سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جلیلی خبر داد:

5 خرداد به نام روز مسجد سلیمان در تقویم ثبت می‌شود

بروز شده : ۴-٠٣-١٣٩٣, ١٧:۴۶    نسخه چاپی    
ما از فردا پنجم خرداد عملا روز مسجدسلیمان را در تقویت ثبت خواهیم کرد و این برای اولین بار است که یک واقعه اقتصادی و طبیعی مبنای ثبت یک روز در تقویم کشور می‌شود.
نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس از ثبت روز پنجم خرداد به عنوان روز مسجدسلیمان در تقویم کشورمان خبر داد

اسماعیل جلیلی امروز (یکشنبه 4 خرداد) مجلس در نشست خبری، گفت: پنجم خرداد 1287اولین روز اکتشاف نفت در ایران و خاورمیانه بود که نقطه عطف صنعتی شدن و استفاده ازمنابع زیرزمینی برای تولید ثروت بود و در واقع مسیر اقتصاد ملی ما بعد از فوران اولین چاه نفت در خاورمیانه که به نام چاه شماره یک مسجدسلیمان بود، سمت و سوی جدیدی پیدا کرد.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی، افزود: بعد از این اکتشاف 108 سال است که فعالیت نفتی در کشور انجام می‌شود و60 تا 70 درصد بودجه نیز از منابع نفتی تامین می‌شود.
وی با اشاره به وجود 600 چاه نفتی در این شهر،اظهار کرد:‌ البته همه این چاه‌ها فعال نیست با این وجود مسجدسلیمان در طول 100 سال گذشته توانسته در بخش منابع درآمدی و به حرکت در آوردن چرخه اقتصادی کشور تاثیرگذارباشد لذا بنا داریم پنجم خرداد را به نام روز مسجد سلیمان نامگذاری کنیم و به همین مناسبت در سطح مرکز، استان و شهرستان برنامه‌هایی را برگزار خواهیم کرد.

به گزارش خانه ملت، جلیلی با اشاره به برگزاری نمایشگاه اختصاصی در همین زمینه در مجلس افزود: قراراست فردا (5 خرداد) این نمایشگاه به دست ریاست مجلس و با حضور چند تن از وزرای دولتی، مدیران نفتی و نمایندگان ادوار و فعلی مجلس افتتاح شود. در این نمایشگاه فرآیند اکتشاف تا تولید نفت به نمایش گذاشته می‌شود. این نمایشگاه همچنین ازقرارداد دارسی که اولین قرارداد برای خرید نفت در سال 1280 بود را تا مرحله کشف،فوران، انتقال و فروش به معرض دید می‌گذارد.
وی مخازن نفتی و گازی مسجدسلیمان را پرنفت‌ترین و پرگازترین مخازن عنوان وخاطرنشان کرد: نفت مسجدسلیمان تاثیر بسزایی برای تامین 80 درصد نفت جنوب کشور رادارد. در حال حاضر از مجموع یک میلیون و اندی صادرات نفت، 80 درصد آن و از مجموعتولید چهار میلیون بشکه‌ای نفت، سه میلیون و 200 هزار بشکه از مناطق نفت‌خیز جنوب استخراج می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با ابراز امیداری نسبت به اینکه منابع نفتی صرف مصارف جاری کشور نشود، اظهار کرد: ما از فردا پنجم خرداد عملا روز مسجدسلیمان را در تقویت ثبت خواهیم کرد و این برای اولین بار است که یک واقعه اقتصادی و طبیعی مبنای ثبت یک روز در تقویم کشور می‌شود.
جلیلی ادامه داد: قرار است امروز یک هیات خارجی به همراه سفیر چین موافقتنامه قرارداد فاز دوم توسعه پتروشیمی مسجدسلیمان را امضا کنند تا عملیات توسعه در سال 93آغاز شود.
وی اضافه کرد: این قرارداد که به ارزش 140 میلیارد تومان است برای توسعه پتروشیمی مسجدسلیمان از فاینانس خارجی بهره می‌گیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پایان در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری خانه ملت مبنی بر اینکه آیا انعقاد قراردادهای نفتی با شرکت‌های چینی ممنوع شده، افزود: البته با اعلام وزیرنفت، شرکت‌های دولتی قراردادهای خود در پارس جنوبی را با طرف چینی منحل کرده‌انداما شرکت‌های خصوصی که می‌توانند از کشورهای مختلف فاینانس بگیرند محدودیتی در این زمینه ندارند. /
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٣-١٣٩٣, ١٧:۴۶

   

پر مبحث ترین ها