمصرف به مواد مخدر دارند.
معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: براساس توافقاتی که با معاونت آموزشی صورت گرفته، در سال تحصیلی جدید، هرگونه توسعه از جمله راه اندازی گروه های آموزشی، خوابگاه و رشته های تحصیلی جدید در علوم پزشکی از طریق شورای گسترش انجام می شود و منوط به توافق معاونت دانشجویی از لحاظ امکانات رفاهی، پذیرش دانشجو امکانپذیر خواهد بود.

«محمدحسین آیتی» روز شنبه به مناسبت هفته خوابگاه ها در نشست خبری مشترک با معاون فرهنگی وزارت علوم افزود: اجرای این طرح به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه دانشجویان در دانشگاه ها صورت خواهد گرفت، زیرا هر ساله شاهد افزایش دانشجو در دانشگاه های علوم پزشکی هستیم و امکانات و تجهیزات مراکز آموزش عالی برای پذیرش دانشجو در نظر گرفته نمی شود.

وی گفت: در اجرای این طرح از دانشگاه های علوم پزشکی درخواست کرده ایم که برای جذب دانشجو باید امکانات دانشگاه ها نیز در نظر گرفته شود.
آیتی ادامه داد: دو طرح پژوهشی شامل بررسی شاخص های دانشجویی و رتبه بندی خوابگاه ها را از نظر کیفیت و اجاره بها در دست تنظیم و تدوین داریم که مقدمات اولیه این طرح از سال گذشته آغاز شده است.

وی گفت: در وزارت بهداشت، 444 باب خوابگاه به صورت فعال وجود دارد که از این تعداد، 262 باب اختصاص به دختران و 162 باب اختصاص به پسران دارد.
معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت تصریح کرد، در این تعداد خوابگاه ها بیش از 67 هزار و 828 دانشجو ساکن هستند که سهم دختران دو برابر است.

با مشکلات سرانه فضای فیزیکی استاندارد خوابگاهی مواجه هستیم

به ایرنا، وی افزود: تعداد 43 هزار و 103 دختر و 24 هزار و 125 نفر پسر در خوابگاه های دانشجویی وزارت بهداشت ساکن هستند که در کنار این خوابگاه های مجردی، 24 باب خوابگاه متاهلی نیز فعال است.
معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت با بیان اینکه خوابگاه ها به سمت مشارکتی حرکت کرده اند، گفت: 63 باب خوابگاه غیردولتی(خودگردان) وجود دارد که 15 باب آن پسرانه است.

وی ادامه داد: از کل مساحت خوابگاه های دانشگاه های علوم پزشکی کشور، فقط 33 درصد ساخت خوابگاهی دارند، به همین علت با مشکلات سرانه فضای فیزیکی استاندارد مواجه هستیم.
آیتی تصریح کرد، سرانه خوابگاه ها در دنیا بین 12 تا 14 مترمربع است که متاسفانه این سرانه در دانشگاه های علوم پزشکی ایران حدود چهار مترمربع است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت ادامه داد: طبق قانون برنامه پنجم توسعه باید 20 درصد از خدمات رفاهی دانشجویان به بخش خصوصی واگذار شود، اما متاسفانه از این قانون تفسیرهای متفاوتی شده و رویکرد خوابگاه سازی را متوقف کرده است.
آیتی گفت: طبق این قانون باید خوابگاه ها در شهرک دانشگاهی ساخته شوند و از قانون تفسیر درستی شود.

وی با اشاره هفته خوابگاه ها که از 20 تا 26 اردیبهشت ماه برگزار می شود، افزود: در خوابگاه های وزارت بهداشت، افزایش پذیرش دانشجو بدون توجه به امکانات رفاهی دانشگاه ها مشکلاتی را ایجاد کرده که همزمان با آن کاهش اعتبارات را شاهد هستیم.
آیتی افزود: کاهش اعتبارات در تمام سطوح بویژه در بخش تملک و دارایی، ساخت و تجهیز خوابگاه و امور رفاهی بوده و باید بدنبال راهکارهای جدی تری در رسیدگی به امور دانشگاه ها باشیم.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت ادامه داد: شیوه نامه مشترکی بین سازمان امور دانشجویی وزارت علوم و معاونت دانشجویی وزارت بهداشت به امضا رسیده و مقرر شده طی مدت یکسال با برگزاری شش جلسه و چهار کارگروه، مسایل دانشجویی و خوابگاهی بحث و بررسی شود.

آیتی افزود: این چهار گروه شامل امور رفاهی، تربیت بدنی، خدمات مشاوره و امور انضباطی دانشجویان است که با هدف رسیدگی به وضعیت 600 هزار دانشجوی دولتی و روزانه در وزارت علوم و 170 هزار دانشجوی دولتی و روزانه در وزارت بهداشت تشکیل می شود.

آیتی یکی از شعارهای هفته خوابگاه ها را «خوابگاه سازی» عنوان کرد و گفت: در این رویکرد از ظرفیت های شهری و روستایی استفاده می شود و از کمک و حمایت خیرین نیز بهره گرفته ایم.
وی ادامه داد: سال گذشته تفاهمنامه ای با مجمع خیرین سلامت به امضا رسید که طبق آن اولویت ساخت خوابگاه در استان ها به مجمع خیرین اعلام می شود که در این راستا سرمایه گذاری کنند.

تدوین آیین نامه خوابگاه مشارکتی

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، از تدوین آیین نامه خوابگاه مشارکتی خبر داد و گفت: طبق این آیین نامه دانشجو و دانشگاه به صورت مشترک هزینه های خوابگاه را پرداخت می کند تا از خدمات رفاهی بهره مند شوند.

آیتی همچنین از برخورداری دانشجویان خوابگاه های غیردولتی(خودگردان) از وام های دانشجویی خبر داد و افزود: در آینده نزدیک، امکانی فراهم می شود تا این دانشجویان بخشی از هزینه های خود را از طریق وام پرداخت کنند.

مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان نگران کننده است

وی به مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان اشاره کرد و گفت: این موضوعی نگران کننده است، زیرا دانشجویان قشری فرهیخته هستند و در آمارها اعلام می شود که مصرف انواع قرص ها از جمله «ریتالین» در بین دانشجویان افزایش یافته یا آنها سوءمصرف به مواد مخدر دارند.

آیتی افزود: در همین راستا سال گذشته، طرح مشترکی بین وزارت بهداشت، علوم و ستاد مبارزه با مواد مخدر اجرا شد که از 58 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی، 35 مرکز در این طرح پژوهشی نمونه گیری شدند.
وی ادامه داد: براساس یافته ها و نتایج این طرح پژوهشی، وضعیت سوءمصرف مواد مخدر در بین دانشجویان علوم پزشکی به نسبت کل کشور پایین تر بود.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت گفت: در اجرای این طرح پژوهشی همچنین مصرف سیگار، قلیان، الکل، مواد مخدر و داروها به تفکیک شیوع و بروز آن بررسی شد و نشان داد نوع و درصد آمارها با میانگین نرمال در جامعه مطابقت دارد.
وی با بیان اینکه وجود حتی یک دانشجوی معتاد در بین دیگر دانشجویان حائز اهمیت است، افزود: در همین راستا، اتاق مشاوره باید حتما در خوابگاه های بالای 200 نفر راه اندازی شود.

آیتی درباره شیوع مصرف مواد در بین دانشجویان گفت: مواد به دو دسته سبک و سنگین تقسیم شده اند که در دسته اول سیگار، قلیان و سوء مصرف مواد الکلی بیشترین شیوع را داشته و دسته مواد سنگین شامل انواع مواد مخدر تریاک، هروئین، کراک و شیشه است.

وی درباره آخرین وضعیت آیین نامه شورای انضباطی دانشجویان افزود: تا قبل از ترم آینده اصلاحات آن انجام و اعلام خواهد شد و به صورت مشترک به امضای دو وزیر علوم و بهداشت خواهد رسید تا به دانشگاه ها ابلاغ شود.

آیتی با بیان اینکه در آیین نامه قبلی که در سال 88 ابلاغ شده بود وضعیت دانشجویان در محیط های درمان و بیمارستان ها در نظر گرفته نشده بود، گفت: در شیوه نامه جدید این موضوع بررسی خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٢-١٣٩٣, ١۶:٢٩

   

پر مبحث ترین ها