سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ماموريت جنجالي روحاني به نجفي

نجفي اظهار داشت: ظرف 3،4 روز آينده طي اطلاعيه‌اي با توضيح کامل وضعيت بورسيه‌ها گزارش مي‌شود، گزارشي را با توضيحات کامل در مورد بورسيه ها ارائه خواهيم داد و تکليف را روشن خواهيم کرد تا مردم در جريان باشند البته بدون ذکر نام هيچ کس چرا که ما فکر مي کنيم وارد حريم خصوصي افراد نبايد شد.
با دستور روحاني به محمدعلي نجفي و اعلام گزارش کامل بورسيه ها طي روزهاي آتي بايد منتظر حواشي جديدي باشيم.

دکتر حسن روحاني رييس جمهور در هشتمين همايش سالانه نخبگان جوان از اعلام گزارش کامل بورسيه‌ها تا هفته آينده خبر داد و اين دولت آماده است براي مبارزه با فساد آن هم بدترين فساد هزينه‌هاي لازم را پرداخت بکند.
البته رييس جمهور قبلا نيز در جمع دولتمردان در مراسم تجديد ميثاق با آرمان هاي امام راحل در مرقد امام(ره)تاکيد کرد:مبارزه با فساد از جمله برنامه‌هاي موردتاکيد دولت در ادامه مسير خود خواهد بود و به طور کلي دولت در زمينه مبارزه با فساد از جمله فساد در دانشگاه‌ و مدارک علمي و مبارزه با فساد در زمينه بورسيه‌ها جدي خواهد بود و اين مسير را ادامه خواهد داد.

رييس جمهور:با تغيير يک نفر، مسير دولت عوض نمي‌شود
رييس جمهور که پس از ماجراي استيضاح فرجي دانا صحبت مي کرد تصريح کرد:همه بدانند با تغيير يک نفر، مسير دولت عوض نمي‌شود و اين دولت همان مسير که مردم و آراي مردم براي آن مشخص کرده‌اند را ادامه خواهد داد.

در ماجراي استيضاح وزير علوم اظهارات و تحليل هاي متعددي صورت گرفت و برخي موضوع بورسيه ها را يکي از علل استيضاح وي عنوان کردند و کار به جايي رسيد که هاشمي رفسنجاني رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز در اين زمينه با ابراز نگراني نسبت به بعضي از خبرها در رسانه ها، به بورسيه شدن بدون قاعده چند هزار نفر در دانشگاه هاي داخل و خارج از کشور در دولت گذشته اشاره کرد و گفت:اين تبعيض ها، روح استعداد را در کالبد جوان جامعه مي کشد و جوانان را براي تلاش و کوشش نا اميد مي کند.

عضو کميسيون آموزش مجلس:قبول نداريم بخواهند کلهم همه بورسيه ها را متوقف کنند

از طرفي دکتر عبدالوحيد فياضي،عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با آريا اظهار داشت:بهتر است ايشان توضيح دهد که اين تعداد افراد درحالي که مستحق نبوده اند اما اين بورسيه هاي غيرقانوني را دريافت کرده اند در اين موارد حتي اگر وزير علوم بخواهد بورسيه هاي اين افراد را لغو کند ما از ايشان حمايت مي کنيم اما اين را قبول نداريم که بخواهند کلهم همه بورسيه ها را متوقف کنند چراکه برخي واجد شرايط هستند پس تنها به اين بهانه که بگويند گروه شما را تاييد نمي کند درحالي که در شرايط آن زمان، نظر گروه مطرح نبوده و ستاد جلب درباره بورسيه نظر داده است معلق کردن حکم بورسيه اين افراد واجد شرايط به استناد اين مساله منطقي به نظر نمي رسد بنابراين کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس نسبت به اين مساله اعتراض کرده هرچند اين اعتراض به صورت شفاف نبوده است .به هرحال بنده معتقدم آقاي فرجي دانا شفاف سازي کند خيلي بهتر است.

پرونده‌ بورسيه‌هاي غير قانوني تکميل شد
از سوي ديگر چندي قبل رئيس سازمان بازرسي کل کشور نيز در اين خصوص اعلام کرد که پرونده‌ بورسيه‌هاي غير قانوني تکميل شده و به مرجع‌هاي مربوط ارسال مي‌شود.
به گفته ناصر سراج پرونده‌ي بورسيه‌هاي غير قانوني تکميل شده است و آنها را به جايي که بايد مي‌فرستيم.هرکدام از آنها در صلاحيت يک مرجع است مانند ديوان عدالت اداري، ديوان محاسبات و 4 و 5 مرجع ديگر.

روحاني تاکيد کرد: نجفي کار فرجي دانا را تکميل مي کند
اما روز گذشته، روحاني رييس جمهور با اشاره به مساله انتخاب وزير علوم تصريح کرد:متاسفانه يک بار وزير را معرفي کرديم گفتند راي اعماد نياورد ؛ گفتيم اهلا و سهلا، فردي ديگري را معرفي کرديم به عنوان سرپرست گفتند او را به مجلس معرفي نکنيد که راي نخواهد آورد و راي نخواهيم داد گفتيم باز هم اهلا و سهلا سومي را معرفي کرديم و راي گرفت در کمتر از يک سال حدود نه ماه به قضاوت رسيدند؛ اما کار ناقص وزير دانشمند آقاي دکتر فرجي دانا توسط سرپرست محترم جناب آقاي دکتر نجفي به زودي تکميل خواهد شد و من اميدوارم تا پايان اين هفته تا اوايل هفته آينده گزارش کامل موضوع بورسيه‌ها به اطلاع همه ملت ايران برسد.

رئيس جمهور تصريح کرد:‌ البته اين مسايل تا حدي طبيعي است هزينه‌هايي است که بايد پرداخت شود و اين دولت آماده است براي مبارزه با فساد آن هم بدترين فساد هزينه‌هاي لازم را پرداخت بکند چرا که نخبه پروري با فساد سازگار نيست.

وي با اشاره به مبارزه جدي با فساد افزود: مبارزه با فساد ادامه دارد و اين دولت هم ممکن است در اين زمينه دچار تخلف شود و در دولت يازدهم هم فسادي باشد با کمال صراحت و بي دغدغه با آن برخورد خواهيم کرد ضمن اين که فساد چيزي نيست که يک روزه يا دو روزه ريشه کن شود سال‌ها و سال‌ها ريشه دوانده همين که سرشاخه‌هاي فساد را بزنيم بسيار اهميت دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمين روحاني:شما نخبگان عزيز که بار بسيار سنگيني بر دوش داريد و چه بقيه مردم بدانيد که نخبگي همان قدر که افتخار است هم آن قدر که غرور دارد بار سنگيني بر دوش شماست اگر مشکلات کشور ما فردا حل نشد همه ما مسئولين کشور و در کنار مسئولين کشور نخبگان ما مسئوليت بسيار سنتگيني را بر دوش دارند.

نجفي عنوان کرد: وضعيت بورسيه اي ها در 4 گروه
از سوي ديگر محمدعلي نجفي، سرپرست وزارت علوم در خصوص اظهارنظرهاي مختلف درباره آمار بورسيه‌هاي بررسي شده و اظهارنظر يکي از اعضاي کميته بررسي اين بورسيه‌ها، اعلام کرده که طي 3تا 4 روز آينده همان‌طور که رئيس‌جمهور اعلام کردند گزارش کامل اين بورسيه‌ها را اعلام مي‌کنيم.
به گفته وي اين بورسيه در يک تقسيم‌بندي کلي به 4 گروه تقسيم مي‌شود.گروه اول بورسيه‌هايي هستند که به اسم خارج به آنها بورس داده شده و بعد تبديل به داخل شده‌اند و در نتيجه بدون شرکت در آزمون دکترا وارد مقطع دکترا شده‌اند.

نجفي تصريح کرد:پروندده‌هايي که قرار بود به کميته 5 نفره ارجاع شود، اين گروه از بورسيه‌ها بودند، نه همه بورسيه‌‌شدگان.
سرپرست وزارت علوم با اشاره به اينکه گروه دوم، بورسيه‌هايي هستند که به خارج اعزام شده‌اند و هم‌اکنون نيز مشغول تحصيل هستند، يادآور شد:طبيعتا پرونده آنها را به کميته 5 نفره ارجاع داده نشده است.

وي دسته سوم را بورسيه‌هايي دانست که مربوط به مربيان دانشگاه‌ها بودند و اضافه کرد:اين گروه از بورسيه‌ شده‌ها طبق قانون ادامه تحصيل مربيان در داخل دانشگاه‌ها از اين بورسيه استفاده کردند که حکم جداگانه و شرايط خاص خود را دارند.
نجفي ادامه داد:دسته چهارم نيز گروه‌هايي بودند که از امتيازات ايثارگران براي ادامه تحصيل و گرفتن بورس و ادامه تحصيل استفاده کردند، بنابراين احکام مربوط به هر کدام از اين بورسيه‌ها متفاوت است.

سرپرست وزارت علوم با اشاره به اظهارنظر دواتگري نماينده مجلس و عضو کميته بررسي بورسيه‌ها گفت:آنچه که آقاي دواتگري فرموده‌اند درباره گروه اول بوده است که تعدادي از اين پرونده‌ها در کميته مطرح شده است و البته دوستان نماينده در برخي از جلسات کميته شرکت نداشته‌اند.

بورس افراد بدون صلاحيت قطع مي شود
نجفي اظهار داشت: ظرف 3،4 روز آينده طي اطلاعيه‌اي با توضيح کامل وضعيت بورسيه‌ها گزارش مي‌شود، گزارشي را با توضيحات کامل در مورد بورسيه ها ارائه خواهيم داد و تکليف را روشن خواهيم کرد تا مردم در جريان باشند البته بدون ذکر نام هيچ کس چرا که ما فکر مي کنيم وارد حريم خصوصي افراد نبايد شد.

وي ادامه داد:اما اگر معلوم شود که عده اي بدون صلاحيت لازم از بورس استفاده کردند طبيعي است بورس آنها قطع خواهد شد.
سرپرست وزارت علوم در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه دقيقا چه تعداد افراد مشکل داشتند گفت:هنوز عدد کاملي به دست نيامده و تا سه چهار روز آينده بيان خواهد شد.

به هر حال پس از اعلام گزارش مذکور بايد منتظر حواشي آن نيز باشيم و اينکه چه کساني و از چه طريقي توانسته اند اين بورسيه ها را از آن خود کنند نيز جالب توجه خواهد بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٧-١٣٩٣, ٠١:٢۵

   

پر مبحث ترین ها