سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتقاد از تشکیل‌ کلاس‌های درس با بیش از 45 دانش‌آموز

طبق شیوه نامه ابلاغی به مدارس، در دوره سه ساله اول ابتدایی و در مناطق شهری حداکثر دانش آموز در یک کلاس باید 32 نفر باشد که این رقم در دوره سه ساله دوم این مقطع مجاز است به 35 نفر برسد. البته مدارس شاهد در این شیوه نامه استثنا شده و حداکثر ظرفیتی که برای آن لحاظ شده 30 نفر است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از تشکیل کلاس‌های پرجمعیت در حاشیه شهر تهران همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید٬ گفت: متاسفانه وضعیت نامطلوب کلاس‌های درسی در اطراف تهران منجر به حضور بیش از 45 دانش‌آموز در یک کلاس درس شده است.

حمیدرضا مشهدی‌عباسی در گفت وگو با خانه ملت٬ با یادآوری آغاز سال تحصیلی جدید و معضلات پیش‌روی آموزش و پرورش کشور٬ گفت: متاسفانه وضعیت نامطلوب کلاس‌های درسی در اطراف تهران منجر به حضور بیش از 45 دانش‌آموز در یک کلاس شده است.
نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی٬ با انتقاد از کمبود بودجه وزارت آموزش و پروش برای فراهم سازی کلاس‌های درس مجهز همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید٬ گفت: هیچ توجیهی ندارد مدارس در مهرماه با کلاس‌های شلوغ آموزش‌های خود را آغاز کنند.

وی با بیان اینکه تحصیل بیش از 45 دانش‌آموز در یک کلاس در مدارس حاشیه تهران به کاهش شدید بار علمی دانش‌آموزان منجر می‌شود٬ افزود: زمانی که 45 دانش آموز در یک کلاس باشند به طور حتم معلم نمی‌تواند به تک تک آن‌ها توجه کرده و علاوه بر آموزش به آن‌ها مهر معلمی خود را تزریق کند.
این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با یادآوری بازرسی‌هایی که از مدارس حاشیه شهر تهران برای بررسی وضعیت آموزشی مناطق در گذشته انجام شده است٬ گفت: متاسفانه در گذشته مدارس حاشیه تهران به ویژه رباط کریم٬ اسلامشهر و مناطق جنوب پایتخت وضعیت نامطلوبی داشتند حال ادامه روند محرومیت این مدارس پس از گذشت‌ سال‌ها جای تعجب دارد.

وی با بیان اینکه باید جمعیت دانش‌آموزان در کلاس‌های درس متناسب با فضای آموزشی و همچنین امکانات موجود و توان معلم باشد٬ افزود: مسئولان باید پاسخگو باشند که در فضای کوچک چگونه می توان به امورات درسی 45 دانش‌آموز و گاهی بیش از آن رسیدگی کرد.
مشهدی‌عباسی با تاکید بر اینکه کمیسیون آموزش مجلس باید به موضوعاتی چون شرایط تحصیل دانش‌آموزان در محیط‌های آموزشی ورود کند٬ تصریح کرد: بازرسی از مدارس همزمان با آغاز سال تحصیل منجر به کاهش معضلات آموزشی کشور و همچنین افزایش بار علمی در آینده خواهد شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی٬ یادآور شد: انتظار رشد علمی در کشور نیازمند فراهم کردن امکانات ابتدایی برای دانش‌آموزان بوده که این وظیفه خطیر بر دوش دولت به ویژه وزارت آموزش و پرورش است.
طبق شیوه نامه ابلاغی به مدارس، در دوره سه ساله اول ابتدایی و در مناطق شهری حداکثر دانش آموز در یک کلاس باید 32 نفر باشد که این رقم در دوره سه ساله دوم این مقطع مجاز است به 35 نفر برسد. البته مدارس شاهد در این شیوه نامه استثنا شده و حداکثر ظرفیتی که برای آن لحاظ شده 30 نفر است./
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠۶-١٣٩٣, ٠٠:۴٨

   

پر مبحث ترین ها