سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سرپرست جدید حوزه هنری قم معارفه شد+حاشيه ها

بروز شده : ۴-٠۴-١٣٩٣, ١١:١٣    نسخه چاپی    
اين مراسم يکی از متفاوت‌ترين مراسم توديع و معارفه در تاريخ كشور بود كه در قم برگزار شد در مراسمي كه وحید فرجی که سابقه 8 سال مدیریت بر حوزه هنری استان قم را داشت جای خود را به مجدالدین معلمی داد؛ اتفاقی که به دلهره هنرمندان اضافه کرد و هوای هنر را ابری.
مراسم تودیع رئیس حوزه هنری قم و معارفه سرپرست جدید این نهاد با حضور مسئولان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

در این مراسم که شامگاه دوشنبه برگزار شد، محمدعلی مجاهدی مسئول دبیرخانه شعر آئینی، مجید مصلحی مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری، حجت‌الاسلام عبدالرضا ایزدپناه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، دکتر محمدعلی خبری عضو کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا آزاد کارشناس نمایش و رئیس پیشین و سرپرست جدید حوزه هنری قم به ایراد سخن پرداختند.

محمدعلی مجاهدی پشتكار، رابطه عاطفي با هنرمندان، روابط عمومي بالا و دغدغه فرهنگ استان را داشتن و خود را به مخاطره انداختن براي اينكه فرهنگ استان به سمت قهقرايي نرود را از مهم ترين ويژگي‌هاي فرجي ذكر كرد.

به اعتقاد وی نقاط مثبت مديريت وحید فرجي به حدي زياد است كه نقاط ضعف احتمالي به چشم نمي‌آيد.

حجت‌الاسلام عبدالرضا ایزدپناه نیز ضمن تمجید از مدیریت فرجی گفت: مسیر و نیت آقای فرجی اعتلای هنر عاشورایی، مقاومت و شهادت بوده و این بزرگ‌ترین جایزه برای ایشان است.

مجید مصلحی کار مدیریتی در قم را بسیار حساس دانست و با بیان برخی ویژگی‌های فرجی اظهار کرد: این مراسم برای ما مراسم تودیع نیست، چون با حکمی که برای آقای فرجی صادر شده ایشان از همکاران نزدیک ما در حوزه ستادی خواهند بود.

دكتر محمدعلي خبري ارتباط معنادار با هنرمندان را مهم‌ترین دلیل موفقیت وحید فرجی در دوران 8 ساله مدیریتی ذکر کرد و گفت: اگر این ارتباط معنادار وجود داشته باشد به اعتماد منجر می‌شود و اعتماد نیز به مشارکت تبدیل خواهد شد.

محمدرضا آزاد به برخي از كارهاي بزرگي كه در دوره مديريت فرجي به نتيجه رسيده اشاره كرد و افزود: شهادت مي‌دهم آقاي فرجي براي هنر قم خيلي زحمت كشيد.

وحید فرجی نیز ضمن قدردانی از همه مسئولان و هنرمندانی که وی را در مدیریت حوزه هنری یاری کردند، گزارشی از فعالیت خود ارائه کرد.

مجدالدین معلمی سرپرست جدید حوزه هنری قم هم خدمت در قم را یکی از آرزوهای خود عنوان کرد.

در پایان این مراسم لوح سپاس رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به وحید فرجی و حکم سرپرستی حوزه هنری قم به مجدالدین معلمی اهدا شد.

همچنین هدایای تعدادی از نهادها و تشکل‌های هنری استان به وحید فرجی داده شد.

حاشيه هاي مراسم

اين مراسم يکی از متفاوت‌ترين مراسم توديع و معارفه در تاريخ كشور بود كه در قم برگزار شد در مراسمي كه وحید فرجی که سابقه 8 سال مدیریت بر حوزه هنری استان قم را داشت جای خود را به مجدالدین معلمی داد؛ اتفاقی که به دلهره هنرمندان اضافه کرد و هوای هنر را ابری.

قرار بود این مراسم ساعت 18 در نگارخانه حوزه هنری - یکی از دسترنج مدیریت فرجی - برگزار شود. عقربه‌های ساعت، 18 و 30 دقیقه را نشان می‌داد که تعداد مهمانانی که در نگارخانه منتظر شروع مراسم بودند به انگشتان دو دست نمی‌رسید. چند نفر از مدیران استان هم در اتاق مدیریت حوزه هنری با رئیس قبلی و سرپرست جدید صحبت می‌کردند. کارکنان حوزه که تعدادی از آنها از هنرمندان مطرح استان هستند جنب و جوش زیادی برای تدارک برنامه داشتند. همه چیز برای شروع مراسم آماده بود که ناگهان برق رفت.

هنرمندان با اینکه از تغییر مدیریتی نگران بودند، با ذوق ادبی‌شان سعی می‌کردند فضای شاد ایجاد کنند. بعضی‌ها می‌گفتند برق هم از رفتن فرجی نگران است، بعضی دیگر با طنز می‌گفتند برخی مسئولان استان چون از تودیع فرجی راضی نبودند دستور دادند برق خیابان صفاییه را قطع کنند!

مسئول دفتر رئیس پیشین حوزه هنری با اداره برق تماس گرفت. انگار مشکلی پیش آمده بود که می‌بایست یک ساعت برق آن منطقه قطع می‌شد. وحید فرجی پیشنهاد داد مراسم در حسینیه شهدا که حدود 200 متر با حوزه هنری فاصله دارد برگزار شود.

فاتحه حوزه هنری قم خوانده شد

فرجی در حال هماهنگی بود که باز هم ذوق ادبی هنرمندان گل کرده بود. یکی از هنرمندان می‌گفت مگر مراسم ختم هست که در حسینیه برگزار شود. دیگری از سوژه بودن این کار برای خبرنگاران گفت. یکی دیگر از هنرمندان با طنز گفت: فاتحه حوزه هنری قم خوانده شد.

جمع مسئولان و هنرمندان با خنده‌هایی آمیخته از نگرانی از کنار لباس فروشی، جگرکی و مغازه‌های جورواجور به حسینیه شهدا رسیدند. بعضی از هنرمندان هم جلوی در حسینیه ایستاده بودند و به جای خوشامدگویی، تسلیت می‌گفتند!

مراسم که با اجرای سید محمدجواد شرافت مجری همیشگی محافل حوزه هنری شروع شد، محمدرضا آزاد که سابقه طولانی در بازیگری و کارشناسی تئاتر دارد و به قول خودش برای به ثمر رسیدن هنر تئاتر در حوزه هنری پیر شده، درباره دلهره و ترس هنرمندان استان برای تودیع و معارفه صحبت کرد.

او خطاب به معلمي سرپرست جديد حوزه هنري قم گفت: توقع داريم شما مديري باشيد كه قدر هنر و هنرمند را بدانيد، هنر و هنرمند را درك كنيد و بازيگر سياسي نباشيد. ما هنرمندان در راستاي اهدافي كه براي تحقق آنها خون دل خورديم و راه برگشت نداريم دست شما را مي‌فشاريم و مي‌خواهيم شما هم در همين مسير حركت كنيد.

اضافه شدن دلهره‌داران به جمع دلواپسان

پس از سخنان آزاد، شرافت قبل از دعوت سخنران بعدی گفت: جمع دلواپسان را داشتيم الان جمع دلهره داران هم به آن اضافه شد.

در میان سخنرانانی که به این مراسم دعوت شده بودند حجت‌الاسلام عبدالرضا ایزدپناه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم تعابیری برای این مراسم به کار برد که به نظر مهمانان جالب بود.

او گفت: در حسینیه شهدا که میزبان طولانی اجتهاد و جهاد و شهادت بود امروز مجلس دو مدیری برپا می‌شود که هر دو فرزند هیئت و پرورش یافته مسجد و حسینیه هستند. معلوم می‌شود باطن آقای فرجی و مسیر و نیت خدمتش اعتلای هنر عاشورایی و مقاومت و شهادت بوده که چنین افتخاری نصیبش شده است.

ایزدپناه افزود: آغاز کار آقای معلمی هم به نام و عطر حسینیه و شهدا و مقاومت و نماز و مسجد که محل بسط و گسترش و تعمیق همه ارزش‌ها در طول اسلام بود است و خدا نکند روزگاری پیش بیاید که پای آقای معلمی بلغزد.

مدیرکل ارشاد قم گفت: ما در پایان ماه شعبان و آغاز ماه رمضان، فرزند طوبای شعبان (فرجی) را بدرقه و از فرزند و تربیت شده ماه رمضان (معلمی) استقبال می‌کنیم.

معلمی شغل انبیاست!

پس از صحبت‌های حجت‌الاسلام ایزدپناه، شرافت به معلمی گفت: آقای معلمی شما که فرزند ماه رمضان هستید نمی‌شود یک وقت دیگری روزه بگیریم.

شرافت در جای دیگری گفت: دوستان روابط عمومی گفتند امروز جمله‌ای برای سرپرست جدید در تابلو بنویسیم که گفتیم بنویسید «معلمی شغل انبیاست» این نهایت تملق است.

وحید فرجی که آثار هیچ گونه نگرانی در چهره‌اش دیده نمی‌شد و چند برگه مطلب برای سخنرانی آماده کرده بود، قبل از اینکه جمله دعوت شرافت تمام شود از جایش بلند شد و به سمت جایگاه رفت.

فرجی بیشتر وقت اندکی که برای سخنرانی داشت را به قدردانی از همه کسانی که در طول 8 سال گذشته او را یاری کردند اختصاص داد؛ از مومنی شریف رئیس حوزه و مجید مصلحی معاونش گرفته تا استادان و هنرمندان پیشکسوت و استاندار و معاون سیاسی و امنیتی استاندار و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر مدیران و روسای سازمان‌ها و نهادها قم و در پایان کارکنان حوزه هنری قم.

مجدالدین معلمی هم تنها به یک جمله اکتفا کرد و گفت: ایام عید، کربلا بودم و یکی از خواسته‌هایم این بود که خدا مرا به قم برگرداند، چون دل کندن از تهران سخت است.

سرپرست جدید حوزه هنری قم با بیان اینکه وقت برای سخنرانی زیاد است به صحبت‌هایش پایان داد.

صد حیف که این رفت

مجری برنامه این بار برای اینکه فضای مراسم را متنوع کند گفت: در خدمت آقای احمدی (دبیر جشنواره طنز مکتوب سوهان روح) بودیم که ایشان مصرع دوم این بیت «عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت / صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت» را جابجا به این صورت «صد حیف که این رفت» خواند و از من خواست این مطلب را منتقل کنم.

پایان بخش این مراسم اهدای دو لوح توسط سه نفر به دو نفر بود. لوح سپاس از وحید فرجی را استاد مجاهدی به او داد و فرجی را در آغوش گرفت و حکم سرپرستی مجدالدین معلمی را مجید مصلحی به وی داد. حجت‌الاسلام ایزدپناه هم در کنار اینها ایستاده بود.

هدایایی هم از سازمان تبلیغات اسلامی، انجمن قلم حوزه و گروه تعزیه ره پویان عشق به وحید فرجی داده شد.

در این مراسم همه سخنرانان تمام قد از عملکرد وحید فرجی دفاع کرده و از او به نیکی یاد کردند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠۴-١٣٩٣, ١١:١٣

   

پر مبحث ترین ها