سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معرفی نیلی به عنوان وزیر علوم، گامی مثبت برای بهبود روابط بین دو قوا

بروز شده : ٢-٠٨-١٣٩٣, ١۴:٢٠    نسخه چاپی    
در هر حال انتخابات یازدهم برگزار شد و محمود احمدی نژاد جای خود را به حسن روحانی داد تا سخنان حسن روحانی و علی لاریجانی روسای قوه مجریه و مقننه از همان بدو کار بوی تعامل و همکاری بدهد.
اگر دولت و مجلس با تعامل و آرامش در کنار هم کار کنند، آرامش به جامعه نیز سرایت می کند. این جمله ای است که اکثر سیاسیون از هر طیف و دسته ای به آن معتقد هستند.

هنوز از یادها نرفته است که تنش و درگیری بین دولت و مجلس نزدیک به بیش از 4 سال در دولت دهم ادامه دار شد.
در آن روزها اما اختلافات دولت و مجلس باعث بر هم خوردن آرامش جامعه شده بود. درگیری ها در آن روزها اما آنقدر ادامه دار شده بود که یک روز دولت دهمی ها می گفتند"مجلس در راس امور نیست" و در عوض بهارستان نشین ها هم اعتقاد داشتند، دولت در مدار قانون حرکت نمی کند.یک بار نرخ بنزین عامل تنش می شد و یک بار اجرایی کردن فاز دوم هدفمندی.

گاهی تاخیر در ارسال بودجه به مجلس زمینه اعتراض بهارستان نشین ها می شد و گاهی گرانی های گاه و بیگاه که دولت مقصر آن را مجلس می دانست و بالعکس!
نقطه اوج این اختلافات هم بعد از سوال از محمود احمدی نژاد که در آن نمایندگان متهم شدند که با شاسی مدرک گرفته اند، استیضاح وزیر کار بود.

در این استیضاح کار به جایی رسید که رئیس جمهور وقت در جلسه استیضاح وزیرش، نوار رو کرد و رئیس مجلس را متهم کرد.
و این کش مکش ها تا پایان حیات دولت محمود احمدی نژاد ادامه دار شد .آخرین تنش هم درباره اجرایی کردن فاز دوم هدفمندی یارانه ها بود که در آخر به دولت یازدهم کشید.

در هر حال انتخابات یازدهم برگزار شد و محمود احمدی نژاد جای خود را به حسن روحانی داد تا سخنان حسن روحانی و علی لاریجانی روسای قوه مجریه و مقننه از همان بدو کار بوی تعامل و همکاری بدهد.
تا اینکه اولین گلایه ها در دولت به دلیل احضار وزرای کابینه روحانی به مجلس از سوی دولتی ها شنیده شد و آنها نسبت به احضار وزرا به مجلس انتقاد داشتند.

در ماجرای استیضاح وزیر علوم و عدم رای اعتماد مجدد مجلس به وی نیز دلخوری میان دولت و مجلس بیشتر شد تا جایی که وقتی حسن روحانی، محمد علی نجفی را به عنوان سرپرست وزارت علوم معرفی کرد، برخی بهارستان نشین ها این اقدام او را دهن کجی به مجلس دانستند چرا که نجفی یک بار از مجلس رای عدم اعتماد گرفته بود.
رسانه های تندروی اصلاح طلب نیز از این انتصاب سوء استفاده کردند و سعی کردند تا نجفی را وزیر علوم مورد نظر حسن روحانی معرفی کنند.

تا اینکه دولت یازدهم بالاخره وزیر علوم مد نظر خود را رونمایی کرد. در واقع وزیر منتخب حسن روحانی، محمود نیلی بود و نه محمد علی نجفی.
به این ترتیب، حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز چهارشنبه در نامه‌ای به رئیس مجلس، محمود نیلی احمدآبادی را برای اخذ رای اعتماد جهت وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری به مجلس معرفی کرد تا نشان دهد به رای و نظر مجلس احترام می گذارد و به دنبال ایجاد جنجال و تنش انگیزی بین دولت و مجلس نیست.

انتخابی که کمی امید ایجاد کرد که قرار نیست رئیس دولت یازدهم راه رئیس دولت دهم را ادامه دهد.البته این تازه اولین قدم دولت در راه تعامل است و امید است این نوع تعامل بین دولت و مجلس ادامه دار شود تا راه بر بدگویان و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی بسته شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٨-١٣٩٣, ١۴:٢٠

   

پر مبحث ترین ها