سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر ارشاد: همه هنرمندان باید مشمول معافیت مالیاتی شوند

بروز شده : ٢-٠٩-١٣٩٣, ٢٣:٣٠    نسخه چاپی    
توجه خوبی در وزارت اقتصاد و امور دارایی و سازمان های مالیاتی نسبت به مقوله فرهنگ و هنر وجود دارد که امیدوارم این اقدامات به نتیجه برسد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تمام تلاشمان را بکار بسته ایم که همه هنرمندان و روزنامه نگاران حتی کتاب فروشی ها مشمول معافیت مالیاتی شوند.

علی جنتی در حاشیه بازدید از نمایشگاه ' هفت نگاه 'در فرهنگسرای نیاوران گفت: توجه خوبی در وزارت اقتصاد و امور دارایی و سازمان های مالیاتی نسبت به مقوله فرهنگ و هنر وجود دارد که امیدوارم این اقدامات به نتیجه برسد.
وی افزود: در مدتی که مسئولیت وزارت ارشاد را برعهده داشتم نمایشگاه «هفت نگاه» یکی از کارهای شایسته ای بود که کمتر مثل آن را دیده ام.

به گفته وزیر ارشاد در واقع این که هفت گالری در یک کار گروهی و به صورت مستمر چنین نمایشگاه ارزشمندی را برگزار کنند اقدام بسیار خوب و فاخری است.
وی گفت: در این نمایشگاه شاهد کارهای بسیار خوبی بوده و مشاهده می شود جوانانی که که تازه به میدان آمده و کار های زیبایی را ارایه کرده اند.

جنتی در ادامه افزود: مسئله مهم این است که پیرامون فعالیت های ارزشمند و فاخر هنری تبلیغ شود؛ تا مردم ضمن حضور در این نمایشگاهها و با این آثار آشنا شوند لذا این مقدمه ای است برای خرید. براین باوریم عامه مردم باید به تدریج وارد این مقوله شوند و بعد از دیدن آثار هنری آنها را خریداری کنند.

وی در بخشی دیگر از صحبت هایش اظهار داشت: باید بخش خصوصی این قبیل نمایشگاه ها را برگزار کند و اگر بخش دولتی این نمایشگاه ها را برگزار کند باید تعجب کرد چرا که برگزاری این نمایشگاه ها بر عهده بخش خصوصی است و دولت با در اختیار گذاشتن محیط و امکانات تبلیغاتی از این کارها حمایت می کند. ما واقعا علاقمندیم در همه رشته های هنری، هنرمندان بتوانند کارشان را در داخل و خارج کشور عرضه کنند تا بتوانیم فرهنگ و تمدن ایرانی را به دنیا بشناسانیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص اختصاص بودجه از دستگاه های عمرانی برای خرید آثار هنری اظهار داشت: ما تلاش زیادی در این بخش کردیم و در هیات دولت هم تصویب شد که دستگاه های دولتی که پروژه های عمرانی به خصوص ساختمانی اجرا می کنند یک درصد از اعتبار کل پروژه شان را بگذارند برای خرید آثار هنری و معماری ملی و اسلامی. متاسفانه در مجلس این مصوبه رد شد و ما پیشنهاد دیگری داریم که در مجلس در حال پیگیری است و در بودجه هم نیست و آن این که همه دستگاه ها مجاز هستند که یک در صد از اعتباراتشان را در پروژه های عمرانی صرف فعالیت های هنری کنند.

وی گفت: این الزام آور نیست و ما باید آنها را ترغیب کنیم که از این فرصت استفاده کنند چرا که حجم اعتبارات عمرانی بسیار بالاست.
جنتی در ارتباط با شعار «هر خانواده ایرانی، یک اثر هنری» که شعار اصلی نمایشگاه «هفت نگاه» است عنوان کرد: ما باید کمک کنیم این شعار جا بیفتد و افراد بیایند و آثار را ببینند. یک فرد عادی شاید زیاد ارزش یک کار هنری را درک نکند اما اگر بداند که این کار ها ارزش افزوده دارد حداقل برای اینکه یک کار هنری داشته باشد می آید و یک اثر هنری را خریداری می کند.

به گزارش ایرنا، به گفته وی آشنایی مهم است و باید به تدریج تبلیغ کرد تا ارزش این کار ها درک شود و به جای اینکه طلا بخرند با این طرز تفکر که طلا بعدا گران می شود و استفاده مادی می بریم بیایند و یک تابلو بخرند چرا که هرچه زمان می گذرد ارزش این آثارهم بالا می رود و از سویی کمکی به فرهنگ و هنر می شود.

جنتی در پایان صحبت هایش هنرهای تجسمی را جزو علایق خودش عنوان کرد و گفت: من در رشته های هنری بیشتر هنرهای تجسمی و اخبار گالری های مختلف را دنبال می کنم و در مصاحبه های مختلف تاکید می کنم که هنرمندان ما باید کارهایشان را بیرون از کشور ببرند و در حراج های دنیا عرضه کنند.

وزیرارشاد یادآور شد که من از نزدیک اکثر حراج های داخلی را پیگیری می کنم. باید کمک کرد کار های هنری بیشتری عرضه شود تا افراد ترغیب و تشویق شوند و به این عرصه بیایند. هنرمند باید احساس کند کارش از لحاظ مادی ارزش دارد و برایش ارزش گذاشته می شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٩-١٣٩٣, ٢٣:٣٠

   

پر مبحث ترین ها