سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتقاد از خانه نشین کردن برخی سینماگران قدیمی

نشست فیلم‌سینمایی «جامه‌دران» با انتقاد حسن حسن‌دوست از خانه‌نشین کردن سینماگران قدیمی و پیشکسوت برگزار شد.

تدوین‌گر فیلم «جامه‌دران» پس از نمایش این فیلم به کارگردانی حمیدرضا قطبی گفت: برخی فیلم‌های جشنواره را دیده‌ام که متأسفانه در همه آن‌ها مشکل مونتاژ وجود داشت و به نظر می‌رسد هیچ‌کس متوجه نیست که این نوع تدوین فیلم‌ها را خراب کرده و باعث شده آن‌ها یا کسل‌کننده باشند یا ریتم تند و سریعی داشته باشند.

این تدوین‌گر سینما که عصر 20 بهمن‌ماه در جلسه نقد و بررسی فیلم «جامه‌دران» در سالن سعدی برج میلاد کاخ جشنواره‌ی فجر سخن می‌گفت، ادامه داد: متأسفانه در سینمای ما تدوین دست کم گرفته شده و مهجور است.

حسن‌دوست همچنین گفت: در این جشنواره مسوولان مرتب از لفظ جوان‌گرایی استفاده می‌کنند و فکر می‌کنم سر جوان‌ها را دارند کلاه می‌گذارند، چون اگر مثلا در فوتبال جواد نکونام نباشد، سردار آزمون نمی‌تواند گل بزند.

او همچنین با اشاره به اینکه هیچ جوانی مایل نیست استادش در خانه بیکار بنشیند، گفت: تدوین‌گران قدیمی و درست و حسابی ما در خانه نشسته‌اند و من که امسال فقط یک فیلم در جشنواره داشتم، پس از دیدن چند فیلم رنج برده‌ام که آن‌ها می‌توانستند با دستان من آثار بهتری دربیایند.

به گزارش نامه نیوز، حسن‌دوست با بیان اینکه سال‌هاست در سینما حضور دارد اما خیلی به جوامع سینمایی نمی‌آید و امروز هم به احترام فیلم «جامه‌دران» در برج میلاد حضور یافته است، خاطر نشان کرد: این لفظ جوان‌گرایی که می‌گویند پوچ و بی‌معنی است، اگر استادان در خانه بنشینند جوان‌ها نمی‌توانند موفق باشند. اگر بهمن ‌فرمان‌آرا در جشنواره نیست به معنی ضعیف بودن فیلم او نیست و این زشت است که بگوییم باید جوان‌ها به جشنواره بیایند.

او گفت: بهمن فرمان‌آرا و خسرو معصومی سرمایه‌های سینما هستند. آیا این‌ها باید در خانه بنشینند تا جوان‌ها بیایند؟

در بخش دیگری از این نشست سیدجمال ساداتیان تهیه‌کننده «جامه‌دران» هم در سخنانی گفت: در جشنواره امسال حسی داشتم که مرا اذیت کرد و آن هم تفکیک کردن فیلم‌های اول از سودای سیمرغ بود. انگار که فیلم‌های اول مثل بچه‌هایی هستند که باید به آن‌ها توجه شود در حالی که در بسیاری از آن‌ها عوامل حرفه‌ای سینما حضور دارند.

او با بیان اینکه بسیاری از تماشاگران و همکارانش پس از دیدن بازی باران کوثری در فیلم «جامه‌دران» به تحسین او پرداختند، افزود: متأسفانه هیچ کدام از فیلم‌های اول آن‌طور که باید قضاوت نمی‌شوند و تأکید می‌کنم بحث من این نیست که باید به آن‌ها جایزه داده شود بلکه باید زحمات همه گروه ارزیابی شود.

این تهیه‌کننده سینما همچنین در پاسخ به اینکه موضوع داستان «جامه‌دران» تا حدودی تکراری بوده است، گفت: در طول سال در دنیا پنج هزار قصه ساخته می‌شود و مهم این است که یک داستان با چه فرمت و چه تأثیر اجتماعی به فیلم تبدیل شود.

او در این باره یادآور شد: وقتی فیلم «چهارشنبه‌سوری» را می‌ساختم، خیلی‌ها معترض بودند که موضوع آن تکراری است اما قالبی که اصغر فرهادی انتخاب کرد به شیوه‌ای بود که نتیجه آن را همه می‌دانید.

باران کوثری یکی از بازیگران این فیلم هم در این نشست بازی در فیلم «جامه‌دران» جزو بهترین تجربه‌های سینمایی خود دانست و گفت: نقشی که بازی کردم، آنقدر جزئیات داشت که بازی در آن برای هر بازیگری غنیمت است.

حمیدرضا قطبی کارگردان این فیلم هم که اولین فیلم بلند سینمایی خود را می‌ساخت، در سخنانی اشاره کرد که پیش از این با گروه بازیگران دیگری قصد ساخت فیلم را داشته اما با تغییر شرایط، گروه بازیگران فعلی (که شامل مهتاب کرامتی، مصطفی زمانی و باران کوثری می‌شوند) در این فیلم حضور پیدا کردند که این را به فال نیک می‌گیرم.

به گزارش ایسنا، در این نشست مهاجر یکی از فیلمنامه‌نویسان «جامه‌دران» و ناهید طباطبایی که داستان فیلم از رمان او اقتباس شده است، حضور داشتند.

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١١-١٣٩٣, ١٨:۵٧

   

پر مبحث ترین ها