سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کمیسیون فرهنگی مجلس نمی تواند مانع اکران فیلم ها شود

اینکه مجلس اسم فیلمی را اعلام کند و بخواهد جلوی نمایش آن به جز راه های رسمی و قانونی گرفته شود ، به گمان من مساله ای خلاف قانون است و برای مجلس ما پسندیده نیست.
رییس هیات مدیره خانه سینما گفت: براساس قانون کمیسیون فرهنگی مجلس نمی تواند مانع از اکران آثار سینمایی شود.

فرهاد توحیدی، روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا درباره رویکرد کمیسیون فرهنگی نسبت به نمایش فیلم ها و نامه هایی که با این مضمون اخیرا به معاونت سینمایی ارسال شده، اظهار داشت: ما طی دو هفته آینده، سمینار سه روزه ای در خانه سینما داریم که موضوع آن مسائل مربوط به نوع نگاه به فیلم ها و صحبت در مورد آن است.
وی با اشاره به اینکه تصور ما بر این است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی فرهنگ در این کشور است، یادآور شد: سازمان سینمایی در زمینه امور سینمایی تصمیم گیر است و در شورای پروانه ساخت این نهاد نمایندگان آحاد جامعه از جمله مجلس شورای اسلامی حضور دارند و می توانند نظراتشان را در مورد فیلمها بیان کنند.

رییس هیات مدیره خانه سینما ادامه داد: همانگونه که نماینده مجلس شورای اسلامی در شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما نمی تواند شخصا در مورد نمایش یا عدم نمایش برنامه ای تعیین تکلیف کند و باید این مساله توسط ساز و کار شورایی موجود در سازمان صدا و سیما انجام شود، کمیسیون فرهنگی مجلس هم آنقدر بسیط الید نیست که بتواند چنین اختیاری در تلویزیون داشته باشد.
نویسنده فیلمنامه نویس 'شهر موشها 2' در ادامه گفت: در حالی که کشور سازو کار خود را دارد و قوانین مصوب مجلس ترتیب اداره مسائل فرهنگ و هنر کشور را معین کرده، مجلس راسا نمی تواند بر خلاف قوانین رفتار کرده و فیلمی را توقیف کند.

وی افزود: اگر در مورد فیلمی مساله ای وجود دارد و حتی فیلمی شاکی خصوصی دارد، باید در شورای پروانه ساخت این مساله مطرح و در مورد آن تصمیم گیری شود.
این نویسنده سینما ادامه داد: اینکه مجلس اسم فیلمی را اعلام کند و بخواهد جلوی نمایش آن به جز راه های رسمی و قانونی گرفته شود ، به گمان من مساله ای خلاف قانون است و برای مجلس ما پسندیده نیست.

وی در ادامه اظهار امیداری کرد: مجلس محترم باید با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از طریق گفت و گو به یک تعامل برسند.
توحیدی با اشاره به وجود فشارها به ارشاد از سوی مجلس گفت: نشست خانه سینما در مورد سینمای اجتماعی با انگیزه رفع این فشارها صورت می گیرد. ما می خواهیم در این نشست نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از نظرات سینماگران مطلع شوند و سینماگران هم دغدغه های نمایندگان را بشنوند.

این نویسنده سینما ادامه داد: در یک رفتار تعاملی باید به نقطه ای برسیم که با رفتار مدنی بتوانیم جلوی زیان های اقتصادی و فرهنگی را بگیریم و در عین حال به دغدغه های برخی نمایندگان مجلس هم توجه شود.
وی گفت: گمان نمی کنم جز از طریق تعامل و مدارا بتوانیم این قضیه را حل و فصل کنیم و ادامه این رفتار توسط مجلس، باعث می شود رنجشی در میان اهالی فرهنگ به وجود بیاید که به نفع فضای فرهنگی کشور نیست.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٧-١٣٩٣, ١۴:٣٧

   

پر مبحث ترین ها