سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون وزیر ارشاد: منعی برای حضور نوازندگان زن در مجامع عمومی نیست

اگر شرایطی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای موسیقی کشور منظور کرده رعایت شود؛ هیچ کسی حتی علما و افراد دیگر نیز با آن مخالف نخواهند بود.
معاون امور حقوقی، مجلس واستان های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب مخالفتی با حضور بانوان در عرصه های هنری ندارند، گفت: منعی برای حضور نوازندگان زن در مجامع عمومی وجود ندارد.

حسین نوش آبادی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: اگر شرایطی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای موسیقی کشور منظور کرده رعایت شود؛ هیچ کسی حتی علما و افراد دیگر نیز با آن مخالف نخواهند بود.

وی گفت: مخالفت افراد آن زمانی صورت می پذیرد که این هنر با اصول ایرانی و اسلامی مد نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انطباق نداشته باشد.
معاون پارلمانی وزیر ارشاد اسلامی افزود: با توجه به اینکه حاکمیت باید در کنار سایر مطالبات جوامع نیازهای شادی و سرور افراد را نیز مهیا کند؛ موسیقی سالم می تواند دراین راستا موثر بوده و بخشی از اوقات فراغت خانواده ها و مردم را پر کند.

وی تصریح کرد: در حوزه اوقات فراغت خانواده ها به نظر می رسد باید زمینه های تفریح های سالم را در کشور به وجود آوریم چرا که دولت ها موظفند تا برای حفظ کیان و تقویت بنیان خانواده ها به تمام نیازهای آنان همچون مباحث اقتصادی، امنیت، فرهنگی و اجتماعی توجه داشته باشند.
نوش آبادی خاطرنشان کرد: هنر موسیقی می تواند نقش موثری در زمینه های اجتماعی و فرهنگی موثر بوده و بخشی از ابزارهای لازم برای تامین نیازهای روحی خانواده ها را تامین کند.

وی با تاکید بر اینکه اگر موسیقی در چارچوب مقررات و براساس موازین دینی و شرعی باشد دیگر نباید کسی نگران آن باشد، اظهار کرد: معمولا موسیقی ایرانی همیشه در تاریخ ایران سالم بوده است مگر اینکه از مسیر خودش و اعتدال خارج شود.
معاون امور حقوقی، مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: موسیقی سنتی و ایرانی هنری است که به سبب فاخر بودنش مورد مطالبه جوامع دیگر است و نباید از این فرصت و موقعیت ظرفیت بین المللی و جهانی خودمان را محروم کنیم.

وی افزود: علمای کشور هم با اصل موسیقی فاخر مشکلی ندارند مگر آنکه تبعات و پیامدهای منفی داشته و با لهو و غنا همراه باشد که به طور حتم جایز نیست.
نوش آبادی گفت: حضرت امام خمینی (ره) در دهه اول انقلاب بسیاری از موسیقی های پخش شده از صدا و سیما را تایید می کردند و رهبر معظم انقلاب نیز طی این سالها همیشه مشوق موسیقی سالم سنتی ایرانی بوده و حتی در دیدار با هنرمندان آنان را تشویق کرده اند.

وی افزود: این یک واقعیت است که اگر جامعه تحت تاثیر امواج مخرب شبکه های ماهواره ای قرار گیرد؛ فضای مسموم کشور را فرا می گیرد که در نهایت به بنیان های فکری و اعتقادی خانواده ها آسیب می رساند.
معاون پارلمانی وزیر ارشاد فرهنگ و اسلامی ادامه داد: کشوری که هزاران سال در عرصه موسیقی صاحب سبک و هنر بوده نباید نیازمند واردات موسیقی های خارجی باشد.

وی تصریح کرد: موسیقی ایرانی، هدفمند و جهت دار بوده و در چارچوب موازینی دینی و شرعی حرکت می کند و بر همین اساس باید برای دوری از نفوذ بیگانگان به این هنر بها دهیم.
نوش آبادی در مورد کنسرت های موسیقی پاپ نیز اظهار داشت: این نوع از موسیقی نیز دارای هودارانی در جامعه است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است تا با ضوابط و مقررات موجد کشور به آنان مجوز برگزاری کنسرت ارائه دهد.

وی در مورد حضور بانوان در عرصه هنر موسیقی گفت: اگر تک خوانی نباشد و به صورت دسته جمعی بوده و ملاحظات دینی نیز رعایت شود؛ مشکل و منع خاصی ندارد.
وی یادآور شد: اوایل انقلاب نیز گروه های سرود خانم ها و آقایان با یکدیگر و به صورت دسته جمعی مشغول فعالیت بودند و هم اکنون هم اگر به صورت دسته جمعی این برنامه ها اجرا شود مشکلی وجود ندارد.

نوش آبادی خاطرنشان کرد: آنجایی نگران کننده است که خطوط قرمز را این گروه ها عایت نکنند و یا در نوع پوشش، رفتار و محتوا ملاک های وزارت ارشاد را نادیده بگیرند.
معاون امور حقوقی، مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: نباید مانع حضور بانوان در عرصه های فرهنگی و هنری شویم و ملاک مشروع بودن و حلال و حرام شمردن رفتارها نظر افراد نیست و دولت و مجلس نیز تعیین کننده مصادیق نیستند.

وی گفت: مجوزهایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می کند این گونه نیست که خودش فتوا داده باشد بلکه بر اساس نظرات مراجع، علما و دیدگاه های امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب است.
معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: راهبرد این وزارتخانه در عرصه فرهنگ و هنر به ویژه موسیقی اندیشه های امام راحل و منویات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب بوده و نمی توانیم برای انجام فعالیت هایمان نظرات تک تک مراجع را ملاحظه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه اندیشه های حکومتی در فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مد نظر قرار می گیرد، تصریح کرد: ما به نظرات و دیدگاه های اشخاص احترام می گذاریم اما وقتی مجوزی در تهران و یا استان های برای فعالیت های هنری صادر می شود اجرایش بلامانع است.
نوش آبادی اظهار کرد: برخی سخت گیری ها ناشی از برداشت های شخصی است اما همانگونه که بارها اعلام کرده ایم نباید رفتارها را آنچنان بسته نگه داریم تا هنر و موسیقی به جای اینکه در محیط تحت کنترل ارشاد قرار گیرد به زیرزمین ها رفته و خارج از کنترل قرار بگیرند.

وی گفت: به طور حتم اجرای برنامه های هنری آشکار با حضور مسسولان منطقه بسیار بهتر بوده و تبعات منفی کمتری دارد تا اینکه این موارد به محیط های نامناسب سرایت کند و به دور از چشمئ مردم و مسوولان اجرا شود.
وی با بیان اینکه این سخت گیری ها در نهایت به ضرر کشور تمام می شود، ادامه داد: باید عادت کنیم که جامعه را به سمتی ببریم تا اصلاح و نواقص آن برطرف شود؛ چرا که مانع شدن هنر نیست بلکه هنر در این است که با حمایت از افراد آنان ر در چارچوب های تعیین شده به حرکت درآورد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تمامی ابزارهای قانونی خویش برای ترغیب هنرمندان متعهد بهره می گیرد و حمایت خویش را از مجوزهای صادر شده اعلام می کند و نباید در این عرصه دیگران با دیدگاه های شخصی مانعی در راستای اقدامات حکومتی باشند.
برخی رسانه ها اعلام کردند بتازگی از حضور بانوان نوازنده بر روی صحنه اجرا در 13 استان کشور ممانعت شده است.

براساس این قانون نانوشته بانوان تنها باید تماشاگر کنسرت باشند و اجازه ای برای نوازندگی یا همخوانی در کنسرت های عمومی شهرستان ها را ندارند.
حسین علیزاده نوازنده نوازنده تار و آهنگساز نیز با انتقاد از تصمیم جدید عنوان کرده است: ˈدر گذشته تنها در چند شهر، خانم ها اجازه حضور روی صحنه نداشتند اما در زمان حاضر تقریبا در بسیاری از شهرها گفته شده در گروه، نوازنده خانم نباشد.

وی افزود: اخیرا در کنسرتی که با گروه هم آوایان در گرگان اجرا کردیم نیز این مساله مطرح شد و این رویکرد در طول زمان، منجر به حذف بانوان از عرصه موسیقی می شود. همه اعضای گروه، با موسیقی زندگی می کنند و از این راه امرار معاش می کنند. در این شرایط، هم مساله اقتصادی و هم معنوی مطرح است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠۶-١٣٩٣, ١٧:٣٠

   

پر مبحث ترین ها