سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لیلاز: افزایش دخالت دولت در اقتصـاد عامل اصلی فساد اسـت

یشترین مشکل نفت است چراکه افزایش درآمد نفت به دولت‌ها اجازه می‌دهد که بدون اتکاء و نیاز به مالیات‌دهندگان بتوانند خودشان را اداره کنند و چون از مردم مالیات نمی‌خواهند مردم نیز به آنها کاری ندارند و نوعی طلاق عاطفی صورت می‌گیرد.
کارشناس مسائل اقتصادی به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید در چاه‌های نفت را ببندیم، اشاره کرد و گفت: متأسفانه این فرمایش رهبری عملی نشده و فعلا نیز عملی نیست.
سعید لیلاز کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با فارس، درباره علت ظهور و بروز مفسدان اقتصادی دو عامل را اساسی دانست و اظهار کرد: بزرگ شدن دولت و افزایش دخالت و تصدی دولت در اقتصاد و همچنین فقدان آزادی مطبوعات دو عامل اساسی در بروز و ظهور مفسدان اقتصادی است.
وی ادامه داد: هرگاه این دو عامل با هم و در کنار هم قرار گیرند هیچ شکی در ایجاد زمینه‌های فساد اقتصادی و ظهور مفسدان در این زمینه باقی نمی‌ماند؛ ما الان بدون تردید فاسدترین دوران تاریخ اقتصاد ایران را سپری می‌کنیم.
این کارشناس مسائل اقتصادی افزایش درآمد نفت را عامل دیگری در بروز فسادهای اقتصادی برشمرد و گفت: نباید با مسئله فساد جناحی برخورد شود چرا که این موضوع سبب حل شدن مشکل فساد نخواهد شد.

لیلاز آزادسازی و خصوصی‌سازی را زمینه مبارزه با فساد اقتصادی عنوان و تصریح کرد: بیشترین مشکل نفت است چراکه افزایش درآمد نفت به دولت‌ها اجازه می‌دهد که بدون اتکاء و نیاز به مالیات‌دهندگان بتوانند خودشان را اداره کنند و چون از مردم مالیات نمی‌خواهند مردم نیز به آنها کاری ندارند و نوعی طلاق عاطفی صورت می‌گیرد.
وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: اتکای دولت‌ها به نفت مربوط به این دولت و یا دولت‌های قبل نیست چراکه درآمدهای بادآورده برای دولت‌ها همواره سبب بزرگ‌سازی دولت و تصدی و دخالت در اقتصاد می‌شود.
این کارشناس مسائل اقتصادی تأکید کرد: تا زمانی که سهم نفت در اقتصاد ایران کاهش پیدا نکند اوضاع با همین رویه پیش خواهد رفت.

لیلاز به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید درب چاه‌های نفت را ببندیم، اشاره کرد و گفت: متأسفانه این فرمایش رهبری عملی نشده و فعلا نیز عملی نیست.
وی در پایان خاطر نشان کرد: سهم بزرگترین بنگاه اقتصادی ایران در اقتصاد ایران 20 برابر بنگاه اقتصادی آمریکا در اقتصاد آمریکا است بنابراین وقتی بنگاهی بتواند بیش از اندازه سهم داشته باشد تلاطم ایجاد می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩٢, ١٩:٠٧

   

پر مبحث ترین ها