سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حسین علیزاده: ارشاد چیزی جز ممیزی نیست

با این سفرها از لحاظ موسیقی لبریز می‎شوم، من با این سفرها خودم را غنی می‎کنم و نمی‎خواهم تمام شوم. الان می‎گویم ای کاش این سفرها را زمانی که 30 ساله بودم انجام می‎دادم.
هنرمند پیشکسوت موسیقی معتقد است، شرایط کنونی این هنر در کشور با موسیقی خارجی ترکیب شده است.

حسین علیزاده در نشست تخصصی‎اش با هنرمندان لرستانی که در تالار شهید آوینی خرم‎آباد برگزار شد، ضمن تشکر از مهمان نوازی لرستانی‎ها اظهار کرد:یکی از بهترین شهرهایی که برنامه برگزار کرده‎ام شهر شما بوده است.

وی که در کنار علی‎اکبر شکارچی نشسته بود، بیان کرد: امروز بهترین اتفاقی که برای من افتاد این است که استاد شکارچی رفیق، برادر، هم‎قطار و هم‎سفر خودم را می‎بینم. ما خاطرات زیادی با هم داریم و چند دهه است که همکاری می‎کنیم. شاید اگر تا آخر عمرم این شانس را نداشتم که به لرستان بیایم اما یک نفر را همیشه از این استان داشتیم که سمبل صداقت، عشق و... بود و اعضای گروه احترام خاصی برایش قائل بودند و سفیر خوبی برای لرستان بود.

برای بودن موسیقی باید مبارزه کنیم
علیزاده در ادامه با بیان اینکه تنها کشوری در دنیا هستیم که باید برای بودن موسیقی مبارزه کنیم، تصریح کرد: بخش زیادی از انرژی و نیروی ما برای بودن موسیقی صرف می‎شود که این جنگ سال‎هاست ادامه دارد. مفهوم واژه ارشاد از نظر من چیزی جز "ممیزی" نیست. هنرمند باید خودش مردم را ارشاد کند و نیازی به اداره ارشاد ندارد.

قدمت موسیقی ایرانی از خیلی اماکن تاریخی بیشتر است
این نوازنده پیشکسوت اضافه کرد: موسیقی ایران هنری است که از گذشته‎های دیرین وجود داشته و ما وارث آن هستیم. اگر هر بنای تاریخی در کشور حفاظت می‎شود ما هم مسوول هستیم که از هنر موسیقی ایرانی حفاظت کنیم برای اینکه قدمت این هنر از خیلی امکان تاریخی نیز بیشتر است.

بزرگان موسیقی نباید دنبال مجوز بدوند
وی در ادامه با ابراز نارضایتی از وضعیت مجوز برنامه، تأکید کرد: بزرگانی مثل استاد شکارچی و... که مردم دوست‎شان دارند باید مجوز برگزاری برنامه داشته باشند نه اینکه یک کارمند ساده جلوی این کارها را بگیرد. ما در کشور عزیزمان ایران زندگی می‎کنیم که خوبی و بدی آن متوجه خودمان است. من بعضی اوقات به مسوولان می‎گویم شما چهار، پنج سال مسوولیت دارید ولی هنرمند تا ابد جایگاه دارد و هر وقت از دنیا برود تازه زنده می‎شود مثل استاد لطفی و مشکاتیان که چندی پیش از دنیا رفتند و الان نام‎شان بیشتر سر زبان‎هاست.

وظیفه داریم از فرهنگ و هنرمان دفاع کنیم
علیزاده ادامه داد: در هر صورت وظیفه داریم از تاریخ، فرهنگ و هنرمان دفاع کنیم و ای کاش به جایی برسیم که فقط برای حفظ غرور و منافع شخصی کار نکنیم. خوشبختانه موسیقی اصیل به پشتیبانی مردم ادامه دارد.

موسیقی امروزه کشور میکس شده است
این نوازنده چیره دست در ادامه راجع به وضعیت کنونی موسیقی کشور، اذعان کرد: الان جوان‎های خوبی در حوزه موسیقی فعالیت می‎کنند اما متأسفانه برخی دنبال نوآوری نیستند و به فکر موسیقی خارجی هستند که نمونه بارز این ادعا خیلی از موسیقی‎های ما در حال حاضر تبدیل به عربی، ترکی و... شده است. حتی مدیحه سرایی نیز دچار این معضل شده و کپی می‎شود. جوانانی که امروز در این عرصه فعالیت می‎کنند از ما بهتر هستند ولی متأسفانه یک بی‎هویتی در نسل جدید ایجاد شده و باید جبران شود.

در هنرستان موسیقی تدریس نشود، بهتر است
وی همچنین درباره فعالیت چند ماهی که مسوولیت هنرستان موسیقی را عهده‎دار بود، گفت: آنجا حتی بودجه برای خرید یک مداد هم به ما نمی‎دادند البته 7-8 ماه بیشتر ما را تحمل نکردند ولی در این مدت والدین هنرجویان را جمع کردم و گفتم پول بدهید تا امکانات اینجا را تغییر دهیم و دیگر مثل زمان قدیم با گچ چیزی نوشته نشود. از هنرستان حقوق نمی‎گرفتم و حتی از جیب خودم نیز هزینه می‎کردم، چون رفته بودم آنجا را درست کنم البته از کسی هم دستور نمی‎گرفتم. اگر در هنرستان، موسیقی تدریس نشود، بهتر است، چون در بدو ورود هنرجو با کمبود امکانات تخریب می‎شود، او بعدها چگونه می‎خواهد هنرش را به نمایش بگذارد؟!

با این سفرها از موسیقی لبریز می‎شویم
علیزاده با اشاره به تور کنسرتش، تصریح کرد: با این سفرها از لحاظ موسیقی لبریز می‎شوم، من با این سفرها خودم را غنی می‎کنم و نمی‎خواهم تمام شوم. الان می‎گویم ای کاش این سفرها را زمانی که 30 ساله بودم انجام می‎دادم.

تور کنسرت علیزاده پس از اجرای خرم‌آباد در تاریخ‌های ۱۰ و ۱۱ شهریور، ۱۳ و ۱۴ همین ماه در کرمانشاه و سپس ۲۱ و ۲۲ همین ماه میهمان تالار وحدت تهران خواهد بود و در آخر با اجراهای اصفهان در 24 و ۲۵ شهریور و شیراز 27 و ۲۸ همین ماه به پایان می‎رسد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠۶-١٣٩٣, ٢١:٣٩

   

پر مبحث ترین ها