سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کتاب هاي ممنوعه اما مشهور در جهان

کتاب هايي هستند که با وجود مشهور بودن آنها و حتي ساخت فيلم هاي برگرفته از آن، به دلايل مختلف در برخي کشورهاي غربي و عربي، ممنوع الانتشار هستند.

 

خوشه هاي خشم:
جان اشتاين بک، نويسنده نام آشناي امريکايي در کتاب خوشه هاي خشم به داستان بي عدالتي ها و زندگي فلاکت بار خانواده اي امريکايي مي پردازد. انتشار اين رمان که جزو برترين رمان هاي قرن بيستم به شمار مي آيد، در امريکا ممنوع و حتي نسخه هاي آن به آتش کشيده شد.

موش ها و آدم ها:
جان اشتاين بک پيش از نوشتن «خوشه هاي خشم»، موش ها و آدم ها را نوشت؛ کتابي که باز هم در مورد فقر و تنگدستي مردم امريکا بود. اين کتاب به دلايلي چون توهين هاي نژادي، ناسزا و ترويج کشتن از سر ترحم از کتابخانه هاي عمومي امريکا جمع آوري و مطالعه آن در مدارس ممنوع شد.

برباد رفته:
رمان مشهور مارگارت ميچل که به خاطر آن جايزه ادبي پوليتزر را به دست آورد و يکي از مهم ترين فيلم هاي کلاسيک تاريخ سينما بر اساس آن ساخته شد. اين کتاب به رغم شهرت جهاني اش در ايالات متحده ممنوع الانتشار شد؛ ممنوعيتي که هنوز هم پابرجاست. دليل اين ممنوعيت پرداختن به مباحث تبعيض نژادي عنوان شده است.

پرتقال کوکي:
استنلي کوبريک فيلم پرتقال کوکي را بر اساس رماني به همين نام نوشته آنتوني برگس، توليد کرد. اما هم کتاب و هم فيلم در امريکا مورد سانسور قرار گرفتند و کاتوليک ها عليه آن موضع تندي اتخاذ کردند. انتشار اين کتاب به دليل خشونت بيش از حد که باعث ايجاد اضطراب عمومي و شوک به مخاطب مي شود، ممنوع اعلام شد.

قلعه حيوانات (مزرعه حيوانات):
جورج اورول نويسنده انگليسي با نام دو کتابش يعني قلعه حيوانات و «1984» يکي از پر بحث ترين نويسندگان معاصر به شمار مي آيد. مي گويند اورول اين کتاب را در هجو انقلاب کمونيستي شوروي نگاشته است به همين دليل روس ها انتشار آن را در شوروي ممنوع اعلام کردند. حالا سال ها است که شوروي از هم متلاشي شده است اما اين بار خواندن کتاب قلعه حيوانات در امارات متحده عربي ممنوع اعلام شده است!

جادوگر شهر اوز:
در اوايل قرن گذشته «ال فرانک بوئم» رماني را براي کودکان نوشت به نام جادوگر شهر اوز بر اساس اين کتاب تا به حال هم فيلم سينمايي و هم چند مجموعه انيميشن توليد شده اما در برخي از ايالات امريکا به دليل چيزي که ترويج سوسياليسم خوانده مي شد، خواندن جادوگر شهر اوز ممنوع اعلام شد.

ماجراهاي هاکلبري فين:
رمان مارک تواين که ادامه رمان «تام ساير» به شمار مي رفت، در سال 1884 منتشر و درست يک سال بعد انتشار آن ممنوع شد. يکي از دلايل اين کار، توهين هاي نژادي و نشان دادن نابرابري هاي نژادي عنوان شده است.
در کنار اين نام ها مي توان «کلبه عمو تم»، «100 سال تنهايي»، «کد داوينچي»، « مرگ فروشنده» و چند کتاب ديگر را اضافه کرد که نمي توان آنها را در کتابخانه هاي عمومي امريکا پيدا کرد.


*روزنامه جوان

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٢-١٣٩۴, ١١:١٠

   

پر مبحث ترین ها