سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سهم موسیقی از بودجه/چقدر به مطربان می‌رسد؟

امام جمعه مشهد پیش از این هم انتقادهای تندی را نسبت به وزیر ارشاد دولت روحانی اظهار کرده بود. او گفته بود که جنتی توانایی برطرف کردن دغدغه‌های فرهنگی رهبری ندارد. اما اظهارات اخیر او وارد فاز جدیدی نسبت به انتقادهای پیشین شده است.
به گفته امام جمعه مشهد بودجه ارشاد تنها به مطربان اختصاص دارد و ذره‌ای از آن در راه خدا استفاده نمی‌شود.
سیداحمد علم‌الهدی از اینکه بودجه مملکت صرف برنامه‌های اسلامی نمی‌شود انتقاد کرده و گفته: «متاسفانه یک ریال از پول وزارت ارشاد برای خدا و اسلام هزینه نمی‌شود.» این در حالی است که وزارت ارشاد تنها یکی از نهادهای فرهنگی در کشور است که برای آن بودجه در نظر گرفته شده و به غیر از آن به ۹ دستگاه دیگر که در زمینه‌های اسلامی فعال هستند بودجه تعلق می‌گیرد. 
امام جمعه مشهد پیش از این هم انتقادهای تندی را نسبت به وزیر ارشاد دولت روحانی اظهار کرده بود. او گفته بود که جنتی توانایی برطرف کردن دغدغه‌های فرهنگی رهبری ندارد. اما اظهارات اخیر او وارد فاز جدیدی نسبت به انتقادهای پیشین شده است. 
سهم وزارت ارشاد از بودجه
در لایحه بودجه پیشنهادی دولت یازدهم برای سال ۹۴ که به مجلس شورای اسلامی ارائه شد، سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از کل بودجه ۸۳۷ هزار میلیارد تومانی پیشنهادی، ۷۶۹ میلیارد و ۳۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود. این بودجه پیشنهادی نسبت به کل بودجه تصویب شده توسط مجلس در سال ۹۳ برای وزارت ارشاد که مبلغ ۵۲۱ میلیارد و ۸۱۴ میلیون تومان بود، ۲۴۷ میلیارد و ۵۰۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش یافته بود که این افزایش هم از نظر وزیر ارشاد ناکافی و نامتناسب بود.
علی جنتی گفته بود: «با وجود افزایش بودجه پیشنهادی دولت به مجلس برای فعالیت‌های سال آینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اما بازهم این میزان در حد انتظارات بیرونی از وزارتخانه نیست زیرا گستردگی فعالیت‌ها، تنوع سازمان‌های تابعه، حجم وظایف و انتظارات مردم و دستگاههای دولتی و خصوصی از این وزارتخانه بسیار زیاد است.» 
بنا به گفته‌ها این بودجه‌ای است که قرار است توسط آن حدود ۵۵۰ نمایش تولید شوند، حق خرید ۳۰۰ فیلم ایرانی و خارجی پرداخت شوند، سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر برگزار شود و از ساخت ۸ فیلم فاخر هم حمایت شود. 
حال نگاه به ارقامی که نهادهای مختلف فرهنگی از بودجه عمومی می‌گیرند خود گویا‌تر از هر نوشته‌ای است؛ سازمان‌ها و نهادهایی که خود به صورت مستقل تصمیم گیری و عمل می‌کنند. سازمان‌هایی که به صورت موازی برای کار فرهنگی در کنار وزارت ارشاد قرار گرفته‌اند. 
سهم موسیقی از بودجه
با مشاهده بندهای دیگر بودجه می‌بینیم که وزارت ارشاد برای برنامه حمایت و صیانت از موسیقی ملی ۱۹ میلیارد و ۵۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اختصاص داده که این مبلغ برای حمایت از برگزاری جشنواره‌های موسیقی با ۴ میلیارد تومان بودجه برای ۱۰ رویداد، حمایت از تولید، ساخت و اجرای برنامه‌های موسیقی صحنه‌ای با ۱۳ میلیارد و ۲۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برای ۴۰ مورد، راهبری امور و تدوین ضوابط و مقررات با ۴۰۰ میلیون تومان، صدور مجوزهای فعالیت‌های مربوط با ۴۰۰ میلیون تومان بودجه برای ۱۵۰۰ مجوز، کمک به شرکت در جشنواره‌های موسیقی در داخل و خارج از کشور برای ۶۰۰ میلیون بودجه برای ۴۷ رویداد و کمک به موسسات، مراکز، انجمن‌ها، کانون‌ها و تشکل‌های صنفی موسیقی با ۹۰۰ میلیون تومان تقسیم شده است. 
در عرصه برنامه حمایت و صیانت از موسیقی ملی، حوزه هنری نیز ۳میلیارد و ۶۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پیشنهاد داد که ۱ میلیارد و ۸۵۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای برگزاری ۱۰ همایش و برنامه‌ پژوهشی موسیقیایی و ۱ میلیارد و ۷۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای حمایت و تولید و اجرای ۱۰ آثار موسیقیایی هزینه خواهد شد. 
به این ترتیب سهم موسیقی از بودجه وزارت ارشاد برابر با ۱۹ میلیارد تومان است. این در حالی است که هزاران میلیارد تومان بودجه برای دیگر نهادهای کشور جهت نشر و فعالیت‌های اسلامی درنظر گرفته شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٢-١٣٩۴, ١٣:٣١

   

پر مبحث ترین ها