سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ترکیب بند «محتشم» تنها اثر هزاره اخیر با ردیف کربلاست

از زمان محتشم کاشانی تاکنون ده ها شاعر ایرانی و غیر ایرانی 12 بند یا حتی به تعداد 50 بند شعر سروده اند، اما به اقرار همه ادیبان و منتقدان هیچکدام از آنها لطافت، ارزش و اعتبار شعر محتشم را ندارد.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان گفت: ترکیب بند «محتشم کاشانی» تنها اثر در هزاره اخیر شعر فارسی است که واژه 'کربلا ' را به عنوان ردیف در خود دارد.
 
به گزارش ایرنا عبدالرضا مدرس زاده چهارشنبه شب در چهارمین شب سوگواره «هنر در ساحت عاشورا» در حسینیه نخل کاشان (صدره و سرفره) اظهار داشت: از زمان محتشم کاشانی تاکنون ده ها شاعر ایرانی و غیر ایرانی 12 بند یا حتی به تعداد 50 بند شعر سروده اند، اما به اقرار همه ادیبان و منتقدان هیچکدام از آنها لطافت، ارزش و اعتبار شعر محتشم را ندارد.

 

به گفته این استاد دانشگاه، 12 بند محتشم کاشانی ترکیب بندی بی تکرار است که افتخار سرودن آن توسط این شاعر به عنوان میراث فرهنگی برای کاشانی ها در همه تاریخ به ثبت رسیده است.

 

مدرس زاده با اشاره به ویژگی های شعری این ترکیب بند از جمله فراز و فرود بسیار زیبا و جذاب آغاز و پایان بندهای آن گفت: نوع وزن شعری ترکیب بند محتشم کاشانی نیز محمل احساس است که با این نوع وزن شعری غم و اندوه را به مخاطب منتقل می کند.

 

وی، پرسشگر بودن آغاز شعر توسط شاعر در نخستین بیت ترکیب بند با عنوان 'باز این چه شورش است که در خلق عالم است' را یکی دیگر از ویژگی های جذاب و اثرگذار شعر محتشم دانست و افزود: با پرسش شروع کردن شعر عظمت موضوع را نشان می دهد.

مدیرعامل سازمان رفاهی تفریحی شهرداری کاشان نیز گفت: سوگواره هنر در ساحت عاشورا یکی از برنامه های فرهنگی، هنری و مذهبی است که امسال برای چهاردهمین سال متوالی درحال برگزاری است.

 

به گفته مهدی نادعلی برگزاری این سوگواره با محتوای نواهای عاشورایی و محتشم خوانی از جلوه های زیبای هنر بر محمل فرهنگ و مذهب است که اثرگذاری سازنده و هدایتگری بر مخاطبان دارد.

وی تقدیر از پیشکسوتان عرصه مداحی 'پیرغلامان'، بداهه خوانی، محتشم خوانی، اجرای نواهای عاشورایی، تئاتر آیینی و مذهبی، نمایش های عاشورایی، موسیقی سنتی و سخنرانی را از ویژه برنامه های اختتامیه چهاردهمین سوگواره هنر در ساحت عاشورا برشمرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٩-١٣٩٣, ١٧:٢٢

   

پر مبحث ترین ها