سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ماهی دومیلیون، درآمد جیب‌برهای بی‌.آر.تی

بروز شده : ٩-١١-١٣٩٢, ١١:٢٨    نسخه چاپی    
متهمان در ادامه اعترافات خود با بيان اين مطلب كه گروه ديگري از سارقان جيب‌بر در محدوده ايستگاه‌هاي اتوبوس بي‌آر‌تي اقدام به جيب‌بري كرده و در زمينه سرقت با يكديگر رقابت دارند، اقدام به معرفي دو سارق جيب‌بر به نام‌هاي حامد و محمد كردند كه بلافاصله محل تردد آنها در محدوده ايستگاه اتوبوس ميدان فردوسي شناسايي و اين سارقان جيب‌بر نيز در ساعت هشت شب يكم بهمن دستگير و در بازرسي از آنها نيز يك قبضه سلاح سرد كشف شد.
اعضاي دو باند جيب‌بري در خطوط «بي‌آرتي» پس از دستگيري به كسب درآمد ماهيانه دوميليون تومان از سرقت‌ها اعتراف كردند.

به گزارش خبرنگار ما، در پي افزايش وقوع جيب‌بري در ايستگاه‌هاي مترو و اتوبوس‌هاي بي‌آر‌تي سطح شهر تهران به ويژه در مسير تهرانپارس – انقلاب و بالعكس، طرح شناسايي و دستگيري سارقان جيب‌بر از سوي اداره هفدهم پليس آگاهي تهران بزرگ در دستور كار قرار گرفت. يكم آذر امسال و با شناسايي مناطق عمده سرقت در ايستگاه‌هاي اتوبوس‌هاي بي‌آر‌تي شهر تهران، چند تيم از كارآگاهان اداره هفدهم با مراقبت‌هاي نامحسوس خود موفق به شناسايي چهار نفر مجرم سابقه‌دار به اسامي مجتبي 24 ساله و مرتضي 20 ساله، مجيد 32 ساله و بابك 29 ساله در ايستگاه اتوبوس ميدان امام حسين(ع) شدند.

كارآگاهان اين چهار نفر را پس از شناسايي، تحت مراقبت‌هاي پليسي قرار داده تا سرانجام ساعت چهار بعدازظهر و در زمان ارتكاب جيب‌بري همگي آنها را دستگير كردند. يكي از متهمان (مجيد) كه سلاح سرد به همراه خود داشت، قصد داشت تا با استفاده از سلاح سرد و اقدام به خودزني زمينه فرار خود و همدستانش را فراهم كند كه موفق به اين كار نشده و هر چهار متهم به اداره هفدهم پليس آگاهي منتقل و در همان بازرسي اوليه، تعدادي گوشي تلفن همراه و مدارك شناسايي و وجوه نقد سرقتي از آنها كشف شد. متهمان در تحقيقات اوليه به ده‌ها فقره جيب‌بري اعتراف و عنوان داشتند كه سرقت‌ها را در قالب گروهي چهارنفره انجام مي‌دهند.

مجيد كه آثار متعدد جراحت روي سرش كاملا مشخص بود، در خصوص علت حمل سلاح سرد به كارآگاهان گفت: زماني كه يكي از مسافران متوجه سرقت مي‌شد با سلاح سرد او را تهديد مي‌كردم يا در صورت شلوغ شدن محل، اقدام به خودزني از ناحيه سر مي‌كردم تا با ايجاد ترس و وحشت در ميان مسافران بتوانيم از محل متواري شويم. متهمان در خصوص زمان و محل سرقت‌هاي خود نيز عنوان كردند: بيشتر سرقت‌هاي خود را در ساعت‌هايي انجام مي‌داديم كه مردم قصد رفتن يا بازگشت از محل‌هاي كار خودشان را داشتند... در خصوص محل سرقت‌ها نيز فرقي نداشت كه محل سرقت داخل يا خارج اتوبوس باشد يا داخل ايستگاه. فقط كافي بود كه محل سرقت كمي شلوغ باشد.

رقابت جيب‌برها در بي‌آرتي
متهمان در ادامه اعترافات خود با بيان اين مطلب كه گروه ديگري از سارقان جيب‌بر در محدوده ايستگاه‌هاي اتوبوس بي‌آر‌تي اقدام به جيب‌بري كرده و در زمينه سرقت با يكديگر رقابت دارند، اقدام به معرفي دو سارق جيب‌بر به نام‌هاي حامد و محمد كردند كه بلافاصله محل تردد آنها در محدوده ايستگاه اتوبوس ميدان فردوسي شناسايي و اين سارقان جيب‌بر نيز در ساعت هشت شب يكم بهمن دستگير و در بازرسي از آنها نيز يك قبضه سلاح سرد كشف شد.

حامد 27 ساله و محمد 32 ساله پس از انتقال به اداره آگاهي و مواجهه حضوري با چهار متهم دستگير شده و اطلاع از اعترافات آنها، به سرقت‌هاي مشابه و استفاده از سلاح سرد براي متواري شدن از محل‌هاي سرقت اعتراف كردند.
با آغاز تحقيقات از متهمان، پرونده‌هاي وقوع جيب‌بري در سطح ايستگاه‌هاي اتوبوس و بي‌آر‌تي شهر تهران شناسايي و تعدادي از مالباختگان با مراجعه به اداره هفدهم اقدام به شناسايي متهمان كردند. همزمان، متهمان نيز با اعتراف به سرقت‌هاي متعدد روزانه و فعاليت در طول يك سال گذشته عنوان كردند كه به صورت ميانگين هركدام از اعضاي گروه ماهيانه مبلغي بالغ بر دو ميليون را از طريق سرقت به شيوه جيب‌بري به دست مي‌آورند كه با توجه به اعتياد شديد هر شش متهم به مصرف موادمخدر از نوع شيشه و كراك، عمده وجه نقد به دست آمده از سرقت‌ها را صرف تهيه موادمخدر مصرفي خود كرده‌اند.

سرهنگ كارآگاه علي غياثوند، معاون مبارزه با سرقت‌هاي خاص پليس آگاهي تهران بزرگ با اعلام اين خبر گفت: با توجه به اعترافات صريح متهمان به سرقت‌هاي متعدد در ايستگاه‌هاي اتوبوس، مترو و حتي اماكن زيارتي شهر تهران و شناسايي تعدادي از مالباختگان و براي شناسايي ساير شكات و مالباختگان، دستور انتشار بدون پوشش تصاوير هر شش متهم از سوي شعبه هشتم بازپرسي دادسراي ناحيه 11 تهران صادر شده است. به همين خاطر از تمام شهروندان كه به اين شيوه و شگرد مورد سرقت گوشي‌هاي تلفن همراه، مدارك شناسايي و وجوه نقد قرار گرفته و موفق به شناسايي تصاوير متهمان شدند دعوت مي‌شود تا براي پيگيري شكايات خود به اداره هفدهم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در خيابان وحدت اسلامي مراجعه كنند.
منبع: اعتماد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١١-١٣٩٢, ١١:٢٨

   

پر مبحث ترین ها