سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر ارشاد: پیاده روی اربعین بزرگترین مانور تشیع در جهان اسلام است

امروز در سراسر شبه قاره هند با اینکه به اسلام اعتقاد ندارند ولی جمعیت بیش از یک میلیارد نفری هندوستان به احترام امام حسین (ع) روز عاشورا را تعطیل می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پیاده روی امسال میلیونی در اربعین حسینی به عنوان بزرگترین مانورتشیع در جهان اسلام نام برد.
 
به گزارش ایرنا، علی جنتی شامگاه شنبه در آیین افتتاحیه هشتمین سوگواره تعزیه کشوری در لامرد افزود: این حضور میلیونی نشان از ماندگاری و پویایی نهضت سرخ حسینی دارد که روز به روز بر خیل مشتاقان این حماسه می افزاید.

وزیر ارشاد ضمن تشریح و تحلیل واقعه جانگذار تاریخی کربلا گفت : نهضت بزرگ عاشورا در 14 سده اخیر همچنان در قلب ملت ایران و همه ملت های مسلمان و بلکه بسیاری از پیروان ادیان دیگر جاویدان مانده است.

جنتی با اشاره به اینکه این رویداد در برگیرنده ابعاد سیاسی، حماسی، عاطفی و عرفانی می باشد، اظهار کرد : در بعد سیاسی آقا اباعبدالله الحسین (ع) با توجه به شرایطی که در آن روز پیش آمد قیام کرد.

وی گفت : چرا که در آن شرایط یزید بر کرسی خلافت تکیه زده و نزدیک بود همه زحمات پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و تلاش های حضرت علی ابن ابی طالب (ع) از بین برود.

جنتی اضافه کرد: یکی از اهداف اصلی قیام عاشورا مبارزه با ستم، آلودگی و فساد رو به رشد و بدعت ها بود و بعد دوم این قیام نشان دهنده فداکاری، شجاعت و شهادت طلبی است همانطور که ما در سخنان ابا عبد الله (ص) چه در خطبه های پیش از ورود به کربلا و یا در روز عاشورا شاهد آن هستیم.

وی بیان کرد: اباعبدالله (ع) در عمل نشان دادند که خود، برادر، فرزندان و اصحابشان برای احیای حق و مقابله با باطل جانشان را نثار کردند تا این دین باقی بماند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بعد سومی که شاید کمتر مورد توجه ما قرار گرفته است بعد عرفانی واقعه عاشوراست اباعبدالله الحسین (ع) و یاران ایشان شهادت را وسیله ای برای پیوستن به خدا می دانستند.

جنتی افزود: ما جوانانی داشتیم که اباعبدالله الحسین (ع) را اسوه خود قرار داده و در جبهه های جنگ از همه چیز منقطع شدند ودر سایه این الگوگیری از خانواده و همه لذات زندگی گذشتند و جان خود را در راه خدا نثار کردند.

وی با تاکید براینکه واقعه عاشورا امروزه مورد احترام برادران و خواهران اهل سنت و پیروان ادیان دیگر است، ادامه داد: امروز در سراسر شبه قاره هند با اینکه به اسلام اعتقاد ندارند ولی جمعیت بیش از یک میلیارد نفری هندوستان به احترام امام حسین (ع) روز عاشورا را تعطیل می کنند.

جنتی در بخش دیگری از سخنان خود تعزیه را بزرگترین نمایش مردمی ایران نامید و افزود: تعزیه هنری قابل ستایش است و چیزی است که این خاطره را همواره در ذهن مردم ما زنده نگه می دارد امروزه نهضت عاشورا جهانی شده است.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٩-١٣٩٣, ٠٩:٣٩

   

پر مبحث ترین ها