سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جنتی: امسال سال حمایت از هنر تئاتر است

امید داریم، سال پیش روی، سالی از موفقیت برای خانواده تئاتر باشد و شاهد رشد، تعالی و بالندگی این هنر و نیز نهادینه شدنش در جامعه اسلامی باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت روز جهانی تئاتر و اردیبهشت تئاتر ایران گفت: اردیبهشت تئاتر ایران در سال 1394 سرفصلی خواهد بود که با اطمینان بگوییم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امسال را سالی برای حمایت از تئاتر در نظر گرفته است.
 
در پیام علی جنتی که سه شنبه شب توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در مراسم اردیبهشت تئاتر ایران، در گرگان قرائت شد، آمده است: حمایت جدی از تئاتر، زمینه را برای افزایش تالارهای نمایش و شتاب دهی به ایجاد 'تئاتر شهر' در استان ها به عنوان تماشاخانه های دائمی که نگاهی جدی و خردمندانه به امر تولید تئاتر و اجراهای عمومی آن و استمرارش که ساماندهی کلی گروه های نمایشی و در نهایت قوام ارکان تئاتر کشور را به دنبال خواهد داشت، آماده می سازد.

در بخشی از این پیام آمده است: هنر فاخر و مقدس تئاتر که همواره به دنبال ایجاد بستری مناسب به منظور رشد و ارتقای اندیشه های پاک و انسانی بوده، اکنون نیز به مدد و کوشش هنرمندان و خردمندانش محکم و استوار پا به عرصه های ملی و بین المللی خواهد گذاشت و با پشتوانه فکری بزرگانش، همراه با نشاط و نیروی سرشار جوانانش حضور خویش در صحنه ها را تثبیت خواهد کرد.

در ادامه این پیام ذکر شده: در زمانه ای که هیاهوی نژاد پرستی و فرقه گرایی بلندتر می شود تا خود را جایگزین کرسی یکرنگی و تعامل انسان ها بنماید، لزوم برافراشتن بیرق فرهنگ و هنر باید بیش از پیش خودنمایی کند و تئاتر که برجسته ترین نشان این بیرق است، اطمینان دارم بنا به وظیفه و دغدغه ذاتی اش، یعنی رشد و پیشرفت جوامع، تکامل و آگاهی بخشی انسان ها تاثیرات خود را خواهد گذاشت.

جنتی در بخش دیگری از این پیام نوشته : امروز که جریان کهنه اندیشی و کفرباوری، در شکل و شمایل دین، آن هم از نوع جعلی اش، قلب ها را لگدکوب می کند، تئاتر در سکوت نمی نشیند و با زبان خود که زبان فرهنگ و همدلی و هم زبانی است، انسان و جایگاه رفیع انسانی را، هنرمندانه ترسیم خواهد کرد و با عنصر عشق و تلاش، اندیشه ورزی و آگاهی دهی عرصه و صحنه را در تمام میدان ها به زیور فکر و فرهنگ و هنر می آراید و روح و روان ملت خویش را می نوازد و با هنر انسان سازش، بهار و اردیبهشتی دگرگونه می آفریند.

در انتهای این پیام آمده: امید داریم، سال پیش روی، سالی از موفقیت برای خانواده تئاتر باشد و شاهد رشد، تعالی و بالندگی این هنر و نیز نهادینه شدنش در جامعه اسلامی باشیم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٢-١٣٩۴, ١١:١٠

   

پر مبحث ترین ها