سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صمصامی: وزیر بعدی آمد تمام بانک اطلاعاتی بانک‌ها را پاک کرد!

بروز شده : ٩-١٠-١٣٩٢, ١٣:٣۴    نسخه چاپی    
یک مقدار هم که شروع می کنیم به نظارت و شفاف سازی، داد می زنند که ناامنی در اقتصاد ایجاد شد؛ اینها همان صاحبان منافع هستند که نمی خواهند مالیات بدهند، از اشفته بازار بورس و ارز و سکه یک ماهه منافع کلان به دست بیاورند و بعد این پول ها را می اورند در سیستم بانکی و بعد میخواهند که نرخ سود بالا برود.

برای مردمی که به عزل و نصب فراوان وزرا در دولتهای نهم و دهم عادت کردند یادآوری حسین صمصامی مزرعه آخوند سرپرست وزارت اقتصاد دولت نهم در فاصله وزارت دانش جعفری و شمس‌الدینی حسینی احتمالا مشکل است.

وقتی که اختلافات داوود دانش جعفری اولین وزیر اقتصاد دولتهای احمدی‌نژاد با رئیس خود از حد گذشت، صمصامی مزرعه آخوند برای چند ماه به سرپرستی وزارت اقتصاد منصوب شد ولی وی برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی نشد و شمس‌الدین حسینی بود که با رای نسبتا بالای مجلس به دولت نهم راه یافت.

دوره کوتاه سرپرستی صمصامی در وزارت اقتصاد با ریاست طهماسب مظاهری بر بانک مرکزی همراه شد. همانطور که وزارت اقتصاد احمدی‌نژاد با حسینی در اذهان عمومی باقی مانده، بانک مرکزی وی نیز با بهمنی در یادها مانده است. اما مظاهری و صمصامی در دوره کوتاه تلاقی دوران مسئولیت خود یکی از بزرگترین چالش‌های درونی دولت نهم را با یکدیگر به وجود آوردند. کار آنها تا حدی بالا گرفت که در اوایل سال 1387، احمد توکلی رئیس وقت مرکز پژوهش‌های مجلس مجبور شد خبر درگیری فیزیکی این دو را تکذیب کند.

ماجرای این درگیری به تصمیم صمصامی برای پیاده کردن سیستمی برای نظارت بر بانک‌ها بر می‌گردد. وی با مظاهری در مورد ترتیبات اجرایی این سیستم و محل استقرار بانک اطلاعاتی آن درگیر شد.

وی بعدا در این مورد گفت: «يكي از مهمترين مشكلات اقتصادي كشور، عدم هدايت صحيح نقدينگي بود كه عدم تعادل‌هايي را در سال‌هاي اخير در كشور بوجود آورد. اين مسئله به‌ شكلي است كه به‌‌رغم رشد بالاي نقدينگي، اغلب واحدهاي توليدي از كمبود آن گلايه دارند. با استقرار در وزارتخانه ايجاد بانك اطلاعاتي در اولويت اول قرار گرفت. از مشاور IT خواستم كه روي موضوع كار كند. چندين گروه آمدند و راه‌حل‌هايي پيشنهاد دادند. بالاخره مقرر شد با نرم افزاري كه قبلا با آن كار شده بود، عمل كنيم . اين نرم‌افزار يكي از پنج نرم‌افزار برتر دنياست كه در 93 كشور دنيا استفاده مي‌شود و در سال 2008 در سطح تكنولوژي برتر دنيا شناخته شده است. اين نرم افزار در شركت‌ها و سازمان‌هاي بزرگ از جمله بزرگترين شركت‌هاي خودروسازي و بانك‌ها (نظير دويچه بانك آلمان) در حال حاضر استفاده مي شود. البته قبلا هم در وزارت اقتصاد از اين نرم‌افزار استفاده مي‌شد ولي ما روش‌ها و نحوه ورود اطلاعات را تغيير داديم. كار را متخصصاني كه با ما كار مي كردند به لحاظ امنيتي به ميزان 99/99 درصد تضمين كرده بودند.

بانك‌ها دخل و تصرفي در اطلاعات نداشتند، بلكه اطلاعات مستقيم از Data Center بانك‌ها گرفته مي‌شد. به همين دليل نه ما در وزارت اقتصاد و نه مديران عامل در بانك‌ها هيچ‌گونه دخل و تصرفي در اين اطلاعات نمي‌كردند. ما مرتبا با مديران بانكها جلسه مي‌گذاشتيم. براي راه‌اندازي شبكه جديد يك تيم در بانكها مستقر كرديم و يك تيم در وزارت اقتصاد. هر اطلاعاتي كه از بانكها مي‌گرفتيم، مدير عامل يا اعضاي هيات مديره و مسئولان اعتبارات بانكها را مي آورديم كه بگويند اطلاعات صحيح است يا خير؟

روند تهیه این بانک اطلاعاتی به اختلاف صمصامی و مظاهری منجر شد. صمصامی خود بعدا در این مورد گفت: در جلسه اي كه گزارش بانك اطلاعاتي در حضور آقاي رييس جمهور ارايه مي شد، آقاي مظاهري درخواست كرد از اين بانك بازديد داشته باشد. ضمن آن كه با توجه به وظايف بانك مركزي درخواست داشت كه اين بانك اطلاعاتي به بانك مركزي منتقل شود. آقاي رييس جمهور گفت اطلاعات اين بانك در جلسه اي با حضور معاون اول براي ايشان ارايه شود و بعد از كامل شدن آن به بانك مركزي منتقل شود. اما متاسفانه آقاي مظاهري يك روز بدون اطلاع معاون اول تماس گرفت كه من دارم مي آيم كه بانك اطلاعاتي را ببينم. بعد از چند دقيقه ايشان آمدند. من به آقاي مظاهري گفتم با توجه به اين كه رييس جمهور فرموده بودند معاون اول هم حضور داشته باشد، اجازه بدهيد يك روزي با حضور معاون اول اين كار انجام شود. ايشان ناراحت شد و پرخاش كرد و گفت كه اصلا شما نبايد اين بانك اطلاعاتي را ايجاد مي كرديد. اين از وظايف بانك مركزي است. من به ايشان گفتم 30 سال است كه اين بانك بايد ايجاد مي شده شما هم يكسال است در بانك مركزي در انجام اين مهم تعلل كرديد. با توجه به اهميت اين موضوع و با توجه به اين كه براساس قانون تسهيل ما موظف شده بوديم اين كار را بكنيم، اين كار در كمتر از 3 ماه انجام شد و قطعا بركات آن نصيب بانك مركزي هم مي شود. اما آقاي مظاهري عصباني بود و در اتاق من را محكم كوبيد و با ناراحتي پيش رييس جمهور رفت.

هر چند اختلاف مظاهری و صمصامی بعد از گذشت بیش از پنج سال تا حد زیادی فراموش شده است ولی برنامه ثریا در هفته گذشته به فرصتی تبدیل شد که صمصامی پرده دیگری از عملکرد وزارت اقتصاد در دوره حسینی بردارد و منشا بروز مفاسد بزرگ اقتصادی در این دوره را از دیدگاه خود توضیح دهد.

در بخش پایانی این برنامه در مورد نقش بانک‌ها در اقتصاد ایران، صمصامی در فرصتی کمتر از ده دقیقه سخنان مهمی بر زبان رانده است که شنیدن آن خالی از لطف نیست.

- حکایت نقدینگی و بانک و بانک مرکزی حکایت از سطل ابی است که شکسته و هر روز قدرت هدایت این اب هایی که می ریزد کم می شود در حال حاضر تعداد شعب بانکی ما 20 هزار شعبه است که این نقدینگی را کنترل می کند و 10 برابر آن حدی است که مورد نیاز است.

- یک معاونت نظارت در بانک مرکزی داریم که تنها 150 تا 200 کارمند دارند که نمی تواند به این تعداد بالای شعب بانک ها نظارت کنند این حجم نقدینگی که در این 20 هزار شعبه می چرخد را چگونه می شود با این نظارت های سنتی می شود نظارت کرد؟!

- در وزارت اقتصاد در زمان ما این بانک های اطلاعاتی به هم وصل شد و مشخص شد که این پولها به کجا می رود و در بازار مسکن چه میکنند و یا در بورس و ارز چه می کنند و یا مالیات ها چگونه پرداخت می شود؟

- بدون وجود این بانک های اطلاعاتی اصلا نمی شود نظارت کرد امن‌ترین جا برای پول‌شویی، نظام بانکی ما است چنانکه در هیچ جای دنیا چنین چیزی نیست که نظارت‌ها بر فعالیت های بانکی اینقدر ضعیف باشد.

- یک مقدار هم که شروع می کنیم به نظارت و شفاف سازی، داد می زنند که ناامنی در اقتصاد ایجاد شد؛ اینها همان صاحبان منافع هستند که نمی خواهند مالیات بدهند، از اشفته بازار بورس و ارز و سکه یک ماهه منافع کلان به دست بیاورند و بعد این پول ها را می اورند در سیستم بانکی و بعد میخواهند که نرخ سود بالا برود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١٠-١٣٩٢, ١٣:٣۴

   

پر مبحث ترین ها