سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیکر مرتضی احمدی تشییع شد

بروز شده : ٣-١٠-١٣٩٣, ١۴:٠٠    نسخه چاپی    
احمدی علاوه بر فعالیت در رشته های مختلف هنری در عرصه ورزش نیز فعال بود بطوریکه در شانزده سالگی ورزش باستانی و فوتبال را شروع کرد و بعدها در تیم فوتبال راه آهن تهران و پس از آن در باشگاه راه آهن بازیکن و مربی (تا سال 1325) شد.

پیکر مرتضی احمدی بازیگر سینما و تلویزیون صبح امروز (چهارشنبه) از مقابل تالار وحدت تشییع شد.

به گزارش ایرنا در این مراسم که شماری از هنرمندان تئاتر، سینما و تلویزیون و دوستداران آن مرحوم حضور داشتند پیکر احمدی برای وداع مشایعت کنندگان روی سن تالار وحدت قرار گرفت.

در این مراسم حجت الاسلام محمود دعایی سرپرست موسسه اطلاعات بر پیکر مرتضی احمدی نماز اقامه کرد.

پیکر مرتضی احمدی پس از پایان مراسم سخنرانی در تالار وحدت به سمت بهشت زهرا (س) حرکت داده می شود. پیکر این هنرمند پیشکسوت در قطعه هنرمندان به خاک سپرده می شود.

زنده یاد احمدی از هنرمندان بزرگ بود
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این مراسم با اشاره به درگذشت زنده یاد مرتضی احمدی گفت: این هنرمند یکی از فرهیختگانی بود که نبودش مشکلی اساسی برای بخشی از تاریخ فرهنگی در دوره معاصر کشور خواهد بود.

علی مرادخانی اظهار داشت: زنده یاد احمدی از بزرگان هنرمند این سرزمین بود که سال ها افتخار داشتم در محضر وی حضور داشته باشم.

وی گفت: روحیه این هنرمند به گونه ای بود که هرگاه فرصتی دست می یافت و دیدارش می کردم به مدت یک هفته نیرو می گرفتم به گونه ای که می پنداشتم وی همیشه به اطرافیانش انرژی می دهد.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: خاطراتی که زنده یاد احمدی از تهران می گفت: ما را با یک وجهه دیگری از زندگی و نگاه به مسایل اجتماعی روبه رو می کرد.

وی افزود: زنده یاد احمدی به جمیع جهات استاد بود. این هنرمند در هنرهایی همچون تئاتر، موسیقی، ادبیات و غیره سرآمد بود.

وی در پایان با بیان اینکه امیدواریم خداوند متعال روح این هنرمند را شاد کند گفت: دعا می کنیم خداوند روح آمرزیده وی را روز به روز متعالی کند.

برگی از شناسنامه پرسپولیس را از دست دادیم
بازیکن اسبق تیم فوتبال پرسپولیس نیز دراین مراسم با اشاره به درگذشت زنده یاد مرتضی احمدی گفت: برگی از شناسنامه باشگاه بزرگ فرهنگی و ورزشی پرسپولیس را از دست دادیم.

افشین پیروانی اظهارداشت: تمامی کارهای زنده یاد احمدی با عشق و تعصب همراه بود.

وی با اشاره به یادآوری خاطراتی از زنده یاد احمدی گفت: این هنرمند بزرگ در خاطرات خویش می گوید من در جوانی همسرم را از دست دادم اما دیگر ازدواج نکردم چون وقتی از دنیا بروم می خواهم جلوی همسرم بالا باشم.

پیروانی افزود: این هنرمند بزرگ آینده را نگاه می کرد و سرمشق و الگویی ارزشمند برای ما به شمار می رود.

بازیکن اسبق تیم پرسپولیس یادآور شد: زنده یاد احمدی برای هر کاری که انجام می داد عشق و تعصب داشت.

وی خاطرنشان کرد: ما ایرانیان همیشه در طول تاریخ بزرگ بوده ایم و آرزومندم که در مملکتمان هیچگاه در هیچ قشری هیچ نیازمندی وجود نداشته باشد.

مرتضی احمدی متولد 1303 از بازیگران سینما و تلویزیون و گوینده رادیو و خواننده ایرانی است. از ماندگارترین آثار احمدی می توان به کار صدایی (نوعی دوبله) وی در مجموعه «پینوکیو» اشاره کرد که در آن در نقش «روباه مکار» صداپیشگی کرده است.

«آرایشگاه زیبا»، «کت و شلوار خواستگاری»،«دانی و من» و... از کارهای تلویزیونی مرتضی احمدی است. وی در انیمیشن «شکرستان» هم صداپیشگی کرده است.

احمدی علاوه بر فعالیت در رشته های مختلف هنری در عرصه ورزش نیز فعال بود بطوریکه در شانزده سالگی ورزش باستانی و فوتبال را شروع کرد و بعدها در تیم فوتبال راه آهن تهران و پس از آن در باشگاه راه آهن بازیکن و مربی (تا سال 1325) شد.

پس از چند تلاش آماتوری در تئاتر در 1321 با کمک عده ای از دوستانش «تماشاخانه ماه» را روبه روی باغ فردوس دایر کرد، ولی پس از چند هفته مجبور به ترک آنجا شد. وی بعدها به پیش پرده خوانی روی آورد.

احمدی در سال 1323 در رادیو تهران فعالیت خود را آغاز کرد تا برنامه های کمدی اجرا کند. در دوره های مختلفی در رادیو کار کرد و از جمله تیپی به نام «بابا جاهل گریان» اجرا کرد.

از سریال های تلویزیونی که بازی کرده است می توان از سلطان صاحبقران، هفت شهر عشق (1356)، آئینه و زیر بازارچه (1377، رضا ژیان) نام برد.

در فروردین 1349 نیز احمدی به دعوت علی حاتمی ترانهٔ عنوان بندی فیلم حسن کچل را، ضربی خوانی کرد (که به نام روحوضی نیز شناخته می شود).

نتیجه حضور او در تئاتر، بازی در نمایش هایی چون: «عروسی فیگارو»، «هزار و یک شب»، «خسیس»، «مریض خیالی» «مشهدی عباد» است.

بازی در فیلم «ماجرای زندگی» به کارگردانی نصرت الله محتشم، نخستین تجربه سینمایی احمدی است. این بازیگر پیشکسوت در بیش از 50 فیلم سینمایی ایفای نقش کرده است که آخرین آنها فیلم «ستاره ها» به کارگردانی فریدون جیرانی بوده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-١٠-١٣٩٣, ١۴:٠٠

   

پر مبحث ترین ها