سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون وزیر علوم: امنیتی کردن فضای دانشگاه، ضدامنیتی ترین کار است

بروز شده : ٧-٠٣-١٣٩٣, ١۵:١۴    نسخه چاپی    
اگر بسترهای قانونی را برای دانشجویان فراهم کنیم به طور یقین دانشجویان می توانند به راحتی و در محیطی ارام به ابراز نظر و پیشنهادات خود بپردازند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که بدون قانون نمی توان حافظ آزادی بود و بدون آزادی هم نمی توان از قانون حمایت کرد، گفت: امنیتی کردن فضای دانشگاه، ضد امنیتی ترین کار در این مکان است.

سید ضیاء هاشمی روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه نشست معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور که در سازمان پژوهش های علمی - صنعتی ایران در احمدآباد مستوفی برگزار شد، تاکید کرد: سیاست ما در دانشگاه ها همان سیاست تبیین شده و ابلاغی دولت تدبیر و امید است.

وی ادامه داد: لذا سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های بعدی براساس آن شکل خواهد گرفت. ما همواره در دانشگاه ها در دفاع از ارزش ها و هنجارها تاکید داشته و معتقدیم دفاع از ارزش ها و هنجارها منحصر به عده ای خاص نیست.
معاون وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع تشکل های دانشجویی گفت: موضع ما در این بخش تنوع تشکل های دانشجویی است لذا آنها را یک فرصت و نه تهدید می دانیم که باید در چارچوب قانون حرکت کنند.

هاشمی گفت: تلاش می کنیم زمینه ها و بسترهای فعالیت های دانشجویی فراهم آید و قانونگرایی مبنای تمام سیاست ها برای تشکل های دانشجویی شود.
وی با تاکید براینکه نباید سلایق مدنظر قرارگیرد بلکه باید ضوابط و قانون گرایی جایگزین سلیقه گرایی شود، گفت: به استقلال تشکل های دانشجویی احترام می گذاریم و موظف هستیم از آنها حمایت کنیم.

هاشمی تاکید کرد: نگاه حزبی، جناحی، ابزاری به تشکل ها خلاف قانون و مصالح نظام است.
وی همچنین به موضوع کرسی های آزاداندیشی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است اشاره کرد و گفت: ما نیز معتقدیم که کرسی های آزاداندیشی هدفشان دمیدن روح امید در کالبد دانشگاه است تا فضا از راکد بودن خارج شود.

وی گفت: اگر بسترهای قانونی را برای دانشجویان فراهم کنیم به طور یقین دانشجویان می توانند به راحتی و در محیطی ارام به ابراز نظر و پیشنهادات خود بپردازند.
معاون وزیر علوم با اشاره به شعار سال که سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و اراده جهادی نامگذاری شده است، گفت: بی شک در این سال مسوولیت ما دانشگاهیان برای ترویج علم، فرهنگ و نهادینه کردن چند برابر و مضاعف خواهد شد.

وی گفت: در حوزه فرهنگ به ویژه ترویج فرهنگ بخش پژوهش، شناخت حوزه های فرهنگی و آموزش و ارائه راهکارها از جمله وظایف دانشگاه ها خواهد بود.
هاشمی، فرهنگ را جوهره هویتی یک جامعه توصیف کرد و گفت: باید موتور محرک و حرکت های اقتصادی و اجتماعی را در این حوزه بشناسیم.

به گفته وی فرهنگ قابل مدیریت است و این غلط است که فرهنگ قابل مدیریت نبوده و نمی توان آن را کنترل کرد.
معاون وزیر علوم در ادامه نقش دانشگاه ها را در ترویج و نهادینه سازی بحث فرهنگی بسیار مهم دانست و گفت: ما باید فرهنگ را به عنوان موتور توسعه کشور تلقی کنیم چرا که سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ جزو حوزه های پربازده خواهد بود.

هاشمی تاکید کرد: باید همگان دست در دست هم بسیج شده و سرمایه های فرهنگی را بسیج کنیم تا اسناد بالادستی که آگاهانه و یا ناآگاهانه در دوره ای به دست فراموشی سپرده شده دوباره روی میز آیند.
وی گفت: ما دانشگاهیان باید در این مسیر پیشگام و پیشقدم پیشرفت عرصه های فرهنگی در کشور باشیم.

به گفته وی اصول ما در حوزه فرهنگی مبتنی بر صداقت، عقلانیت، تفکر، تامل و برنامه ریزی است که باید برای افق های آینده راه و روش و برنامه های مناسبی را ترسیم نماییم و دانشگاه ها کانون فرهنگ باشند.

فرهنگ جوهر اصلی هویت جامعه است

هاشمی با بیان اینکه فرهنگ جوهره اصلی هویت یک جامعه است، تصریح کرد تغییر فرهنگی باعث تقویت یا تضعیف فرهنگ دینی، عمومی و هویت یک جامعه می شود.
معاون وزیر علوم با بیان اینکه توسعه اقتصادی بدون توسعه فرهنگی میسر نمی شود اظهار داشت: باید از فرهنگ تعریف درستی شود بنابراین جا دارد که معنای دقیقی از فرهنگ، کار و مدیریت جهادی ارائه کنیم.

به گزارش ایرنا، هاشمی با اشازه به اینکه فرهنگ به معنای مشترک حاکم بر جامعه است، اظهار کرد: مدعیان فرهنگ در جامعه بعضا کاری می کنند که تبدیل به ضد فرهنگ شود و مدعیان دینی خواسته یا ناخواسته کاری می کنند که تبدیل به ضد دین می شود. بنابراین ما باید این مسائل را در دانشگاه بشناسیم.
وی همچنین با بیان اینکه هرکسی که شعار بهتری داد و چهره موجه تری از خود نشان می دهد لزوما نماد پیشرفت فرهنگی نیست، گفت: به کسانی که جامعه را به اقلیت ارزشی و اکثریت ضد ارزشی تقسیم بندی می کنند دوستانه و برادرانه می گوییم که راه پیشرفت فرهنگی این نیست. بنابراین باید به آنها آموزش دهیم که راه تحقق این آرمان ها و پیشرفت فرهنگی ایجاد همدلی است.

هاشمی با تاکید بر اینکه نباید این ادعاها موجب سلب خودباوری ما شود، اظهار داشت: مدیریت جهادی همراه با جذب حداکثری آن هم در عمل است هرچند که اگر قرار است با خودباوری به سمت پیشرفت فرهنگی پیش برویم ما را ملامت می کنند اما باید اصول و ارزش های انقلاب را به درستی تفسیر کنیم.

با بیان اینکه متاسفانه در دانشگاه های ما بعضا فضاهایی به اسم ارزش ها ساخته می شود وی خاطرنشان کرد: به دانشگاهی رفتم و استادی مسائل خود را درگوشی و محرمانه با من مطرح کرد. آیا جامعه علوی و ارزش های انقلاب این است؟ بنابراین کسی که این فضا را ایجاد کرده ضد ارزش های انقلاب رفتار کرده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه اصول ما در مدیریت فرهنگی مبتنی بر صداقت است، تصریح کرد باید از باندبازی پرهیز کرده و با اتکای علم و دانش و برنامه ریزی عمل کنیم.

هاشمی با تاکید بر اینکه دانشگاه میدان تاخت و تاز سیاسی نیست، گفت: این درحالی است که مقداری از بار جامعه به دانشگاه سر ریز می شود،البته ما از این موضوع استقبال می کنیم که برای جامعه الهام بخش باشیم. اما زمانی می توانیم این کار را انجام دهیم که دانشگاه جایگاه خود را یافته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ما باید نگاه درازمدت به مسائل داشته باشیم و خطرات و معضلات را به درستی دریابیم ،اظهار کرد: نباید فقط مواردی را که با آنها انس گرفته ایم ببینیم.
به گفته وی اگر امروز دشمن امیدوار شده که ما را در حوزه نرم افزاری تهدید کند ما باید ببینیم که چه خلا و ضعفی در این حوزه داشته ایم که دشمن را در این حوزه امیدوار به آینده کرده است.

هاشمی تصریح کرد که وضعیت فرهنگی جای تامل بسیاری دارد چراکه ما وارث وضعیت مطلوبی نیستیم؛ اما اگر بخواهیم فقط به ظواهر اکتفا کنیم باز هم راه خطا را تکرار خواهیم کرد. چرا که راه خطایی که متکی به ظاهربینی باشد محکوم به شکست خواهد بود.
وی با بیان اینکه یکی از مظاهر اشتباه بسیار رایج و خطرناک در ارزش ها ˈظاهربینیˈ است گفت: وقتی صحبت از ارزش ها می شود گویی تمام ارزش های ما در دو سه مورد آن هم در تعبیرهای سطحی از ارزش هاست.لذا وظیفه ماست که به عنوان دانشگاهی این موضوع را به جامعه بیاموزیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر اینکه اساسا باید از برداشت های کلیشه ای و سطحی از فرهنگ گذر و دیگران را نیاز به این سمت هدایت کنیم، اظهار داشت: البته ما به مسائلی مثل پوشش و حجاب توجه داریم و تنظیم روابط دختر و پسر در محیط های اجتماعی وظیفه ماست؛ اما باید این را هم بدانیم که اینها تنها وظیفه ما نیست بلکه وظیفه ما در عین حال ترویج امانتداری، راستگویی، قانون مداری، رعایت کرامت انسانی به ویژه دانشگاهیان و پرهیز از ریاکاری و ... است.

هاشمی در ادامه سخنان خود دفاع از نظام را جزء ارزش های دانشگاهیان عنوان کرد و گفت: این دفاع مثل سایر ارزش ها در انحصار یک گروه در دانشگاه و گروه اقلیتی در جامعه نیست.
وی اضافه کرد که نگذارید اینگونه تلقی شود که در جامعه، اقلیت مدافع ارزش هاست و اکثریت نفوذی دشمن هستند. بنابراین نمی شود اکثریت در یک جامعه نفوذی باشند.

معاون وزیر علوم با طرح این پرسش که مگر کم تریبون های فرهنگی و دینی را به تریبون های سیاسی تبدیل کرده ایم،تصریح کرد: البته سیاست امر شریفی است اما فرهنگ از سیاست شریف تر است. بنابراین اگر جامعه فرهنگ دینی دارد یعنی قاطبه جامعه دیندارند.

هاشمی خاطرنشان کرد: ما دشمن کم نداریم بنابراین نباید بین خودمان دشمنی ایجاد کنیم.
وی با اشاره به آیه شریفه ˈاشداء علی الکفار رحماء بینهمˈ اظهار داشت: ما اکنون برعکس شده ایم و تبدیل به رحماء علی الکفار شده ایم بنابراین نباید انسجام خود را تضعیف کنیم.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه سیاست ما بر مبنای اسناد بالادستی و برنامه های ابلاغی مقام معظم رهبری است، گفت: من گفتم اگر احساس کنم نمی توانم این امانت را به دوش بگیرم آن پس می دهم به این معنی نیست که ما تحمل و ظرفیت دوستانمان را نداریم اما حق نداریم با برخوردهای انحصارگرایانه گروه های مختلف را از گردونه خارج کنیم. چرا که انحصاری عمل کردن خلاف فرهنگ و مخالف سیاست های ماست.
هاشمی با بیان اینکه ما بدون قانون نمی توانیم حافظ آزادی باشیم اظهار کرد: همچنین بدون قانون و آزادی نمی توانیم حافظ امنیت باشیم. بنابراین امنیتی کردن فضا ضد امنیتی ترین کار در دانشگاه است چرا که برخوردهای یک سویه ما را به سرمنزل مقصود نخواهد رساند.

معاون وزیر علوم با تاکید بر اینکه هر مجموعه ای که متقاضی فعالیت دانشجویی است باید در چارچوب قانون مجوز بگیرد اظهار کرد: مبنای ما قانون است و قانون تعریف کرده که افراد با چه سوابقی می توانند کار کنند. بنابراین ما حق نداریم سلیقه خود را مبنا قرار دهیم حتی اگر دغدغه مثبت داشته باشیم.
وی یادآور شد: هفته پیش در دانشگاهی بودم و عده ای گفتند صلاحیت برخی افراد تایید نشده من گفتم اگر این ادعا مستدل است آن را کتبا اعلام کنید اما اگر نمی توانید کتبا اعلام کنید گفته های شفاهی شما هیچ ارزشی برای من ندارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه ما نباید اجازه دهیم که فضای امید در دانشگاه ها تبدیل به یاس شود گفت: ما باید به استقلال تشکل ها احترام بگذاریم و موظفیم از آنها حمایت کنیم اما حق نداریم در مسیر آنها مداخله کنیم.
هاشمی در ادامه پناه بردن دانشگاه به انزوا و بی تفاوتی را یک خطر دانست و اظهار کرد: در این حوزه تلاش هایی داریم که بر همین اساس آیین نامه کرسی های آزاداندیشی در حال بازنگری است و اصولی که در آن مورد توجه قرار گرفته ساده سازی ساز و کارهای اجرایی، رفع قوانین و مقررات دست و پاگیر و اعطای آزادی عمل بیشتر به دانشگاه ها است.

وی با تاکید بر اینکه ما در سیاست گذاری معتقد به رابطه یک سویه نیستیم با اشاره به اهمیت فضای مجازی تصریح کرد فضای مجازی حوزه بسیار وسیع و مهمی است و هرچند که آسیب های خود را دارد اما باید از قابلیت های این فضا به عنوان امکانی کم هزینه، پرمخاطب و پر سرعت استفاده کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٣-١٣٩٣, ١۵:١۴

   

پر مبحث ترین ها