سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس ستاد دیه کشور: فرهنگ مهریه‌های سنگین در جامعه باید اصلاح شود

سال گذشته 7 هزار و 735 نفر زندانی آزاد شدند که برای آزادی آنها باید 830 میلیارد تومان پول پرداخت می‌شد اما تنها با دادن 300 میلیارد تومان از طرفین پرونده رضایت گرفتیم.
رئیس ستاد دیه کشور با بیان اینکه سال گذشته برای آزادی 7 هزار و 735 نفر زندانی باید 830 میلیارد تومان پول پرداخت می‌شد اما با پرداخت 300 میلیارد تومان از طرفین پرونده رضایت گرفتیم، افزود: فرهنگ مهریه‌های سنگین در جامعه باید اصلاح شود.

سید اسدالله جولایی در مراسم جشن ملی بخشش که هم اکنون در تالار وحدت تهران در حال برگزاری است گفت: از سال 69 تا کنون بیش از 80 هزار نفر زندانی را آزاد کردیم.
وی ادامه داد: در 8 سال گذشته برای آزاد کردن 61 هزار نفر باید بیش از دو هزار و 800 میلیارد تومان پول پرداخت می‌کردیم اما با گذشت اولیای دم تنها یک هزار و 500 میلیارد تومان پرداخت کردیم.

رئیس ستاد دیه کشور خاطرنشان کرد: سال گذشته 7 هزار و 735 نفر زندانی آزاد شدند که برای آزادی آنها باید 830 میلیارد تومان پول پرداخت می‌شد اما تنها با دادن 300 میلیارد تومان از طرفین پرونده رضایت گرفتیم.
جولایی تصریح کرد: باید فرهنگ رانندگی و همچنین مهریه‌های سنگین در کشور اصلاح شود.

قصاص حق اولیای دم است

همچنین جابری دادیار اجرای احکام دادسرای تهران گفت: آنهایی که برای بخشش ورود می‌کنند قبل از آنکه از مقتول دفاع کنند باید حق و حقوق خانواده اولیای دم را رعایت کنند.
وی ادامه داد: باید بدانیم که قصاص حق اولیای دم است و باید بر دست آنها بوسه زد تا از حق خودشان بگذرند وگرنه می‌توانند نبخشند.

بیشتر طلاق ها در 5 سال اول زندگی رخ می‌دهد

به گزارش فارس، مهدی امیری قائم مقام پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز در این مراسم گفت: نظام اسلامی مبتنی بر توازن و تعادل است و در قانون اساسی وظایفی برای قوه قضاییه اندیشیده شده است.
وی ادامه داد: 5 وظیفه عمده در اصل 156 قانون آمده است که یکی از آنها پیشگیری از وقوع جرم است.

امیری خاطرنشان کرد: در قوه قضاییه تلاش شده در کنار برخورد قاطع و بدون ملاحظه با مجرمان از رأفت و رحمت اسلامی هم استفاده شود.
وی افزود: 10 سال گذشته گزارشی از سازمان ملل منتشر شد که در این گزارش اصلی‌ترین چالش جوامع بشری ناهنجاری و جرم قلمداد شد.

امیری افزود: جامعه ما بسیار جوان است و به همین جهت در معرض آسیب‌های فراوانی قرار دارد.
وی در خاتمه عمر طلاق‌های واقع شده را در خانواده‌های جوان با طول زندگی کمتر از 5 سال عنوان کرد.

باید در جامعه رأفت و عطوفت حاکم شود

در ادامه حجت‌الاسلام محسن غروی کارشناس مسائل مذهبی گفت: بر اساس اخلاق و سیره پیامبر (ص) باید رحمت ما بر غضبمان برتری داشته باشد و در فضای جامعه رأفت و عطوفت حاکم باشد.

وی افزود: پیامبر فرمودند من برای اتمام مکارم اخلاق مبعوث شدم ما هم باید به این سمت حرکت کنیم.
در ادامه این مراسم از زاهدی رئیس دفتر حمایت از کودکان دادستانی تهران، رئیس دادگاه انقلاب کرمانشاه، معاون پیشگیری از وقوع جرم استان چهار محال بختیاری، اسدالله حاجی کارشناس معاونت پیشگیری قوه قضائیه و جمع دیگری از مسئولان قضایی استان‌ها تقدیر شد.

عفو شکارچی قاتل با حضور مادر محیط ‌بان مقتول


در ادامه این مراسم خانواده و مادر رئیس محیط‌ بانی یکی از شهرستان‌های استان بوشهر که توسط یکی از شکارچیان به قتل رسیده بود از تقصیر شکارچی گذشتند و او را در حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی عفو کردند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٣-١٣٩٣, ٢١:۴۶

   

پر مبحث ترین ها