سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روز ملی سینما به تقویم باز خواهد گشت

تندیس بهترین فیلم به زنده یاد ابوالقاسم حسینی تهیه کننده «ملکه» اهدا شدکه محمد مهدی عسگرپور و غلامرضا موسوی با حضور بر سر مزار زنده یاد حسینی تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم را به خانواده مرحوم حسینی اهدا کردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با همراهی رییس شورای فرهنگ عمومی به طور حتم روز ملی سینما در سال ۹۴ به تقویم باز خواهد گشت.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، مراسم روز ملی سینما جمعه شب در یکی از سالن های هتل استقلال برگزار شد که علاوه بر وزیر ارشاد، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و جعفری جلوه مدیر عامل بنیاد فارابی، جمعی از هنرمندان و سینماگران سینمای ایران حضور داشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریک روز ملی سینما و سالروز بازگشایی خانه سینما گفت: در سال گذشته طوفانی آغاز شد اما با همدلی و یکرنگی به آرامش در سینما رسیدیم؛ تجربه یکسال گذشته با اعتماد و احترام متقابل و تکریم کرامت انسان باعث شد بسیاری از گره ها گشوده شود.

جنتی گفت: سال گذشته در این روز بسیاری از سینماها بسته بودند و روزنه امیدی برای بهبود وضعیت سینما دیده نمی شد اما امسال 30 سالن جدید افتتاح شده و 80 سالن سینما در حال ساخت است و حضور دلگرم کننده بخش خصوصی بسیار مؤثر بوده است.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: با همراهی حجت الاسلام شاهمرادی رییس شورای فرهنگ عمومی به طور حتم سال 94 روز ملی سینما به تقویم باز خواهد گشت و همچنین طی برنامه ریزی های انجام شده زیرساخت های سینما تقویت، سالن سازی ها به جدیت دنبال و سالنهای فرسوده ترمیم و بازسازی می شوند.

جنتی گفت: شعار سینمای امید بسیار پسندیده بود و فیلمهای بسیار خوبی با این شعار در حال تولید است.

وی ادامه داد: شعار من از ابتدا شعار اقتصاد و فرهنگ بود و خوشحالم که این امر در شرف تحقق است.

جنتی افزود: به روزرسانی سالنمای سینما از اولویتهای وزارت فرهنگ و ارشاد است و عدالت فرهنگی و گسترش سالنمای سینما در تمام نقاط کشور، شفافیت و حمایت از سینماگران و همچنین طرح تأسیس مدرسه عالی سینما و اجرای طرح سینماسلام برای گسترش حضور مردم در سینماها مؤثر بوده است.

وی با اشاره به طرحهایی که در سازمان سینمایی بررسی می شود، گفت: خوشحالم که روز ملی سینما و روز سینماسلام با اجرای نیم بها شدن بلیت های سینما باعث شده است که مردم به سینماها برگردند و همه این تصمیمات مرهون مدیریت صحیح و کارآمد برادر عزیزم آقای ایوبی است.

جنتی ادامه داد: برخی از سینماگران نسبت به انتصاب ایوبی اعتراض میکردند اما همین دوستان وقتی شرایط سینمای این روزها را دیدند از ایشان راضی هستند.

وی ادامه داد: چابکسازی سازمان سینمایی، استفاده از صنعت سینما، میانه روی و اعتدال در بررسی فیلمنامه ها و نگاه باز نسبت به ارائه مجوز نمایش فیلمهای سینمایی از جمله کارهایی بود که در یک سال گذشته صورت گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: متأسفم که بعضی سریالهایی که از تلویزیون پخش می شود به بهانه اینکه مسائل اجتماعی و خانوادگی را مطرح کنیم، فیلم های تلخ، دردناک و ناراحت کننده را به خورد این ملت می دهیم.

جنتی با انتقاد از خرده گیری های نابه جایی که در حوزه سینما صورت می گیرد،گفت: برخوردهایی که در این حوزه می شود باعث شده است بسیاری از حواشی در سینما شکل بگیرد از این رو در دوره مدیریت جدید سینما تلاش داریم فیلمنامه هایی تصویب شود که بتوان آنها را در زمان نمایش، پروانه نمایش بدهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه باید به دنبال سوژه های مناسب و نشان دادن زیبایی های ایران در سینما باشیم افزود: با توجه به اینکه فیلمهای سینمای ایران به جشنواره های خارجی می روند باید تلاش کنیم زیبایی های ایران و سبک زندگی ایرانی اسلامی را به دنیا معرفی کنیم.

وی ادامه داد: در ساختار فیلمهای سینمایی به سینمای شادی آفرین بها می دهیم و متأسفم بعضی سریالهایی که امروز از تلویزیون پخش می شود فیلم های تلخ ، دردناک و ناراحت کننده را به خورد این ملت می دهد

جنتی در پایان از همه کسانی که برای بهبود وضعیت سینمای ایران تلاش کردند قدردانی کرد.

معرفی برگزیدگان شانزهمین جشن خانه سینما

برگزیدگان شانزدهمین جشن سینمای ایران جمعه شب با نمایش یک فیلم در برج میلاد و به طور همزمان در 10 سینما معرفی شدند.

خانه سینما مراسم پایانی شانزدهمین جشن خود را در روز ملی سینما، با اکران فیلمی که برگزیدگان در آن معرفی شده بودند برگزار کرد.

این فیلم برای اهالی سینما در برج میلاد به نمایش درآمد و به طور همزمان در 5 سینمای تهران و 5 سینمای شهرستان اکران شد.

در این فیلم نشان داده شد که تندیس برگزیدگان امسال خانه سینما از سوی اهالی سینما در محل کار، خانه و یا خیابان به آنها اهدا شده بود.

محمد بزرگ نیا دبیر جشن خانه سینما پیش از این علت انتخاب این روش برای اهدای جوایز را کاستن از هزینه ها و استفاده از پول آن برای صندوق حمایت از هنرمندان اعلام کرده بود.

این فیلم نشان می دهد که محسن امیریوسفی و سروش صحت برای اهدای تندیس بهترین تیزراین برای فیلم "برف" به محل کار بهروز داوودی رفتند.

در ادامه سیف الله صمدیان و پریوش نظریه برای اهدای تندیس بهترین آنونس به پشت صحنه برنامه تلویزیونی «خندوانه» رفتند و برای فیلم «خسته نباشید» این جایزه را به رامبد جوان رساندند.

محسن امیریوسفی و سروش صحت نیز تندیس بهترین عکس فیلم را به سحاب زری باف برای فیلم «اشباح» در یک خودروی ون اهدا کردند.

مهران احمدی و ابراهیم حقیقی برای اهدای جایزه بهترین عنوان بندی فیلم به مقابل یک موسسه زبان رفتند و این تندیس را به امیر مهران برای فیلم «برف» دادند.

احمدرضا درویش در دفتر کار علی قائم مقامی تندیس بهترین مدیر تولید را برای فیلم «چ» به وی اهدا کرد.

همچنین تندیس های بهترین کارگردانی فیلم اول از سوی کمال تبریزی و هومن سیدی به محسن قرائی و افشین هاشمی برای فیلم «خسته نباشید» اهدا شد.

حسن پورشیرازی و هوشنگ گلمکانی تندیس بهترین جلوه های بصری را به دفتر کار حسن ایزدی بردند و برای فیلم «ملکه» به وی دادند.

همچنین این دو هنرمند تندیس بهترین جلوه های ویژه را به محسن روزبهانی برای فیلم «روزهای زندگی» تقدیم کردند.

عبدالله اسکندری هم برای اهدای تندیس بهترین چهره پردازی به منزل عباس صالحی رفت و تندیس را برای فیلم «روزهای زندگی» به او اهدا کرد.

در بخش دیگری از این فیلم همایون ارشادی و رضا دلپاک در حالی که تندیس و دیپلم افتخار بخش بهترین صدابرداری را در دست داشتند به دیدن عباس رستگارپور رفتند و این تندیس را برای فیلم ملکه به او اهدا کردند.

تندیس بهترین صداگذاری از سوی محمد سماک باشی و نیوشا ضیغمی به امیرحسین قاسمی برای فیلم «ملکه» اهدا شد.

حبیب رضایی هم برای دادن جایزه بهترین نقش مکمل زن به یکتا ناصر از عروس و دامادی خواست تا این جایزه را به او بدهند.

هدایت هاشمی برای اهدای بهترین تندیس نقش مکمل مرد، حمیدرضا آذرنگ را در یک سوپرمارکت پیدا کرد و از صاحب سوپرمارکت خواست تا تندیس را به آذرنگ اهدا کند.

امیر شهاب رضویان و پروین صفری برای اهدای تندیس بهترین طراحی لباس به ایرج رامین فر برای فیلم سینمایی«استرداد» انتخاب شدند که با توجه به اینکه رامین فر در ایران حضور نداشت این دو هنرمند به یک فروشگاه لباس رفتند و از صاحب فروشگاه خواستند تا متن دیپلم افتخار را برای ایرج رامین فر بخواند.

امیر اثباتی برای اهدای تندیس بهترین طراحی صحنه به دفتر عباس بلوندی رفت و این تندیس را به او اهدا کرد.

در ادامه این فیلم محمد سریر و نگار جواهریان نیز برای اهدای تندیس بهترین موسیقی به منزل ستار اورکی رفتند و این جایزه را که برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» به او تعلق گرفته بود به وی دادند.

رامبد جوان برای اهدای تندیس بهترین تدوین به منزل حمید باشه آهنگر رفت و این جایزه را برای فیلم «ملکه» به او اهداکرد.

مهناز افشار و محمود کلاری با حضور در زمین تنیس و در حالی که علیرضا زرین دست در حال بازی تنیس بود، تندیس بهترین فیلمبرداری را برای فیلم «ملکه» به او اهدا کردند.

اما مهتاب کرامتی و امین تارخ برای اهدای تندیس بهترین نقش اول زن به منزل هنگامه قاضیانی رفتند.

تندیس بهترین نقش مکمل مرد میلاد کی مرام هم در یک رستوران از سوی فرامرز قریبیان به وی اهدا شد.

رضا عطاران و فرهاد توحیدی هم در منزل علی مصفا جایزه بهترین فیلم نامه اقتباسی را به وی اهدا کردند.

در ادامه رضا عطاران و فرهاد توحیدی تندیس بهترین فیلمنامه را به اصغر فرهادی برای فیلم سینمایی گذشته اهدا کردند.

محمد علی باشه آهنگر برای دریافت تندیس بهترین کارگردانی برای فیلم ملکه به خانه سینما دعوت شد که حمید فرخ نژاد پس از کلی نقش بازی کردن این تندیس را به وی داد.

تندیس بهترین فیلم به زنده یاد ابوالقاسم حسینی تهیه کننده «ملکه» اهدا شدکه محمد مهدی عسگرپور و غلامرضا موسوی با حضور بر سر مزار زنده یاد حسینی تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم را به خانواده مرحوم حسینی اهدا کردند.

در شانزدهمین جشن خانه سینما 11 جایزه و تندیس به فیلم ملکه رسید.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠۶-١٣٩٣, ١١:٠١

   

پر مبحث ترین ها