سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جیب به جیب در سیستم بانکی

بروز شده : ۶-١٠-١٣٩٢, ١١:٣٩    نسخه چاپی    
متاسفانه طی سال‌های گذشته در سایه نبود مدریت کارآمد در سیستم پولی و مالی کشور زمینه سوء استفاده بانک‌ها فراهم شده و بعضا مشاهده می‌شود که بانک‌ها در توافقات نانوشته به نحوی مقررات را دور می‌زنند که فرضا سهامدار بانک (الف) از بانک (ب) 100 میلیارد تومان تسهیلات می گیرد و بالعکس سهامدار بانک (ب) از بانک (الف) چنین تسهیلاتی را می‌گیرد
به اذعان بسياري از كارشناسان اقتصادي طي 8 سال گذشته مدیریت بنگاه‌های در مقیاس بزرگ با مشكلات عديده‌اي مواجه بوده و در برخي موارد هم از هم فروپاشیده است.كه ريشه بخش اعظمي از اين مشكلات را مي‌توان در نبود يك فضاي شفاف اقتصادي و فضاي نا‌آمن براي سرمايه‌گذاري دانست.

متاسفانه در سال‌هاي گذشته اقتصاد ناسالم و ناپایدار فضاي رانت آلودي را در كشور ايجاد كرده است در حاليكه بخش خصوصی براي كسب منفعت اقتصادي به ناچار منابع خود از تولید را به سمت فعالیت‌هایی با انتظار سودهای مقطعی و کوتاه مدت جابجا كرده است. به عبارت ديگر اگر یک فعال اقتصادی مي‌توانست ترسيم روشني از وضعيت اقتصادي كشور طي 5 سال آینده داشته باشد سرمایه‌گذاری‌هاي خود را به سمت فعاليت‌هاي مولدي كه طي اين بازه زماني ببه سود‌دهي برسد،سوق خواهد داد .

اما در شرايطي كه فعال اقتصادي قادر به پيش‌بيني شرايط اقتصادي حتی 6 ماه آینده نيست ، برای پوشاندن ریسک خود سرمایه اش را مصروف خرید طلا، ارز، ملک می‌کند و به شدت شاهد كاهش سرمايه‌گذاري در بازار‌هاي مولدي همچون بازار سرمايه نيز خواهيم بود.

چنانچه شاهد هستيم بخش خصوصی ما به دلایل مختلف به سمت بازار سرمایه نمی‌رود در حالیکه در همه جای دنیا سرمایه‌گذاری های بلندمدت در بازار سرمایه صورت مي‌گيرد و بخش خصوصی با فروش سهام یا اوراق قرضه در بازار سرمایه عمل می کند و به غیر از بانک های توسعه ای که اصولا چنین تعریفی دارند، بانک‌های تجاری علی الاصول سرمایه برای پروژه های بلندمدت 10 ساله و غیره نمی دهند، مگر اینکه به کمبود تقاضا بخورند و عملا پرتفوی خود را بر مبنای تقاضای بازار تنظیم کنند.

اما در شرايطي شاهد سهم اندك توليد يا به عبارت ديگر همان بخش مولد اقتصاد در كشورمان مواجه هستيم كه بر اساس آمار موجود در کشور ما 23 هزار شعبه بانک وجود دارد در حالیکه در کشور ترکیه با GDP دو برابر ایران، 4600 شعبه بانک وجود دارد.

حال آنكه سيستم پولي و مالي در تمامي اقتصاد‌هاي دنيا اعمم از توسعه يافته و در حال توسعه از اهميت بسيار زيادي برخوردار است مقررات بانکی در كشور ما همچنان روزآمد نیستند و با فاصله بسيتر زيادي در بین قوانین و مقررات پولی و بانکی با واقعیت های امروز سیستم بانکی در دنیا و در کشور ما مواجه هستيم اين در حالي است كه شرايط حاكم براقتصاد جهاني از ضرورت به روز شدن این مقررات و ايجاد اقتدار لازم در بانک مرکزی حكم مي‌كند.

در اين بين در حالي نبود قوانين مطابق با واقعيت‌هاي روز دنيا بر شدت ناكارآمدي در سيستم بانكي افزوده كه طي اين سال‌ها
مدیرانی ضعیف در بانک مرکزی قرار داشتند که فقط به دستورات توجه کرده و به وظایف حرفه ای خود عمل نکرده‌اند.

حال آنكه مسایلی که در سیستم بانکی وجود داشت زمينه سوء استفاده بانک‌های خصوصی را نيز فراهم كرد و بعضا مشاهده می‌شود که بانک‌ها در توافقات نانوشته به نحوی مقررات را دور می‌زنند که فرضا سهامدار بانک (الف) از بانک (ب) 100 میلیارد تومان تسهیلات می گیرد و بالعکس سهامدار بانک (ب) از بانک (الف) چنین تسهیلاتی را می‌گیرد.

هرچند كه شرايط پيش آمده در سيستم بانكي چندان رضايت بخش نيست اما شوراي رقابت مي‌تواند با ایجاد گروه‌های تحقیق و تفحص در برخی بانک ها، صحت و سقم اینگونه اقدامات ضد رقابتی و تبانی گونه را مورد بررسی قرار دهد و در صورت احراز تخلف برای بانک‌های متخلف جریمه های کلان در نظر بگیرند تا این سیستم و عوامل بنیادی اصلاح شوند تا جلوی وارد شدن پول به جریان ناسالم سوداگری گرفته شود.
تهران‌پرس
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٠-١٣٩٢, ١١:٣٩

   

پر مبحث ترین ها