سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پخش تبلیغات در رسانه ها ساماندهی می شود/لایحه تبلیغات در راه مجلس

امروز خلائی در حوزه تبلیغات در رسانه‌ها، مطبوعات، رسانه ملی و شبکه‌های مختلف اجتماعی احساس می‌شود که بر اساس آن دولت باید به عنوان متولی سامان‌دهی امر اقتصاد و فرهنگ، تبلیغات را همسو با نیازهای جامعه و اقتضائات امروز کشور پیش ببرد.
معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه این وزارتخانه قرار است در قالب لایحه‌ای، پخش تبلیغات در رسانه‌ها را ساماندهی کند، گفت: اکنون تدوین این لایحه در دست بررسی است و زمانی که به تصویب دولت برسد تقدیم مجلس خواهد شد.

حسین نوش‌آبادی در گفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه نگاه دولت به بحث تبلیغات نگاهی علمی و راهبردی است، افزود: تبلیغات صرفا جنبه اقتصادی ندارد و بدون‌شک بستر، ابزار و وسیله‌ای برای انتقال بسیاری از مفاهیم اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است لذا هرچه چارچوب‌ها برای نوشتن قانون تبلیغات متناسب با شرایط و اقتضائات جامعه باشد طبیعی است که کاربردی و علمیاتی‌تر خواهد بود.
وی ادامه داد: امروز خلائی در حوزه تبلیغات در رسانه‌ها، مطبوعات، رسانه ملی و شبکه‌های مختلف اجتماعی احساس می‌شود که بر اساس آن دولت باید به عنوان متولی سامان‌دهی امر اقتصاد و فرهنگ، تبلیغات را همسو با نیازهای جامعه و اقتضائات امروز کشور پیش ببرد.

معاون پارلمانی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی، با تاکید بر اینکه تبلیغات رسانه‌ها و مطبوعات باید همسو با سیاست‌های کلان کشور باشد، تصریح کرد: در انجام تبلیغات نباید تنها جنبه اقتصادی درنظر گرفته شود بلکه باید منافع مردم از نظر سلامت جسمی و روحی نیز لحاظ شود که بر این اساس باید با مولفه‌ها و معیارهایی تبلیغات را در چارچوب صحیح خود قرار داده و در این میان از افراط و تفریط نیز پرهیز شود.
نوش‌آبادی یادآور شد: اگر قرار است کشور به رشد و بالندگی اقتصادی برسد باید تبلیغات همسو با هدف ارتقای فرهنگ و اقتصاد کشور باشد اما متاسفانه با این شاخص هنوز فاصله داریم به گونه‌ای که هنوز تبلیغات کشور دارای قانون ناقص و ناکارآمدی است و استفاده از ابزار تبلیغات به طور صحیح صورت نمی‌گیرد.

وی درباره آخرین وضعیت لایحه تبلیغات در دولت تاکید کرد: قرار است در قالب لایحه‌ای، به بحث تبلیغات پرداخته شود که اکنون تدوین این قانون در حال انجام است و زمانی که مورد تصویب دولت واقع شد به مجلس تقدیم می‌شود تا کسانی که به امر تبلیغات مبادرت می‌کنند از چارچوب و معیارهای قانون تبلیغات اطلاع داشته باشند.
نوش‌آبادی با تاکید بر اینکه لایحه مذکور چارچوب‌های قانون نظام‌مند تعریف‌شده ای است که ارگان‌های تبلیغاتی و سازمان‌های مربوطه را ملزم به رعایت آن کرده است یادآور شد: به طور حتم تبلیغات باید به سمت اقتصادمقاومتی پیش رود و اهداف تبلیغات باید تقویت سیاست‌های کلان اقتصاد، فرهنگ، تامین نیازهای اساسی و ترویج سنت‌های درست باشد.

معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با یادآوری انجام تبلیغات در شبکه‌های ماهواره‌ای، افزود: بخشی از تبلیغات مانند محصولات بهداشتی یا ابزاری از سوی شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی تبلیغ می شود که کنترلی بر آن وجود ندارد زیرا این شبکه‌ها در داخل مدیریت نمی‌شوند و از وزارت فرهنگ و ارشاد نیز مجوزی ندارند.
وی تصریح کرد: متاسفانه در این شبکه‌ها تبلیغات برخی محصولات داخلی صورت می‌گیرد که برای آن باید چاره‌اندیشی شود اما با توجه به اینکه قوانین ما قوانین سرزمینی است و نمی‌تواند به خارج از کشور تسری یابد لذا نمی‌توانیم آن را تحت نظارت و کنترل خود درآوریم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۴-١٣٩٣, ١۶:٢٧

   

پر مبحث ترین ها