سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فروش سینمای ایران در پنجمین ماه 93، به آمار کل فروش 92 رسید

تاکنون فروش سینمای ایران از مرز 22 میلیارد تومان عبور کرده و این در حالی است که مطابق با آمار منتشر شده در خبرگزاری‌ها فروش کل سینمای ایران در سال 92، 25 میلیارد تومان بوده است
در حالی که سال 92 سهم فروش سالانه سینما 25 میلیارد تومان بود که با رسیدن به روزهای میانی ماه پنجم سال 93، رقم کلی فروش سینمای ایران به 22 میلیارد تومان رسید و در هفته‌های پیش رو، بلیت فروشی سینمای ایران، به سمت 30 میلیارد تومان حرکت خواهد کرد و با توجه به حجم بالای فیلم‌های دارای ظرفیت فروش در صف اکران برای بیش از شش ماه پیش رو، نمودار رو به پایین اقتاد سینمای ایران برای نخستین بار پس از چندین سال، حرکتی صعودی را تجربه خواهد کرد.

به گزارش «تابناک»، سینمای ایران در یک دهه اخیر تجربه رکودی شگفت انگیز را داشت و این رکود با اعمال برخی سیاست‌های اشتباه در چهار سال اخیر شتاب گرفت و تنها عدد کلی فروش افت چشمگیری نداشت که آن هم به علت افزایش قیمت بلیت سینما بود. در واقع به مرور زمان و به موازات ریزش مخاطب سینما، قیمت بلیت سینما افزایش داده می‌شد و در نهایت این گونه آمار کلی فروش بالا نگه داشته شده بود، حال آنکه هر تحلیل گیری بر این واقعیت اذعان داشت که سینمای ایران روزهای نگران کننده‌ای را تجربه می‌کند.

این نگرانی نیز بی‌مورد نبود، چرا که سینمای فاقد قدرتِ تولید ثروت و متکی به اعتبارات دولتی، قدرت رقابت و اثرگذاری را ندارد و مخاطبی نیز نخواهد داشت، کما اینکه در چند سال اخیر بسیاری از فیلم‌ها با بودجه‌های نفتی ساخته شد و در نهایت با مخاطب حداقلی همراه بود چرا که برای کارگردان، تماشاچی کمترین اهمیتی نداشت و در واقع اثری که خلق کرده بود، فیلمی شخصی بود و جذابیت‌هایی برای ترغیب طیف وسیع تماشاگران به خرید بلیت این فیلم‌ها در نظر گرفته نشده بود.

طبیعتاً فیلم و سینمایی که مخاطب نداشته باشد ولو آنکه حرف حقی را بیان کرده باشد، فیلم و سینمای مرده است و این اتفاقی بود که در سینمای ایران رخ می‌داد و نمودش را در گیشه سینماها شاهد بودیم و در کنار این مرگ تدریجی، برخی مسئولان در عوض تلاش برای تغییر این وضعیت عملاً خود را مشغول چالش با سینماگران یا خانه سینما کردند و گیشه رو به تعطیلی سینماها، آخرین اولویت بود و طبیعتاً مخاطبی که این گونه از سینما دل می‌کند، بازگرداندنش به سینما اتفاق ساده‌ای نیست.

فروش سینمای ایران در پنجمین ماه 93، به آمار کل فروش 92 رسید!

با این حال در حالی حتی «تابناک» نیز سال جاری را برای سینمای ایران، سالی نگران کننده به لحاظ اقتصادی قلمداد کرده بود و فروش 13 میلیاردی سینما در ابتدا سال نیز تضمینی برای ادامه موفقیت ارزیابی نمی‌شد، سینمای ایران در سال 93 با اقبال بالایی مواجه شد تا آنجا که بر اساس اطلاعات دریافتی «تابناک»، تاکنون فروش سینمای ایران از مرز 22 میلیارد تومان عبور کرده و این در حالی است که مطابق با آمار منتشر شده در خبرگزاری‌ها فروش کل سینمای ایران در سال 92، 25 میلیارد تومان بوده است!

اگر سینمای ایران در شش ماه و شانزده روز آینده، حدود 70 درصد فروش نیمه نخست را داشت باشد، عددی در حدود 40 میلیارد تومان به عنوان تخمین فروش نهایی سینما در سال 93 قابل پیش بینی است و در این میان با توجه آغاز اکران برخی فیلم‌های پرفروش در دو هفته اخیر و در صف اکران بودن فیلم‌های پرفروش دیگر که بسیاری‌شان در طول نیمه دوم سال 92 یا نیمه نخست سال 93 تولید شده‌اند و بدون حضور در جشنواره راهی پرده سینماها‌ می‌شوند، چنین فروشی محتمل است.

حال اگر به فیلم‌های روی پرده، برخی فیلم‌های توقیفی که توان جذب مخاطب را دارند افزوده شود، فروش بیش از نیمه نخست سال نیز برای نیمه دوم دور از انتظار نیست. این در حالی است که حتی دستیابی به عدد 40 میلیارد تومان با توجه به فروش 25 میلیاردی سینما در سال 92 و ریزش یک میلیونی مخاطبان سینما در این سال در ادامه کاهش مخاطبان سینما، در خوشبینانه‌ترین تحلیل‌ها نیز پیش بینی نشده بود و ظاهراً اقبال مردم به سینماها در حال افزایش است.

علاوه بر اکران فیلم‌های سینمایی جشنواره فیلم فجر در تمامی سی استان کشور که عملاً بر تب سینما رفتن در شهرستان‌ها افزود، اتفاقاتی چون کاهش بلیت سینما در دو سانس نخست اکران هر روز و مقاومت در برابر افزایش شدید قیمت بلیت سینما و مهم‌تر از همه اینها، افزایش کیفیت سینماها -به خصوص سینماهای شهرستان‌ها- با نصب و راه اندازی سیستم پخش دیجیتال در تمامی سالن‌های فعال سینمای کشور، عملاً انگیزه مردم را برای بازگشت به سینما افزایش داده است.

این امید وجود دارد که آنچه آغاز شد استمرار داشته باشد و سال آینده در چنین ایامی بتوان از ثبت یک رکورد تازه سخن به میان آورد و سینماگرانی که سال‌های دشواری را به لحاظ اقتصادی پشت سر گذاشته‌اند و اکثرشان پشت دوربین هستند و کمتر برای مردم آشنا هستند، بتوانند از این رونق نصیبی ببرند. باید صبر کرد و دید چه سیاست‌های تازه‌ای برای آشتی بیشتر مردم با سالن‌های سینما، به کار بسته خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠۵-١٣٩٣, ١٠:۵٩

   

پر مبحث ترین ها