سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رشد 14 پله ای ایران در صنعت گردشگری

بروز شده : ٨-٠٧-١٣٩٣, ٢٣:۴١    نسخه چاپی    
امیدواریم تا در مذاکرات 1+5 براساس منافع ملی و حقوق هسته ای به چارچوب مشخص برسیم تا بتوانیم پایه های تحریم را فرو بریزیم ومشکلات اقتصادی را رفع کنیم.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از رشد 14 تا 16پله ای ایران در صنعت گردشگری خبرداد و گفت: براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ایران در نرخ و قیمت گردشگری نیز رتبه نخست جهان را از نظر ارزان بودن سفر برای گردشگر خارجی به خود اختصاص داده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مسعود سلطانی فر در همایش تجلیل از 200 سرمایه گذار گردشگری در خصوص گزارش مجمع جهانی اقتصاد از وضعیت گردشگری 140 کشور دنیا افزود: براساس شاخص های رقابت پذیری شامل چارچوب های قانونی و سیاست ها، زیرساخت و فضای کسب و کار، منابع انسانی، فرهنگی و محیطی رتبه ایران در بین 140 کشور 98 بوده که در مقایسه با سال 2012، 14 تا 16 رتبه بیشتر شده است.

به گفته وی ایران در این شاخص جزو رده های آخر بود و در شاخص زیرساخت و کسب و کار رتبه 96 و در شاخص منابع انسانی، فرهنگی و محیطی رتبه 74 را داشت.

سلطانی فر ادامه داد: رتبه ایران در هزینه سفر برای گردشگر خارجی بین 140 کشور اول به دلیل نرخ برابری ریال و دلار اول بوده است.

وی در ادامه به قابلیت های بازپرداخت پروژه های گردشگری اشاره کرد و افزود: سال گذشته ایران از 4.5 میلیون گردشگر ورودی 5.5 تا 6 میلیارد دلار یعنی 18 هزار و 600 میلیارد تومان درآمد کسب کرد.

وی خاطر نشان کرد: سرمایه گذاری در بخش گردشگری در دنیا به شدت رونق گرفته است و باید دولت و مجلس همت کنند و به این موضوع بیش از پیش توجه کنند.

به مذاکرات 1+5 امیدواریم

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه 80 درصد بودجه امسال کشور جاری و فقط 20 درصد بودجه عمرانی است، گفت: امیدواریم تا در مذاکرات 1+5 براساس منافع ملی و حقوق هسته ای به چارچوب مشخص برسیم تا بتوانیم پایه های تحریم را فرو بریزیم ومشکلات اقتصادی را رفع کنیم.

تشکیل کارگروه مستقل میراث فرهنگی در دولت

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به رویکرد مطلوب دولت یازدهم به این سازمان گفت: این سازمان برای نخستین بار در مجموعه ساختار شکل گیری یک برنامه 5 ساله در کشور کارگروهی مستقل دارد و زیر مجموعه فرهنگ و هنر نیست.

وی افزود: سازمان میراث فرهنگی در حالی از 29 کارگروه ابلاغ شده، یک کارگروه مستقل دارد که وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان کارگروه مستقل ندارند.

سلطانی فر ادامه داد: ریاست این کارگروه بر عهده رییس سازمان میراث فرهنگی است و وزیران کشور، امور خارجه و فرهنگ و ارشاد اسلامی و دو نفر از شهرداران شهرهای بزرگ نیز اعضای آن هستند.

وی در ادامه سخنانش به پیگیری های مداوم رئیس جمهور از وضعیت گردشگری و پروژه ها اشاره کرد و افزود: با این حساسیت دولت و رئیس جمهور و فضای باثبات و آرامش بخش اقتصادی، قطعا در صنعت گردشگری شرایط بهتر خواهد شد؛ اما اینکه تصور شود همه مسائل تا 6 ماه آینده حل می شود و بانک ها با یک نامه به پروژه های گردشگری پول می دهند، این طور نخواهد بود. در هر حال هر بانکی حافظ سرمایه های مردم است و باید روی طرح هایی که توجیه اقتصادی دارند، سرمایه گذاری کنند.

سلطانی فر افزود: برای تعیین برنامه ها از همفکری بخش خصوصی استفاده می کنیم و امیدواریم با همکاری دولت و مجلس به اهداف مورد نظر در راستای توسعه بخش گردشگری دست یابیم.

وی با اشاره به رویکرد بسیار مطلوب دولت و رییس جمهوری به بخش گردشگری گفت: دکتر روحانی در تمامی سفرهای داخلی و خارجی خود بخش گردشگری را به عنوان یکی از محورهای مهم توسعه مطرح کرده است.

وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به فضای خوبی که از نظر ثبات در کشور به وجود آمده است، وضعیت گردشگری روز به روز مطلوب تر شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٧-١٣٩٣, ٢٣:۴١

   

پر مبحث ترین ها