سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رییس‌کل بانک مرکزی:

نرخ ارز باز هم کاهش می‌یابد

مساله مهم این است که فعالیت‌های سفته بازی برای اقتصاد کشور ضرر دارد و هجوم غیر کارشناسی سرمایه به هر بازاری می تواند باعث ایجاد حباب شود و آن بازار را متزلزل کند.
رییس کل بانک مرکزی با بیان این‌که طی ماه‌های آینده بازار ارز از روند با ثبات بیشتری برخوردار می‌شود و شاهد کاهش بیشتر نرخ ارز خواهیم بود، تاکید کرد: میزان نقدینگی به 530 هزار میلیارد تومان رسیده است.
به گزارش ایسنا، ولی‌الله سیف در حاشیه سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با بیان این‌که طی ماه‌های آینده بازار ارز از روند با ثبات بیشتری برخوردار خواهد شد و تمایل به سمت کاهش دارد و با این کاهش در صورتی که به شکل منطقی باشد حتما موافقیم، خاطرنشان کرد: برنامه بانک مرکزی نظارت بر بازار ارز به منظور کنترل نوسانات است. اگرچه طی ماه‌های اخیر نوسانات در بازار ارز بسیار ناچیز بوده است.
به گفته وی روند با ثبات بازار ارز همچنان ادامه خواهد داشت.

نقدینگی به 530 هزار میلیارد تومان رسید

رییس کل بانک مرکزی در ادامه درباره میزان نقدینگی موجود گفت:‌بنا به آمار میزان نقدینگی 530 هزار میلیارد تومان است که پیش بینی کردیم روند رشد نقدینگی نسبت به سال گذشته از کاهش شش درصدی برخوردار و به 23 درصد برسد.
وی در ادامه با تاکید بر این‌که در مورد حجم نقدینگی وضعیت مطلوب داریم گفت: سعی داریم رشد نقدینگی نسبت به سال گذشته شش درصد کاهش یابد تا برنامه کنترل تورم و کاهش آن به سطح 35 درصد تا پایان سال جاری عملیاتی شود.
سیف ادامه داد: خوشبختانه آمارهایی که در آذر ماه ارائه شده نشان می‌دهد تورم آذر نسبت به ماه‌های از گذشته از افت جدی برخوردار شده است.
رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد:‌رشد تورم ماهانه طی ماه‌های اخیر 3.4 درصد بوده که اکنون به نیم درصد رسیده است.
وی در پاسخ به این که مردم همواره سوال می‌کنند که در کدام بازار سرمایه گذاری کنیم، خاطرنشان کرد:‌ بازار سرمایه از رشد برخوردار شده و سرمایه‌گذاری در این بازار می‌تواند مفید باشد.
به گفته سیف ، افراد باید با استفاده از تجزیه و تحلیل متخصصان داخلی در این بازار حضور پیدا کنند تا بتوانند تصمیمات درست بگیرند و دچار گرفتاری نشوند.
رییس کل بانک مرکزی اظهار کرد: مساله مهم این است که فعالیت‌های سفته بازی برای اقتصاد کشور ضرر دارد و هجوم غیر کارشناسی سرمایه به هر بازاری می تواند باعث ایجاد حباب شود و آن بازار را متزلزل کند.
سیف در پاسخ به این سئوال که کاهش 60 درصدی ارزش پول ملی چگونه جبران می‌شود؟ تصریح کرد: آن چیزی که مهم است این است که بتوانیم ثبات اقتصادی داشته باشیم و از ورود شوک‌های تخریب‌کننده که روند مثبت پیش آمده را از بین می‌برد، جلوگیری کنیم.
ابراز امیدواری سیف برای افزایش تدریجی ارزش پول ملی
وی ادامه داد: امیدواریم در آینده با دیدن علائم رشد اقتصادی در کشور پول ملی تقویت شود و شاهد افزایش تدریجی ارزش پول ملی باشیم.
گشایش‌های ارزی پس از عملیاتی‌شدن توافقات مذاکرات ژنو از 20 ژانویه
وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره‌ی چگونگی تاثیر مذاکرات ژنو بر مبادلات ژنو گفت: مذاکرات انجام شده از 20 ژانویه به بعد عملیاتی می‌شود. لذا آثار گشایش‌های ارزی پس از 20 ژانویه ایجاد خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١٠-١٣٩٢, ٠٩:۴٩

   

پر مبحث ترین ها