سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تير خلاص ايوبي به درخواست کميسيون فرهنگي مجلس/ براي اکران آمده ايم نه توقيف!

رييس کميسيون فرهنگي مجلس همچنين پيشتر گفته بود:« شنيده ايم که کارگردان ها با تحريک عده اي!! مي گويند که مجلس چه کاره است که در اين راه قدم مي گذارد چراکه اين مساله يک بحث تخصصي است و مجلس حق ندارد در اين موضوعات ورود کند.»
رييس سازمان سينمايي و معاون وزير فرهنگ در امور سينمايي درخواست کميسيون فرهنگي را بررسي مي کند و در راستاي اکران قدم برمي دارد.

به گزارش آريا، پارلمان ايران در اين روزها با ارايه طرح هاي مختلف از سوي کميسيون هاي مختلف مورد توجه بسياري قرار گرفته است. سينما و سينماگران به خصوص سينماگراني که تقريبا به صورت مستقل در حال فعاليت هستند مورد توجه بي شماري قرار گرفته اند. به نظر مي رسد برخوردهاي سليقه اي و گاها سياسي با مسايل مختلف هنري همواره اين نگراني را براي کارشناسان حوزه هاي مختلف ايجاد کرده است که براي ساخته شدن يک اثر هنري که مي تواند فيلم باشد، چرا در مرحله نهايي مميزي ها اعمال مي شود؟!

دو روز پيش نمايندگان مجلس در کميسيون فرهنگي پارلمان به علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در رابطه با اکران 8 فيلم نامه نوشتند. احمد سالک رييس کميسيون فرهنگي مجلس پيش تر گفته بود:« من به عنوان رييس کميسيون فرهنگي به وزير فرهنگ نامه اي نوشتم و در آن 8 فيلم را نام برديم که بايد از اکران سراسري آنها جلوگيري شود.»
فيلم هاي قصه ها از رخشان بني اعتماد، عصباني نيستم به کارگرداني و آشغال ها به کارگرداني از جمله فيلم هاي توقيفي هستند. سالک گفته است:« وقتي تاکيد برخي از افراد را براي اکران برخي از فيلم هايي که توقيف شده اند ديديم، موضوع را به کميسيون اصل 90 برديم و در نهايت تصميم گرفته شد که اين فيلم ها نبايد اکران شوند.»

رييس کميسيون فرهنگي مجلس همچنين پيشتر گفته بود:« شنيده ايم که کارگردان ها با تحريک عده اي!! مي گويند که مجلس چه کاره است که در اين راه قدم مي گذارد چراکه اين مساله يک بحث تخصصي است و مجلس حق ندارد در اين موضوعات ورود کند.»
اين نماينده مجلس در پاسخ به اين دسته از افراد گفت که مجلس در راس امور است و بر اساس قانون اساسي و آيين نامه داخلي مجلس، اظهارنظر نمايندگان سراسري است.
سالک با تاکيد بر اينکه کارگردان ها فيلم را بر اساس تفکرات خود ساخته اند!!تاکيد کرده که فيلمسازان در مرحله نخست فيلم را داده اند و سپس مجوز گرفته اند ولي در ساخت فيلم به حاشيه رفته اند. ما زماني که فيلم را بازبيني مي کنيم مي بينيم که فيلم به مصلحت نظام نيست.

قصه ها از ساخته هاي بني اعتماد اما روايت گذر به 7 موقعيت از زندگي آدمهايي است که در شرايطي شبيه به بسياري از ما و آدمهاي ديگر جامعه، روزگار مي گذرانند. قصه ها در سي و دومين دوره جشنواره فيلم فجر حضور دارد. گفته مي شود قصه ها به سراغ آدمها و شخصيت هاي فيلم هاي گذشته خود رفته است و سرنوشت شخصيت ها و افراد فيلم هاي روسري آبي، زير پوست شهر، گيلانه، خارج از محدوده و..... را نمايش مي دهد.

من عصباني نيستم نيز از ساخته هاي رضا درميشيان است. عصباني نيستم داستان نويد، دانشجيو ستاره دار و اخراجي است که براي فرهم آوردن حداقل شرايط زندگي در رويارويي با بي اخلاقي هاي جامعه با خود تمرين مي کند تا عصباني نباشد و در تلاش است تا در اين وانفسا دختر مورد علاقه اش ستاره (باران کوثري) را از دست ندهد....باران کوثري در من عصباني نيستم پس از 2 سال ممنوع الکاري حضور پيدا کرد. کوثر در دولت دهم ممنوع الکار شد. منتقدان سينمايي اين فيلم را يکي از فيلم هاي خوب دوران سينماي ايران شناخته اند. اين فيلم از شمالي ترين تا جنوبي ترين منطقه تهران فيلمبرداري شد و در آن بيش از 60 لوکيشن وجود دارد.

آشغال هاي دوست داشتني از ساخته هاي امير يوسفي در مقام کارگردان است. وي پيشتر فيلم هاي آتشکار و خواب تلخ را در سال ها 86 و 82 کارگرداني کرده است. در اين فيلم هنرمندان همچون شيرين يزدان بخش، حبيب رضايي، هديه تهراني، نگار جواهريان، اکبر عبدي، صابر ابر، شهاب حسيني و.... به ايفاي نقش پرداخته اند. اين فيلم در سي و دومين جشنواره فيلم فجر با مشکلاتي جهت نمايش روبه رو شد و اجازه اکران پيدا نکرد. اما منتقدان سينما از اين فيلم به خوبي ياد کرده اند.به گفته يوسفي وي 16 بار فيلمنامه را بازنويسي کرده است و براي آن زحمات فراواني کشيده است.

فيلم درباره خانواده اي است که گرايش هاي مختلفي دارند. مادر خانواده با چالشي روبه رو شده و تلاش مي کند از آن بگذرد. ارتباط تنگاتنگ اين چالش با مسايل سياسي گذشته و مسايل سياسي روز و گوش دادن به موسيقي هاي آن سوي آب توسط پسر اين زن، فيلم را در چالش اکران نشدن قرار مي دهد. علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي پيش تر گفته بود:« اين فيلم تاکنون مجوز نگرفته و مجوز هم نمي گيرد.»

حجت الله ايوبي رييس سازمان سينمايي و معاون وزير فرهنگ در اظهار نظر تازه اي اما گفته است که براي اکران فيلم ها آمده است نه توقيف! وي گفته است:« روز گذشته 27 مهرماه جلسه خوبي را نمايندگان کميسيون فرهنگي داشته و بناي اين کميسيون بر تعامل، همکاري، کمک به سينماي کشور و سازمان سينمايي.»
ايوبي تاکيد کرده است که نتايج جلسه براي جامعه سينمايي رضايت بخش خواهد بود. وي گفته است:« فيلم هايي که قبلا توقيف شده اند حالا و در شرايط فعلي به فيلم هاي اجتماعي تبديل شده اند. البته ممکن است فيلم هايي همچون عصباني نيستم اصلاحاتي داشته باشند اما در نهايت فيلم ها رفع توقيف مي شوند.»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٧-١٣٩٣, ٠٠:٠١

   

پر مبحث ترین ها