سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آنتن تلویزیون تا آخرسال در اختیار پلیس/ترافیک سریال های پلیسی بد یا خوب؟

تقویت نیروی انتظامی و معرفی آن در تلویزیون رویکرد بدی نیست اما وقتی بیشتر از حجم لازم باشد به ضد خود تبدیل می‌شود و کاملا نشان می‌دهد که تلویزیون آنتن خود را به نیروی انتظامی فروخته است!
پارسینه/کریم وخشور: مشارکت در تولید آثار تلویزیونی در یکی، دو سال اخیر چنان شدت گرفته که برخی از مسئولان و کارشناسان رسانه‌، تلویزیون را که باید به اصطلاح رسانه ملی باشد به آنتن فروشی متهم می‌کنند اما گردانندگان این سازمان عریض و طویل اصلا به این قضیه توجهی ندارند و به بهانه نداشتن بودجه کافی گام‌های بلندپروازانه‌ای در مشارکت و پخش آگهی‌های رنگارنگ برمی‌دارد و انگار نه انگار که صدا و سیما دولتی است و باید به عنوان یک سازمان دولتی مراعات خیلی چیزها را بکند و مانند رسانه‌ای خصوصی عمل نکند.مثلا هیچ لزومی ندارد که هر چند ماه یک بار یک شبکه جدید راه‌اندازی شود و برای آن کلی اعتبار هزینه شود و در نهایت به پخش برنامه‌های تکراری بسنده کند.

وقتی بودجه سازمان یا نهادی کم می‌شود، مدیران آن سازمان با برنامه‌ریزی بودجه‌ای را که دارند مدیریت می‌کنند تا کفیگیرشان به ته دیگ نخورد اما سازمان صدا و سیما از زمانی که به گفته مدیرانش با کمبود بودجه روبه رو شد راه‌اندازی شبکه‌ها را نیز افزایش داد و برای هر کدام از آنها کلی نیرو و بودجه صرف کرد.

هدف توسعه کمی شبکه‌ها این بود که مردم را از ماهواره دور کند اما این شبکه‌ها آنقدر برنامه‌های تکراری را به خورد مردم دادند که اکنون دیگر کمتر کسی حتی چند دقیقه از برنامه‌‌های این شبکه‌های جدیدالتاسیس را تماشا می‌کند.این درحالی است که ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما که حدود یک ماه دیگر بر صندلی ریاست این سازمان تکیه خواهد زد گفته تا پایان همین یک ماه چند شبکه دیگر نیز افتتاح خواهد کرد!

از این‌ها که بگذریم به نکته مهم‌تری می‌رسیم که نشان از عدم مدیریت تلویزیون حتی در جذب مشارکت‌ سازمان‌ها و نهادهای مختلف دارد.نیروی انتظامی سال‌هاست که با تلویزیون همکاری می‌کند و به این سازمان پول می‌دهد تا تلویزیون در قالب فیلم و سریال توانمندی‌های نیروی انتظامی را معرفی کند.این همکاری به شکل جدی با سریال خواب و بیدار به کارگردانی مهدی فخیم‌زاده شروع شد.سریالی که حرفه‌ای ساخته شد و داستان و ساختاری جذاب داشت و چون هفته‌ای یک بار پخش می‌شد توانست مخاطبان زیادی را با خود همراه کند.

این همکاری سال‌هاست ادامه دارد و نتیجه آن سریال‌هایی مانند هوش سیاه ، دیوار و ... شده است که برخی از آنها دیدنی و خوب هستند و برخی هم ضعیف از کار درآمده‌اند.همکاری نیروی انتظامی با صدا و سیما را نمی‌توان زیر سوال برد اما حجم این همکاری و این‌که این روزها بخش زیادی از سریال‌سازی و برنامه‌سازی تلویزیون را نیروی انتظامی تامین می‌کند جای سوال دارد.

این روزها به بهانه نیروی انتظامی سریال‌های زخم و رهایی از شبکه‌های دو و سه در حال پخش است.واقعیت این است که اگر نیروی انتظامی آستین بالا نمی‌زد و برای تبلیغ خود پا پیش نمی‌گذاشت تلویزیون برای شبهای اول پاییز هیچ سریالی نداشت که پخش کند.هر دوی این سریال‌ها به صورت شبانه پخش می‌شود.در هر دوی این شبکه‌ها علاوه بر سریال‌ها چند برنامه ترکیبی و گفتگو محور هم با موضوع پلیس در حال پخش است.دیگر شبکه‌ها هم حجم زیادی از آنتن خود را در اختیار پلیس قرار داده‌اند و نشان می‌دهد نیروی انتظامی بودجه آنها را هم تامین کرده است.آش آنقدر شور شده که به جرات می‌توان گفت: پلیس در این شبکه، پلیس در آن شبکه ؛ پلیس همه جا...

تقویت نیروی انتظامی و معرفی آن در تلویزیون رویکرد بدی نیست اما وقتی بیشتر از حجم لازم باشد به ضد خود تبدیل می‌شود و کاملا نشان می‌دهد که تلویزیون آنتن خود را به نیروی انتظامی فروخته است! همکاری تلویزیون ایران که دولتی است با نهادهای دولتی کاملا طبیعی است اما آیا در این میان باید به حق و شعور و سلیقه مردم هم احترام گذاشت یا نه؟
اگر گروهی از مخاطبان تلویزیون نخواهند سریال پلیسی یا برنامه‌های روتین پلیسی تماشا نکنند چه سهمی از تلویزیون دارند.این رسانه ملی به جز این دو سریال جدید چه اثر دیدنی برای مخاطبان خود دارد.

این درحالی است که نیروی انتظامی در تولید سریال‌هایی مانند آمین، قورباغه و قناری،میکائیل، رنگ شک، چشم سوم و ... هم مشارکت دارد.
سریال‌هایی که قرار است تا آخر سال از شبکه‌های مختلف تلویزیون به نمایش در آید و این بدین معنا است که تا پایان سال آنتن تلویزیون در اختیار نیروی انتظامی است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٧-١٣٩٣, ٢٢:۵٣

   

پر مبحث ترین ها