سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شجريان حضورش در اركستر ملی را تاييد كرد

محمدرضا شجریان، خواننده موسیقی سنتی ایرانی در حاشیه مراسم بزرگداشت حافظ در دانشگاه آزاد اسلامی، در خصوص گمانه ‌زنی هایی که راجع به حضورش در ارکستر ملی مطرح شده پاسخ داد.

 

محمدرضا شجریان، خواننده موسیقی سنتی ایرانی که این روزها به علت اعلام حضورش در ارکستر سمفونیک ملی از سوی رسانه‌ها، دوباره به صدر اخبار بازگشته است، صبح امروز به مراسم بزرگداشت حافظ که در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار ‌شد رفت و در حاشیه این برنامه، در خصوص گمانه ‌زنی ها راجع به حضورش در ارکستر ملی در گفتگوی اختصاصی به خبرنگار ما گفت:حضور من در ارکستر سمفونیک در صورتی که فعالیتم ممنوعیتی نداشته باشد، از نظر خودم قطعی است.

شجریان با تاييد موافقتش برای حضور در ارکستر ملی ایران گفت : علی رهبری فردی بسیار توانمند و با استعداد در زمينه موسيقي است و تشكيل اركستر سمفونيك اتفاق بسيار خوبي است .

با این توضیحات گویی گمانه زنی رسانه‌ها برای حضور شجریان در ارکستر ملی دارد به واقعیت نزدیکتر می‌شود و البته بايد ديد مسئولان فرهنگي اركستر ملی در روزهايی آينده چه تصميمی را در اين خصوص خواهند گرفت.

محمدرضا شجریان در همایش بین‌المللی حافظ گفت، من در کشوری زندگی می‌کنم که چند سال است حق خواندن برای مردم خودم را ندارم.

محمدرضا شجریان در ابتدای سخنانش گفت: بیتی از حافظ خوانده شد که به نظرم درست خوانده نشده و درست آن به نظرم اینگونه است: جلوه‌ای کرد رخش دید ملک عشق نداشت / عین آتش شد از این غیرت و بر آدم زد.

وی در ادامه افزود: بیت دیگری نیز هست که به نظر من الحق زیباست: نظری خواست که بیند به جهان صورت خویش/ خیمه در آب و گل آدم زد و نمی‌دانم چرا این بیت در خیلی از نسخ نیست که نمی‌دانم چرا در اکثر نسخه‌های حافظ نیست.

استاد آواز ایران ادامه داد: ‌وقتی آواز می‌خوانم بدون شعر نمی‌توانم آواز بخوانم. مثل اتوموبیلی که بنزین ندارد. وقتی غنای شعر حافظ هست، مرا به خواندن وامی‌دارد و چنان مرا شیفته می‌کند و می‌برد به جایی که از خود بی‌خود می‌شوم و یکباره به خود می‌آیم و متوجه می‌شوم در جمعی در حال آواز خواندن هستم.

شجریان افزود: شعر حافظ گاهی مرا در آواز به جایی می‌برد که همیشه نمی‌توان به آنجا رسید. حافظ همیشه برای من مطرح بوده و معلم و مربی و پدر بوده و همه چیز بوده است. عشق برای ملک نیست برای انسان است فرشته عشق نداند که چیست: فرشته عشق ندانست چیست قصه مخوان / بخواه جام و شرابی یه خاک آدم ریز/ پیاله بر کفنم بند تا سحرگه حشر/ به می ز دل ببرم هول روز رستاخیز.

در انتهای بخش اول اولین روز این همایش، کنسرت مجتبی عسگری برگزار شد و عسگری با خواندن تصنیف مرغ سحر آن را به استاد شجریان تقدیم کرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٢-١٣٩۴, ٢٢:٢٢

   

پر مبحث ترین ها